Babcia z Dzierzkowa na 102

  Babcia z Dzierzkowa na 102

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przeżyli ponad wiek, bo nigdy im się nie przelewało. Dolny Śląsk ma prawie dwustu stulatków.
  W czwartek 102. urodziny obchodziła Apolonia Ślęzak z Dzierzkowa w gminie Dobromierz.
  Mimo sędziwego wieku jubilatka cieszy się dobrym zdrowiem.
  - Ma tylko problemy ze słuchem i dokuczają jej stawy - mówi Irena Swędrowska, najmłodsza córka pani Apolonii.

  Ona, jej mąż Jan i dwójka dzieci mieszkają wspólnie z seniorką, i to właśnie oni każdego dnia się nią opiekują. Jednak na pomoc i zainteresowanie innych członków rodziny pani Apolonia też nie może narzekać.

  Ma 8 dzieci, 25 wnuków, 31 prawnuków i jednego praprawnuka. Wszyscy mieszkają w pobliżu i odwiedzają babcię bardzo często.
  - Teraz, z okazji 102. urodzin, będą schodzili się przez kilka dni. Bo jakby zjawili się wszyscy jednocześnie, to nie mielibyśmy gdzie się pomieścić - żartuje Irena Swędrowska.

  Według statystyk Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu na Dolnym Śląsku żyje 193 stulatków. Najwięcej, bo aż 47, w stolicy regionu. Jednak stulatkowie żyją też w małych miasteczkach i wsiach.
  Największą średnią mogą się poszczycić niewielkie Ziębice. W tej liczącej 19 tysięcy mieszkańców gminie żyje ich aż dziewięciu.

  - Trudno powiedzieć, z czego to wynika. Mamy niezłe powietrze, bo nigdy nie było tu wielkiego przemysłu - tłumaczy Edward Cymbała, zastępca burmistrza Ziębic. Jak dodaje, sędziwi staruszkowie, z którymi rozmawiał, zwykle jako receptę długowieczności podają to, że kiedyś im się po prostu nie przelewało i musieli się zahartować. - W młodości przeważnie pracowali w polu, a odżywiali się tym, co wyprodukowały ich gospodarstwa - mówi Edward Cymbała.

  Dlatego dziś, pomimo problemów służby zdrowia, ciągłych stresów i zanieczyszczonego środowiska, cieszą się niezłym zdrowiem. Niektórym udaje się dożyć ponad stu lat.

  Jak ocenia Krzysztof Koczela, lekarz geriatra z Wrocławia, właśnie ubóstwo sprzyjało zdrowiu.
  - Udało im się przeżyć w czasach, kiedy nie było antybiotyków. Mieli silne organizmy i przeważnie prawie nie chorowali. Ponadto dobremu zdrowiu sprzyjały: ubóstwo, praca na świeżym powietrzu i marne odżywianie się, wynikające z trudnej sytuacji materialnej - wyjaśnia.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lekarz idio..ta

   Pacjent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ten Koczela nie powinien być lekarzem pijak i niedouczony szpaner stanowiskiem przepisuje leki o których nie ma pojęcia !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama