Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna 2014 - MATEMATYKA [ZADANIA, ARKUSZE, ROZWIĄZANIA]

Redakcja
Matura próbna trwa. Dziś matematyka. Maturzyści z całej Polski zmagają się z zadaniami od godz. 9.00. Gdy tylko zakończy się próbna matura, zadania (arkusze) oraz rozwiązania opublikujemy na www.gazetawroclawska.pl. Matura próbna z matematyki (poziom podstawowy) trwa 170 minut.

Jak matura próbna z matematyki wypadła podczas poprzedniej edycji 2012/2013? Na poziomie podstawowym zdawalność w całej Polsce wyniosła 52,7 proc., a średni wynik to 36,10 proc. Średni wynik z matematyki na Dolnym Śląsku to 36,9 proc. (poziom podstawowy) i 35 proc. (poziom rozszerzony). Najmniejsze problemy matematyka podstawowa sprawiła w województwie pomorskim (40,6 proc), a matematyka rozszerzona - w Świętokrzyskiem - 45,7 proc. Najgorzej matematyka podstawowa wypadła w woj.

MATURA PRÓBNA 2013/2014 MATEMATYKA - MATURA Z OPERONEM
ZADANIA, ARKUSZE - opublikujemy w tym miejscu
ROZWIĄZANIA, ODPOWIEDZI, KLUCZE - opublikujemy w tym miejscu

PYTANIA matura próbna z matematyki 2013/2014
1. Jeśli dwa okręgi są styczne w jednym punkcie i leżą obok siebie, odległość między ich środkami wynosi 8, natomiast jeśli są styczne wewnętrznie - jeden okrąg wewnątrz drugiego, odległość między ich środkami wynosi 2. Policz promienie obu okręgów.
2. Ojciec i syn zbierają jabłka. Razem zebranie wszystkich jabłek zajęło im 6 godzin. Gdyby ojciec zbierał jabłka sam, zajęłoby my to o 5 godzin mniej niż gdyby zbierał je sam jego syn. W jakim czasie ojciec sam zebrałby wszystkie jabłka?
3. Oblicz x: -2x^2 - 3x < 4
4. Maszt ma wysokość dwa razy większą niż jego cień. Oblicz cosinus kąta padania światła.
5. Podane są liczby 1, 2, 3, 4, 5, 6, 12, 14, 15. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania liczby podzielnej przez 3.
6. W graniastosłupie prawidłowym czworokątnym podano, że wysokość tego graniastosłupa jest o 4 dłuższa niż przekątna jego podstawy. Przekątna graniastosłupa jest o 8 dłuższa niż wysokość graniastosłupa. Oblicz sinus kąta padania przekątnej graniastosłupa do powierzchni jego podstawy.

KOLEJNE ZADANIA NA NASTĘPNEJ STRONIE
7. Koło jest wpisane w trójkąt równoboczny. Oblicz obwód trójkąta na podstawie podanego pola koła.
8. Udowodnij, że trapez jest równoramienny, jeśli jego przekątne dzielą na pół kąty przy jego podstawie.
9. Ile wynosi 1/2 log przy podstawie 3 z 15 - log przy podstawie 3 z pierwiastka z 5.
10. W zadaniu bohater założył lokatę oprocentowaną na 4 procent w skali roku z kapitalizacją odsetek co pół roku. Ile ma pieniędzy po 6 latach (kapitał początkowy to k).
11. Podany trójkąt prostokątny różnoboczny z wysokością h poprowadzoną od kąta prostego do przeciwprostokątnej. Najkrótszy bok jest równy 4, a jeden z kątów trójkąta ma 30 stopni. Oblicz długość jednego z fragmentów przeciwprostokątnej.
12. Długość okręgu opisana jest równaniem: x^2-4x+y^2-4=0. Długość okręgu jest równa: a) 4 pierwiastki z dwóch pi (π), b) 4π, c)2 pierwiastki z dwóch π, d) 8 pierwiastków z dwóch π.
13. W trójkącie różnobocznym ABC, poprowadzono od wierzchołków A i C wysokości AE i CD. Długość BE wynosi 3. Oblicz AC.


Matura próbna 2013/2014 - harmonogram

26 listopada o godz. 9:00 – matura próbna język polski (poziom podstawowy), czas trwania: 170 min
27 listopada o godz. 9:00 – matura próbna matematyka (poziom podstawowy), czas trwania 170 min
28 listopada o godz. 9.00 - matura próbna z języka obcego (język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, poziom podstawowy - czas trwania: 120 min, poziom rozszerzony - czas trwania: cz. I – 120 min., cz. II – 70 min)
29 listopada o godz. 9:00 – matura próbna matematyka (poziom rozszerzony), matura próbna język polski (poziom rozszerzony) - czas trwania: 180 min., matura próbna z przedmiotów dodatkowych: historia, WOS, biologia, chemia, geografia, fizyka i astronomia (poziom podstawowy - czas trwania: 120 min., poziom rozszerzony - czas trwania: 150 min lub 180 min. – historia, WOS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Matura próbna 2014 - MATEMATYKA [ZADANIA, ARKUSZE, ROZWIĄZANIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska