Dolny Śląsk nie musi stracić 66 mln zł na rzecz Mazowsza....

  Dolny Śląsk nie musi stracić 66 mln zł na rzecz Mazowsza. Czy to się uda?

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jest szansa, że Dolny Śląsk nie straci 66 milionów złotych z budżetu. W piątek informowaliśmy, że posłowie zdecydowali o zabraniu Dolnemu Śląskowi 66 milionów złotych. Chodzi o niekorzystne dla nas zmiany w tzw. janosikowym, czyli obowiązkowej opłacie, którą bogatsze samorządy wnoszą na rzecz tych biedniejszych. Dziś okazało się jednak, że są dwie możliwości, które mogą doprowadzić do tego, aby Dolny Śląsk jednak nie stracił pieniędzy. To główne ustalenia dzisiejszego spotkania marszałka Rafała Jurkowlańca, szefa dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej Jacka Protasiewicza i senatorów PO.
  Urząd Marszałkowski we Wrocławiu

  Urząd Marszałkowski we Wrocławiu ©fot. Paweł Relikowski

  Jakie to możliwości? O tym dziś nikt mówić nie chciał. - Pojawiło się kilka propozycji, dwie wydają się najkorzystniejsze - mówi Stanisław Jurcewicz, senator Platformy Obywatelskiej. - Teraz jednak zlecimy prawnikom ekspertyzę, czy takie rozwiązania nie łamią prawa. Jeśli nie, to będziemy zabiegać o poprawkę i zmianę ustawy.

  Jurcewicz jednocześnie skrytykował dolnośląskich posłów PO. Przypomnijmy, że każdy z nich zgodził się z tym, aby nasz region dostał mniej pieniędzy. - Dla mnie jest to postępowanie niezrozumiałe - mówił senator. - Teraz posłowie mają czas na refleksję. Nikomu to nie zaszkodzi.

  Marszałek Jurkowlaniec dodawał, że przez brak 66 milionów, w budżecie województwa powstaje duża wyrwa. Zaznaczył, że nic się nie zmieni, jeśli zrezygnowano by z platformy internetowej, która ma kosztować... 66 milionów. - Tworzona będzie za pieniądze unijne, a to zupełnie inne środki.

  O tym, jakie kroki zostaną podjęte dowiemy się dziś wieczorem. Ustalenia zapadną na radzie regionalnej Platformy Obywatelskiej.

  A opozycyjny radny Paweł Hreniak (Prawo i Sprawiedliwość) grzmi: - Kogo reprezentowali posłowie PO? Na pewno nie Dolnoślązaków. A marszałek Jurkowlaniec niech się nie stroi w piórka obrońcy budżetu. Bo problem powstał przez jego partyjnych kolegów.

  Hreniak zauważył, że jeśli nic się nie zmieni, to będzie tworzony nowy budżet. Tymczasem mają go przecież opiniować radni. - Kiedy to zrobimy? Przecież nie będzie na to czasu? - kończy Hreniak.

  Przypomnijmy, że decyzją posłów odebrano Dolnemu Śląskowi 66 mln złotych. Zamiast 176 mln zł subwencji, jak pierwotnie zakładano, do samorządu województwa wpłynie jedynie 110 mln zł.

  Wszystko przez zmiany w tzw. janosikowym, czyli obowiązkowej opłacie, którą bogatsze samorządy wnoszą na rzecz tych biedniejszych. W myśl nowych zapisów, Dolny Śląsk będzie musiał wpłacić do Skarbu Państwa 268 mln zł. A odzyska mniej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama