Sejm zabrał Dolnemu Śląskowi 66 mln zł. Pieniądze dostanie...

  Sejm zabrał Dolnemu Śląskowi 66 mln zł. Pieniądze dostanie Mazowsze

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Urząd marszałkowski we Wrocławiu

  Urząd marszałkowski we Wrocławiu ©fot. Michał Pawlik

  Posłowie przegłosowali zmiany w tzw. "janosikowym" czyli obowiązkowej opłacie, którą bogatsze samorządy wnoszą na rzecz tych biedniejszych. Oprócz Mazowsza tylko Dolny Śląsk w przyszłym roku miał wpłacić do skarbu państwa „janosikowe” w gigantycznej wysokości 268 mln złotych. Ta kwota z kolei zasilała budżety wszystkich województw w postaci tzw. subwencji regionalnych. Teraz decyzją posłów odbiera nam się 66 mln złotych. Zamiast 176 mln zł, jak pierwotnie zakładano, do naszego regionu wpłynie jedynie 110 mln złotych. Przeciwko tym zmianom protestuje marszałek. Twierdzi, że jeżeli nic się nie zmieni, będzie trzeba "ciąć" kursy pociągów na Dolnym Śląsku. Na tory może wyjechać nawet o połowę mniej składów.
  Urząd marszałkowski we Wrocławiu

  Urząd marszałkowski we Wrocławiu ©fot. Michał Pawlik

  66 milionów to 2/3 kwoty jaką urząd marszałkowski wydaje rocznie na remonty dróg wojewódzkich. 66 mln złotych to także wszystkie wydatki majątkowe (czyli bieżące - nie inwestycyjne) na kulturę i ochronę zdrowia.

  W najbliższy poniedziałek marszałek Jurkowlaniec o godz. 12.30 spotka się z senatorami z województwa, wojewodą i dolnośląskim szefem PO Jackiem Protasiewiczem. Zapowiada, że będzie ich namawiał, żeby w Senacie zablokować zmiany.
  - Jeżeli senatorowie nie zablokują negatywnych dla nas zmian, to będzie precedens. Nasz budżet będzie zdestabilizowany. Województwo dolnośląskie straci najbardziej ze wszystkich - twierdzi rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Dagmara Turek-Samól i dodaje, że marszałek Jurkowlaniec już dzwonił w tej sprawie do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  - To zła decyzja posłów - mówi reporterce portalu Gazetawroclawska.pl marszałek Rafał Jurkowlaniec. - Posłowie postanowili ratować naszym kosztem budżet województwa mazowieckiego. Nie zgadzam się na to, żebyśmy zostali sponsorami tej akcji. Posłowie ratują sytuację jednego z najbogatszych regionów, kosztem pozostałych województw - mówi Jurkowlaniec.

  Marszałek dodaje, że ta zmiana została dokonana w najgorszym możliwym momencie, kiedy budżet już jest ustalony na 2014 rok.

  Marszałek Jurkowlaniec wierzy jednak, że najczarniejszy scenariusz się nie spełni i województwo odzyska te pieniądze.
  - Rozmawiałem już dzisiaj z senatorami z regionu dolnośląskiego. Większość z nich podziela moje zdanie. Ten błąd trzeba będzie po prostu naprawić w Senacie.

  Co będzie jeżeli tak się nie stanie? - Nawet nie chcę o tym myśleć, nie przyjmuje tego do wiadomości – mówi nam marszałek. Zapowiada jednak, że jeżeli tak by się stało, to na tory w województwie wyjedzie 50 procent mniej pociągów niż dotychczas.

  Co na to dolnośląscy posłowie PO? Marek Łapiński tłumaczy, że sprawa wynika nie ze złej woli parlamentarzystów, a złej sytuacji finansowej Mazowsza. - Dolny Śląsk odzyska te pieniądze w latach 2015-17. Zła sytuacja finansowa Mazowsza to także ryzyko, że nie będzie kolejnych wpłat z tego regionu, więc subwencja także dla Dolnego Śląska się zmniejszy. Marszałkowie muszą między sobą przedyskutować te kwestie - tłumaczy.

  Oto komunikat urzędu marszałkowskiego w tej sprawie:

  Nowe „janosikowe” pomoże Mazowszu kosztem Dolnego Śląska. Budżet Dolnego Śląska zagrożony przez dzisiejsze głosowanie w Sejmie.

  Na zmianach w „janosikowym”, jakie przegłosowali dzisiaj posłowie, straci aż 15 województw. Korzyści dotyczyć będą jedynie Mazowsza. Najbardziej poszkodowany będzie Dolny Śląsk, który straci 66 mln zł. Przeciw tym zmianom protestuje marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec.

  Podatek „janosikowy” to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa, a jego wysokość zależy od osiąganych wpływów. Zasila ona budżet państwa, z którego finansowana jest subwencja ogólna trafiająca do samorządów.

  10 października Ministerstwo Finansów wysłało do wszystkich samorządów zawiadomienie o wysokości „janosikowego” w 2014 roku. Na podstawie tych wyliczeń tylko dwa województwa miałyby zapłacić „janosikowe” – mazowieckie i dolnośląskie. Dolny Śląsk miał wpłacić aż 268 mln zł, a subwencji dostałby jedynie 176 mln zł.

  Przegłosowane dziś zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, sprawiają jednak, że sytuacja Dolnego Śląska staje się niezmiernie trudna.

  Nowy projekt „janosikowego” spowoduje, że do budżetu naszego województwa wpłynie nie 176 mln zł jak pierwotnie zakładano, a jedynie 110 mln zł. Oznacza to, że Dolny Śląsk straci aż 37 proc. zakładanej subwencji, czyli 66 mln zł i jest tym samym najbardziej poszkodowanym województwem w Polsce.

  Na nowych wyliczeniach straci aż 15 województw. Korzyści dotyczyć będą jedynie Mazowsza. Oprócz Dolnego Śląska najwięcej pieniędzy straci województwo Podkarpackie - 34 mln zł, Warmińsko-Mazurskie prawie 20 mln zł, Zachodniopomorskie – ponad 17 mln zł, Lubuskie i Świętokrzyskie – po 15 mln zł.

  Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, samorządy miały czas do 15 listopada, by złożyć projekty budżetów na przyszły rok. Województwo dolnośląskie na podstawie zawiadomienia Ministra Finansów z 10 października o wysokości „janosikowego”, taki projekt budżetu na 2014 rok oczywiście przygotowało.

  Zmiana istniejącego porządku prawnego narusza stabilność funkcjonowania samorządów, które przygotowały budżety oraz Wieloletnie Prognozy Finansowe. Zmniejszenie bieżących dochodów województw uniemożliwia spełnienie nowych wskaźników dotyczących spłaty zadłużenia oraz równoważenia budżetów. W przypadku zmniejszenia subwencji regionalnej dla Dolnego Śląska o 66 mln zł, samorząd województwa nie będzie spełniał nowego wskaźnika ostrożnościowego wynikającego z ustawy o finansach publicznych.

  Czytaj także

   Komentarze (95)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe jak głosował poseł Michał Jaros?

   ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ciekawe jak głosował poseł Michał Jaros i inni dolnośląscy posłowie PO? Ciekawe, czy ważniejsza była lojalność wobec wyborców czy wobec Tuska?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taaa

   dalej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   dalej głosujcie na tych oszustów. Warszawa będzie w złocie, reszta w drewnie...

   powodzenia głupi narodzie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   buehehehehe

   nev (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   ależ to oczywiste - kto nie głupi ten wie, o co chodzi. To kara Tuska za Schetynę. Za podsłuchy itp. Jurkowlaniec jest człowiekiem Schetyny.
   Teraz województwo będzie "odpracowywać" błędy. trza...rozwiń całość

   ależ to oczywiste - kto nie głupi ten wie, o co chodzi. To kara Tuska za Schetynę. Za podsłuchy itp. Jurkowlaniec jest człowiekiem Schetyny.
   Teraz województwo będzie "odpracowywać" błędy. trza było siedzieć cicho i nie nagrywać. Władza jak w PRL - nie podskakujesz, to może da. A jak podskakujesz to ni da.
   Taka to komuna bis ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tytuł księżycowy

   janosik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   To nie sejm zabrał tylko sejmowa koalicja PO i PSL.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo RZAD TAK TRZYMAĆ!!!!

   ROCOCO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Banda wrocławskich durni zarządzających Województwem dokładnie tyle czyli 66 milionów złotych chciała wyrzucić na stworzenie lipnej platformy internetowej bóg jeden raczy wiedzieć komu potrzebnej....rozwiń całość

   Banda wrocławskich durni zarządzających Województwem dokładnie tyle czyli 66 milionów złotych chciała wyrzucić na stworzenie lipnej platformy internetowej bóg jeden raczy wiedzieć komu potrzebnej. Teraz problem się rozwiązał sam. Urzędnicy zamiast myśleć jak tu na boku wykręcić kasę dla siebie robiąc lipny przetarg na platformę internetową sami będa musieli pomysleć co zrobić by uszczuplony o 66baniek budżet marszałka się zapiął na ostatni guzik razem z zaplanowanymi inwestycjami. Proponuję panie marszałku obciąć kosmiczne premie za nic nierobienie w urzędzie, oraz obciąć dotacje na wyjazdy na nic nie wnoszące dla mieszkańców wrocławia konferencje międzynarodowe. (Monachium, Berlin, Belgia, Francja Rumunia). Czy mieszkańcy w ogóle wiedza ile urzad marszałkowski roztrwonił kasy na lipne konferencje????zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Do nicponi wrocławskich! Chodzi o to, że w Warszawie jest w chuj urzędów - około 400 tysięcy miejsc pracy, zarabiają po 10 czy 20 tys. miesięcznie i resztę Polski mają w d****. O to tu chodzi...rozwiń całość

   Do nicponi wrocławskich! Chodzi o to, że w Warszawie jest w chuj urzędów - około 400 tysięcy miejsc pracy, zarabiają po 10 czy 20 tys. miesięcznie i resztę Polski mają w d****. O to tu chodzi durnie wrocławskie. A czy w Warszawie nie mogliby zarabiać nie 15 czy 20 tys. na miesiąc tylko 3 lub 4 tys, netto na miesiąc? Dalej bądź prowincjo głupkowata!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobra kolej

   1OO100PKP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Pociongi co 30 -60minut. likwidacjia KM KD I innych spolek kolejowych 1 taryfa na wszystkie pociongi PIC PR do kasacji . Jedyne koleje narodowe bez podzialow na spulki.Remonty lini kolejowych...rozwiń całość

   Pociongi co 30 -60minut. likwidacjia KM KD I innych spolek kolejowych 1 taryfa na wszystkie pociongi PIC PR do kasacji . Jedyne koleje narodowe bez podzialow na spulki.Remonty lini kolejowych betony kolejowe do loikwidacji. Chcecie hyba normalnej koleji w Polsce, a nie co roku, lub czensciej rewolucjie w rozladach jazdy - jedynie kosmetyka i pociongi benda full. Pasazer po pracy chce do domu szybko ja z Amsterdamu do Zaandam mam pocongi co kilka minut a nie co kilka godzin.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie

   Mn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   a ty, cwoku, chodziłes w ogole do szkoly, szczegolnie na jezyk polski?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   asd

   asd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Dolny Śląsk powinien odłączyć się od Polski i stworzyć własne państwo.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ze stolica w Nowej Rudzie?

   dead sea (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   We Wroclawiu oczywiscie Festung Breslau..


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przynajmniej wreszcie

   arek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   stolicą województwa byłoby miasto, a nie duża wiocha.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   pawel319 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ok, ale wtedy nie dosłałoby nic z janosikowego a tak to dostanie 110 mln kosztem mazowsza (a miało być więcej)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za dużo województw jest w Polsce

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Polska ma być jedna i silna, ale nie widzę powodu aby dobrze zarządzane województwa dawały kasę na te źle zarządzane. Tam gdzie brakuje kasy należy zmienić władze wojewódzkie. Poza tym kilka...rozwiń całość

   Polska ma być jedna i silna, ale nie widzę powodu aby dobrze zarządzane województwa dawały kasę na te źle zarządzane. Tam gdzie brakuje kasy należy zmienić władze wojewódzkie. Poza tym kilka województw w Polsce jest zupełnie niepotrzebnych. Nie powinny istnieć takie województwa jak opolskie, lubuskie i kieleckie. Pieniądze dla biedniejszych województw powinny pochodzić z budżetu centralnego, a nie z budżetów innych województw. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Przegłosowane dziś zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, sprawiają jedna

   LOL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   Rozliczcie kolesi Dutkiewicza i samego Pierdołę Sudetów z dotacji UE z kasy która wsiąka w kolejne "WKS'y" i inne takie tam "pierdoły" i się okaże że na nic nie brakuje..:D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie widzę problemu

   dolnoślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   Wystarczy, żeby marszałek mocniej zapał za mordę Dutkiewicza, który ukradł Dolnemu Śląskowi 50 mln, i problemu już prawie nie będzie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama