Ważne
  Szybciej się uzależniają

  Szybciej się uzależniają

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  30 procent 15-latków upija się raz w miesiącu. Lekarz: alkohol szczególnie grozi młodym ludziom.
  Statystyki szokują. W ubiegłym tygodniu w ciągu godziny policjanci z Legnicy stwierdzili stan upojenia alkoholowego u pięciorga młodych ludzi w wieku od 13 do 17 lat.
  - Małolaty piją, bo mają łatwy dostęp do alkoholu - stwierdza Krzysztof Tkaczyk, terapeuta z Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Wczesnej Terapii Uzależnień w Lubinie. - Handlowcy nie przestrzegają ustawy o wychowaniu w trzeźwości i sprzedają dzieciakom alkohol, bo to jest biznes. Świadkowie nie reagują. A małolaty nie umieją pić. Z badań wynika, że 30 procent 15-latków upija się co najmniej raz w miesiącu.

  Większość 11- i 12-latków już piła alkohol. Badania, które przeprowadzono w lubińskich gimnazjach, wykazały, że wśród 12- i13-latków abstynentami jest zaledwie 1,2 proc. Nie znaczy to, że aż 98,8 procent dzieci w tym wieku pije nałogowo, ale że tyle z nich spróbowało alkoholu.

  Dzieci piją więcej latem w czasie wakacji, bo wtedy są mniej kontrolowane, później wracają do domu. Okazją są m.in. wszelkie imprezy plenerowe, gdzie piwo leje się strumieniami. Efekty są tragiczne.
  - Dzieciaki uzależniają się dziesięć razy szybciej niż dorośli - mówi Krzysztof Tkaczyk. - To jest proces bardzo ściśle związany z regulowaniem uczuć. Alkohol jest jednym z wielu takich regulatorów. Dorosły człowiek zna różne sposoby, by radzić sobie z negatywnymi emocjami. Dla dzieci alkohol bardzo szybko staje się jedynym sposobem na pokonanie lęku, smutku, stresu.

  O skali problemu wiele mówią zajęcia, które terapeuta przeprowadza z uczniami szkół ponadgimnazjalnych.
  - Zwykle na zakończenie pytam 16- czy 17-latków, kto z nich tu i teraz jest gotów zadeklarować abstynencję do 18. roku życia - opowiada Tkaczyk. - Na 30-40 osób rękę podnosi jedna lub dwie.
  Reszta jest przerażona pytaniem. Nie uważają się za uzależnionych, ale decyzja o abstynencji jest już dla nich nie do przyjęcia.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo