Aleksander Marek Skorupa: Rychłe odwołanie? Mam zamiar pobić...

  Aleksander Marek Skorupa: Rychłe odwołanie? Mam zamiar pobić rekord wojewody Jurkowlańca

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Z Aleksandrem Markiem Skorupą, wojewodą dolnośląskim, o sukcesach, odwołaniu, biciu rekordu w zajmowaniu stanowiska wojewody i grze w brydża rozmawia Marcin Torz.
  Aleksander Marek Skorupa: - Jestem do dyspozycji pana premiera

  Aleksander Marek Skorupa: - Jestem do dyspozycji pana premiera ©Piotr Krzyżanowski

  Niebawem miną trzy lata od powołania Pana na stanowisko wojewody, Przyszło Panu urzędować w dość gorącym czasie...
  Zostałem powołany kilka miesięcy po wielkiej powodzi, w grudniu 2010 r. Intensywnie pracowaliśmy nad usuwaniem jej skutków. Walka z powodziami jest wpisana w charakter pracy wojewody. Zarówno w sensie zapobiegania, jak i usuwania jej skutków. Udało się uzyskać wsparcie rządu na odbudowę zniszczeń na poziomie około 500 milionów złotych. W przypadku niektórych gmin trudno sobie w ogóle wyobrazić życie mieszkańców bez rządowej pomocy. Jednocześnie ruszyły największe inwestycje przeciwpowodziowe w historii - budujemy zbiornik w Raciborzu i modernizujemy Wrocławski Węzeł Wodny.
  Uruchomienie pierwszej z nich było wielkim osiągnięciem. Udało się doprowadzić do porozumienia z mieszkańcami, a jednocześnie zapewnić finansowanie, które dla tych dwóch projektów przekroczyło 2 miliardy! Jednocześnie od początku moim zadaniem i wielkim wyzwaniem było przygotowanie i skuteczne oraz bezpieczne przeprowadzenie Euro 2012. Jako szef komitetu organizacyjnego byłem odpowiedzialny za koordynację całości przygotowań. Mam wrażenie, że sprostaliśmy wyzwaniu, a prace komitetu były oceniane bardzo wysoko.

  Mimo sukcesów, w ostatnich dniach pojawiły się pogłoski o Pana rychłym odwołaniu.
  Szczerze mówiąc, nie wiem, kto jest źródłem takich doniesień. To premier powołuje wojewodów, ocenia ich pracę i decyduje, kiedy konieczna jest zmiana. Nie otrzymałem dotychczas żadnego sygnału świadczącego o takich planach pana premiera. Współpraca z moim bezpośrednim przełożonym, ministrem Michałem Bonim, przebiegała harmonijnie. Mam również stały i dobry kontakt z wiceministrem Stanisławem Huskowskim, który bezpośrednio odpowiada za nadzór nad wojewodami. Żaden z nich nie wspominał o planach rekonstrukcji składu wojewodów.

  Pana koledzy z PO mówią jednak, że do odwołania może dojść w związku ze zmianami we władzach partii w regionie i Pana szczególnym zaangażowaniem w wewnętrznych wyborach na rzecz Grzegorza Schetyny…
  Jako delegat brałem udział we wszystkich etapach wyborów w PO, oddając swój głos na wybranego kandydata. Nie sądzę, żeby to można było nazwać szczególnym zaangażowaniem. Zgodnie z zaleceniem premiera, wojewodowie mieli zachować apolityczność. Zobowiązania dotrzymałem i nie podjąłem działań na rzecz żadnego z kandydatów. Faktem jest, że mieliśmy na Dolnym Śląsku wyjątkowo trudny wybór, bo obaj kandydaci to politycy wybitni, pełniący najwyższe funkcje państwowe: Grzegorz Schetyna - były marszałek, wicepremier i Jacek Protasiewicz - europoseł i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, obaj o ogromnym doświadczeniu politycznym, obu znam od ponad 20 lat i każdego bardzo cenię.

  O biciu rekordu w byciu wojewodą, grze w brydża i o tym, dlaczego w nowym zarządzie PO zabrakło miejsca dla wojewody Aleksandra Marka Skorupy: CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (21)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdyby nie Skorupa nie byłoby mostu na Odrze !

   normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Pierwszą decyzją Skorupy jako Wojewody było dość odważne posunięcie tj. podpisanie zgody na budowę mostu przez Odrę w Brzegu Dolnym . Do tego momentu zawsze jakoś bywało tak , że most...rozwiń całość

   Pierwszą decyzją Skorupy jako Wojewody było dość odważne posunięcie tj. podpisanie zgody na budowę mostu przez Odrę w Brzegu Dolnym . Do tego momentu zawsze jakoś bywało tak , że most (zaprojektowany jeszcze przez Bliszczuka w czasach lat 90-tych tj. gdy nie był jeszcze profesorem) - zawsze miał pecha - tj. były gromadzone pieniądze na jego budowę ale kolejni wojewodowie dolnośląscy zabierali je na inne "ważniejsze cele" .... Ta decyzja Skorupy dlatego może być nazwana odważną , ponieważ już wtedy na samym początku jego urzędowania jako Wojewody można go by ło oskarżyć o stronniczość (przecież tyle jest innych "ważniejszych celów"...) - pochodzi bowiem z Brzegu Dolnego , ma tam dom , był burmistrzem przez ponad 4 kadencje - a więc wygodny jest : chce łatwo sobie dojeżdżać z pracy do domu ... :) Ha , na dodatek jak opisał to prześwietny "Fakt" - chce sobie wygodnie dojeżdżać do Brzegu Dolnego nową Skodą Superb ( z czujnikami deszczu , przyciemnianymi szybami itp. itd.) A więc PRYWATA ! Bo to nie Polak tylko Dolnobrzerzanin !!! A więc wywalić go ! O tym jaką rolę dla Wrocławia i całego regionu spełniać będzie już w niedalekiej przyszłości ten most wie praktycznie już każdy w województwie . Wystarczy popatrzeć na jego położenie i po prostu przeciągnąć kreskę z północy na południe do autostrady A4. Ale kochani ... Wyłazi znowu słoma z butów ! Nasze ulubione zabawy ,które powinny zostać umocowane na Olimpiadzie abyśmy zawsze zajmowali pierwsze miejsze miejsce , nasz ulubiony sp[ort narodowy : rzucanie kłód pod nogi ! I tylko tak można nazwać tę aktualną nagonkę na Skorupę bo po reprymendzie Premiera wyolbrzymionej przez jakże wrażliwe media - huzia na Juzia ! Teraz można wziąć go pod buty .... To lubi LUD .... Nie jest ważne , że Skorupa jest jednym z najpracowitszych pracowników administracji państwowej ? Nie jest ważne , że już za upór w budowie i powstanie tego jednego z najdłuższych mostów w Polsce miał swój wybitny udział ? Nie jest ważne dla bezinteresownie zawistnych durni , że Skorupa w pewnym sensie postawił się Tuskowi , bo głosował jak chciał ? To demokracja czy totalitaryzm w końcu w Polsce rządzi ? Ważne jest , że lubi grywać w brydża ..... A wiadomo - brydż to karty .... A karty lubią wódkę .... A więc pijak .... A jak pijak , to pewnie i złodziej ..... " Bo każden jeden pijak to złodziej " .... Czyli Skorupa to karciarz , pijak i złodziej .... i to on ukradł MISIA . Dziękuję za uwagę i ... by was pokręciło matoły ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rekord i do widzenia

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Dobrze ktoś wcześniej napisał:

   pewnie potrzymają go jeden dzień dłużej od Jurkowlańca, żeby odebrać ten rekord "człowiekowi Schetyny"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na ranczo kowboju, a nie urzedu

   indianer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   Skorupa starczy , bo na turniej bryżowy spóźnisz się. Dzisiaj grasz w parze ze Schetem tj.tym złym koniem, którego obstawiłeś. Ustawka na ranczo u Pokoja kowboju :), może jaki stadion zamkniecie ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj niedobrze

   puzon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Idzie na rekord. Tacy często, aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki, stosują doping.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Skorupa

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   To ten lizidup tuska!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech sie zajmie czyms konkretnym

   Gloria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Np.sprawa pociagow do Szklarskiej Poreby.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak dla mnie

   adrianw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   to calkiem rozsadny facet

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawy wywiad

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

   Całkiem niezła rozmowa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WojewodztwoDW

   hehe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Nie lubie lansowania sie? Czlowieku obudź sie. W prywatnej firmie bys POpracowal gora 1 dzien. Masz kontakt z rzeczywistością? PObudka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmmm

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   Całkiem mądrze gada. Nie znałam wojewody ale chyba całkiem sensowny człowiek.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama