Księżna i znany poeta usiądą w Wałbrzychu

  Księżna i znany poeta usiądą w Wałbrzychu

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dolnośląskie miasta, tak jak Łódź, promują się przez postaci z brązu.
  Wałbrzych będzie się wzorował na sprawdzonych już sposobach promocji. Miasto mają promować postaci znane z historii. Plan jest prosty - trzeba zrobić naturalnej wielkości metalowy odlew znanej osoby, przytwierdzić go do ławki i ustawić w miejscu najczęściej odwiedzanym przez turystów.
  - Planujemy kilka ławeczek. Na pierwszej - przy zamku Książ - zasiądzie księżna Daisy - mówi Artur Wylandowski, szef biura promocji wałbrzyskiego magistratu. - Sprawdzamy już, ile to będzie kosztować.

  Nie tylko władze miasta przymierzają się do projektu. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej w Wałbrzychu zbiera pieniądze na ławeczkę Mariana Jachimowicza, która ma stanąć w rynku. Wybitny poeta, eseista, tłumacz, malarz i fotografik, po zakończeniu II wojny trafił do Wałbrzycha i mieszkał tu do 1999 roku.
  - Zarówno księżna, jak i poeta zasłużyli na takie wyróżnienie i dobrze promowaliby miasto - nie ma wątpliwości Jerzy Tutaj, historyk i prezes Spółki Zamek Książ. - Księżna miała potężną fortunę rodu Hochberg i nie szczędziła pieniędzy na działalność charytatywną. A Marian Jachimowicz zawsze będzie jedną z najwybitniejszych postaci literatury polskiej. Spora część jego twórczości poświęcona była Wałbrzychowi.

  Na podobny pomysł wpadła już Świdnica. W Rynku stanęła ławeczka, a na niej zasiadła urodzona w tym mieście Maria Kunic, wielka XVII-wieczna astronom. Inwestycja kosztowała ok. 2 tys. zł. Na tym nie koniec - władze miasta planują już kolejne "ławeczki sław". Na liście są m.in. Manfred von Richthofen - lotnik z I wojny światowej, zwany Czerwonym Baronem, oraz Carl Gotthard Langhans - architekt i projektant m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Są też postaci współczesne: piosenkarka Martyna Jakubowicz, dziennikarz Wojciech Mann i siatkarka Dorota Świeniewicz.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama