Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubin odesłał rządowi komputerowy sprzęt, bo to... niepotrzebny szmelc

Agata Grzelińska
Pracownicy Urzędu Miejskiego w Lubinie spakowali w piątek komputery i wysłali je do Warszawy
Pracownicy Urzędu Miejskiego w Lubinie spakowali w piątek komputery i wysłali je do Warszawy Piotr Krzyżanowski
Serwer, ruter, 5 skanerów, 24 drukarki oraz ok. 30 czytników pracownicy Urzędu Miejskiego w Lubinie spakowali w piątek w kartony i wysłali do Warszawy, do Centrum Projektów Informatycznych. Zostawili tylko kilka komputerów, których używają urzędnicy zajmujący się ewidencją ludnośœci i wydawaniem dowodów osobistych.

- Sprzęt ten dotarł do nas w dwóch transzach, w 2010 i 2011 roku, gdy ówczesne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaplanowało wprowadzenie projektu "Polska ID karta. Społeczeństwo informacyjne - budowa elektronicznej administracji". Idea w założeniach szczytna, system miał usprawnić m.in. wydawanie dowodów osobistych. Tyle że nie działa do dziśœ - mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina. - ŒŚledząc wiadomośœci o aferze korupcyjnej w CPI, utwierdziliœśmy się w przekonaniu, że projekt już nie ruszy, a przynajmniej nieprędko, dlatego postanowiliœśmy odesłać sprzęt do Warszawy. Niech zalega w tamtejszych magazynach.

- To była paranoja od początku. Nie potrzebowaliśœmy tego sprzętu i to w takiej iloœści. Tym bardziej w chwili, gdy projekt jeszcze nie był wdrożony - dodaje Kazimierz ŒŚliwowski, naczelnik wydziału spraw obywatelskich w lubińskim magistracie. - Jako podatnik jestem zdruzgotany. Taki sprzęt dostała każda gmina w Polsce. Jako urzędnik jestem zdumiony kolejnoœścią działań.

Mamiński wyjaœśnia, dlaczego nie wykorzystano drukarek czy serwera do innych celów.
- To jest szmelc, w dodatku bardzo drogi w eksploatacji. Już w chwili, gdy go dostaliœśmy, budził uœśmiech na twarzach informatyków, miał dużo gorsze parametry od urządzeń, jakie mieliœśmy w urzędzie - mówi rzecznik. - Drukarki, tzw. no name, najtańsze, ale za to z bardzo drogimi tonerami. Używanie ich by nas zrujnowało. Taki serwer, jak ten od CPI, to można dzieciom w domu zamontować do zabawy.

ZOBACZ JAK Z KŁOPOTLIWYM PODARUNKIEM PORADZIŁY SOBIE INNE GMINY NA NASTĘPNEJ STRONIE (KLIKNIJ)

Urzędnicy w innych gminach mają więcej litośœci dla ministerialnego podarunku. Jednak też wykorzystują tylko komputery.
- Dostaliśœmy 23 zestawy komputerowe. Za zgodą ministerstwa, wykorzystujemy je w wydziale spraw obywatelskich i w USC. Drukarek nie używamy, bo byłoby to niegospodarne. Serwer i ruter? Czekamy. Może będą działać, gdy projekt ruszy - mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta Legnicy.

Tak samo jest w Chojnowie, Jaworze, Polkowicach. W ubiegłym roku do urzędów wpłynęło polecenie od pracowników wojewody, by sprawdzić gwarancje na urządzenia i ich stan gotowośœci.

- U nas, zgodnie z wytycznymi z ministerstwa, serwer jest podłączony i czeka. Nikt nigdy nie powiadomił nas, że projekt został wycofany czy zawieszony - mówi Janusz Rębisz, informatyk z urzędu w Jaworze.

Na stronie MSW pojawiła się w piątek relacja z konferencji w sprawie projektu pl.ID - nowej wersji projektu polska ID karta. Czytamy w niej: "System pl.ID ma zostać wdrożony 1 stycznia 2015 roku".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska