18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybciej się uzależniają

Agata Grzelińska
Na Dolnym Śląsku co roku policja notuje ponad 1500 pijanych nastolatków. To zapewne nikły procent tych, którzy piją
Na Dolnym Śląsku co roku policja notuje ponad 1500 pijanych nastolatków. To zapewne nikły procent tych, którzy piją Piotr Krzyżanowski
30 procent 15-latków upija się raz w miesiącu. Lekarz: alkohol szczególnie grozi młodym ludziom.

Statystyki szokują. W ubiegłym tygodniu w ciągu godziny policjanci z Legnicy stwierdzili stan upojenia alkoholowego u pięciorga młodych ludzi w wieku od 13 do 17 lat.
- Małolaty piją, bo mają łatwy dostęp do alkoholu - stwierdza Krzysztof Tkaczyk, terapeuta z Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Wczesnej Terapii Uzależnień w Lubinie. - Handlowcy nie przestrzegają ustawy o wychowaniu w trzeźwości i sprzedają dzieciakom alkohol, bo to jest biznes. Świadkowie nie reagują. A małolaty nie umieją pić. Z badań wynika, że 30 procent 15-latków upija się co najmniej raz w miesiącu.

Większość 11- i 12-latków już piła alkohol. Badania, które przeprowadzono w lubińskich gimnazjach, wykazały, że wśród 12- i13-latków abstynentami jest zaledwie 1,2 proc. Nie znaczy to, że aż 98,8 procent dzieci w tym wieku pije nałogowo, ale że tyle z nich spróbowało alkoholu.

Dzieci piją więcej latem w czasie wakacji, bo wtedy są mniej kontrolowane, później wracają do domu. Okazją są m.in. wszelkie imprezy plenerowe, gdzie piwo leje się strumieniami. Efekty są tragiczne.
- Dzieciaki uzależniają się dziesięć razy szybciej niż dorośli - mówi Krzysztof Tkaczyk. - To jest proces bardzo ściśle związany z regulowaniem uczuć. Alkohol jest jednym z wielu takich regulatorów. Dorosły człowiek zna różne sposoby, by radzić sobie z negatywnymi emocjami. Dla dzieci alkohol bardzo szybko staje się jedynym sposobem na pokonanie lęku, smutku, stresu.

O skali problemu wiele mówią zajęcia, które terapeuta przeprowadza z uczniami szkół ponadgimnazjalnych.
- Zwykle na zakończenie pytam 16- czy 17-latków, kto z nich tu i teraz jest gotów zadeklarować abstynencję do 18. roku życia - opowiada Tkaczyk. - Na 30-40 osób rękę podnosi jedna lub dwie.
Reszta jest przerażona pytaniem. Nie uważają się za uzależnionych, ale decyzja o abstynencji jest już dla nich nie do przyjęcia.
Co robić, by przeciwdziałać piciu dzieci i młodzieży?
- Jak najwięcej mówić. Trzeba przekazywać młodym rzetelną wiedzę - radzi Krzysztof Tkaczyk.
Posłanka Ewa Drozd z PO obiecuje zająć się problemem sprzedaży alkoholu dzieciom.
- Możliwe, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości jest zbyt łagodna - zastanawia się. - Nie słyszałam, by komuś zabrano koncesję za sprzedaż alkoholu nieletnim. Może trzeba się też zastanowić, jak postępować wobec ludzi, którzy kupują dzieciom alkohol.

Parlamentarzystka deklaruje, że zainteresuje sprawą posłów z Komisji Polityki Społecznej.
- Zadam pytania ministrom sprawiedliwości, zdrowia i edukacji - mówi Ewa Drozd. - Trzeba się zastanowić nad zaostrzeniem kar, ale może także nad większą promocją zdrowego stylu życia.

Dariusz Dębicki, pediatra, dyrektor ds. lecznictwa w legnickim szpitalu:
- Alkohol powoduje spustoszenie w młodych organizmach. Najbardziej na niszczący wpływ alkoholu narażony jest jeszcze kształtujący sie centralny układ nerwowy. Dzieci i młodzież o wiele szybciej uzależniają się od alkoholu, który czyni kompletne spustoszenie w ich psychice, niszczy szare komórki, powoduje otępienie emocjonalne i intelektualne. Oczywiście poważnie i o wiele szybciej niż u dorosłych alkohol uszkadza również wątrobę.

Młody potrafi
Młodzież stosuje różne metody, by kupić alkohol, zazwyczaj skuteczne. Oto kilka sposobów:
na tatę - mówią, że kupują piwo dla taty, wujka albo dla kogoś dorosłego z rodziny;
na dziadka - proszą kogoś starszego spotkanego przed sklepem, by kupił im trunek;
na bezczelnego - wmawiają ekspedientce, że skończyli 18 lat, tylko nie mają przy sobie dowodu osobistego, bo zapomnieli;
na dowód osobisty - tymczasowe dowody wyglądają jak dowody osobiste dorosłych. Pokazuje się je sprzedawcy z pewną miną. Jeśli nie sprawdzi daty urodzenia, sprzedaje alkohol.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska