Dolny Śląsk dzieli pieniądze z Unii. Na co wydać ponad 2 mld...

  Dolny Śląsk dzieli pieniądze z Unii. Na co wydać ponad 2 mld euro?

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nowe drogi, lepiej rozwinięte połączenia kolejowe - bez tego Dolny Śląsk nie będzie się rozwijał. I właśnie na transport Zarząd Województwa Dolnośląskiego chce przeznaczyć najwięcej pieniędzy (ok. 400 mln euro) z puli ponad 2 mld euro dla województwa w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020. Do wydania mamy o około 400 mln euro więcej niż w latach 2007-2013. Ale oczekiwania też rosną...
  Z wykorzystaniem środków unijnych wybudowano we Wrocławiu m.in. most Milenijny, oddany do użytku jesienią 2004 roku

  Z wykorzystaniem środków unijnych wybudowano we Wrocławiu m.in. most Milenijny, oddany do użytku jesienią 2004 roku ©fot. Janusz Wójtowicz

  O ponad miliard złotych walczy Aglomeracja Wałbrzyska. Powstała przede wszystkim z myślą o nowym rozdaniu środków unijnych (dziś liczy w sumie około 450 tys. mieszkańców). A jak zaznacza Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha i inicjator Aglomeracji, razem łatwiej sięgać po duże kwoty. Tym bardziej że potrzeby gmin i powiatów wchodzących w jej skład są potężne. Jest też obietnica ministerstwa, że biedniejsze miasta będą traktowane w specjalny sposób.

  - Duża część funduszy Unii Europejskiej dla Polski ma trafić do regionów, które, na przykład w wyniku likwidacji przemysłu, borykają się z bezrobociem i zapóźnieniem infrastrukturalnym - mówiła Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego (od wczoraj desygnowana na stanowisko wicepremiera odpowiedzialnego za ten resort), podczas tegorocznej wizyty w Wałbrzychu.
  Ogromne potrzeby mają też inni. Wrocław za najważniejszą inwestycję drogową uznaje na razie most Wschodni. Ma połączyć wiadukt nad ulicą Krakowską z Sępolnem. Plany budowy takiej przeprawy mieli jeszcze... Niemcy.

  Najważniejsza dla Legnicy i Lubina jest budowa drogi ekspresowej S3, jednak nie jest to zadanie samorządów. - Teraz możemy mówić o liście pobożnych życzeń lokalnych samorządów - mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina. - Nie wiemy, o jakie pieniądze i na jakie projekty możemy się starać. Dla nas, jako samorządu, bardzo ważny jest transport kolejowy. Chcemy pozyskać pieniądze na połączenie Głogowa, Lubina i Polkowic wspólnym transportem kolejowym - dodaje Mamiński.

  Sama Legnica szacuje, że potrzebuje m.in. 180 milionów złotych na trzy najważniejsze inwestycje drogowe: budowę obwodnicy południowo-wschodniej i zbiorczej drogi południowej z mostem na Kaczawie oraz przebudowę ulicy Jaworzyńskiej.
  Listę projektów poznamy jednak dopiero po zakończeniu konsultacji. Potrwają do końca listopada. Mogą w nich uczestniczyć wszyscy mieszkańcy (szczegóły dotyczące spotkań na stronie: konsultacje.rpo. dolnyslask.pl).

  - Pod koniec roku powstanie ostateczny projekt programu, który prześlemy do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Komisji Europejskiej, gdzie zostanie zatwierdzony. Wtedy będę mógł przedstawić konkretne inwestycje, które zamierzamy sfinansować z funduszy unijnych - wyjaśnia Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa.

  Wsp.: ULR, MR, ECH

  Czytaj także

   Komentarze (35)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   InServices Dotacje

   InServices (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Firma InServices pozyskuje środki finansowe dla przedsiębiorców w ramach RPO, Jermie, UP, ZUS. Więcej informacji na naszej stronie internetowej: www.eurowsparcie.pl bądź pod numerem telefonu: 511...rozwiń całość

   Firma InServices pozyskuje środki finansowe dla przedsiębiorców w ramach RPO, Jermie, UP, ZUS. Więcej informacji na naszej stronie internetowej: www.eurowsparcie.pl bądź pod numerem telefonu: 511 383 331. Zapraszamy!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wstydliwy temat w Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Może by tak Europejska Stolica Kultury 2016 - wzorem Lublina - wystąpiła o unijną dotację na zakup automatycznych (czyli bezobsługowych) toalet publicznych?...rozwiń całość

   Może by tak Europejska Stolica Kultury 2016 - wzorem Lublina - wystąpiła o unijną dotację na zakup automatycznych (czyli bezobsługowych) toalet publicznych?

   http://w**********************/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130226/LUBLIN/130229559 zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   my umiemy wydac a nie inwestowac:( i tak tego nikt nie kontroluje

   sru (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   poza lapowkami czesc trzeba zainwestowac w slask. to sie spokojnie zwroci przy kolejnych wyborach naszej szlachty

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na co wydać ponad 2 mld euro?

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Na łapówki w przetargach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   głos niebios

   Szczerze życzę Wałbrzychowi tego miliarda. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Najmocniej kopane po tyłku miasto na DŚ, przez przynajmniej 15 lat, zarówno przez lokalnych polityków-złodziei, jak i polityków-idiotów w Warszawie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fgs

   sgf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   sfg

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przeciez to oczywiste

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   zrobić referendum czy na Śląsk, czy na ITS. Myślę, że żadnych większych potrzeb nasze bogate i szczęśliwe miasto nie ma.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Most i obwodnica w Głogowie

   glogowiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Głogowski most to jedno z najbardziej korkujących się miejsc na Dolnym Śląsku. Budowa 2 przeprawy mostowej w Głogowie powinna być jednym z najważniejszych punktów na liście dolnośląskich projektów...rozwiń całość

   Głogowski most to jedno z najbardziej korkujących się miejsc na Dolnym Śląsku. Budowa 2 przeprawy mostowej w Głogowie powinna być jednym z najważniejszych punktów na liście dolnośląskich projektów unijnych.
   A jak się nie pojawi zawsze możemy pomyśleć nad zmianą przynależności wojewódzkiej, lubuskie przyjmie nas z otwartymi rękoma. :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MOST W GŁOGOWIE!!!

   Piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Kiedy do jasnej cholery zostanie wybudowany most z obwodnica Głogowa?
   Jak władze województwa mogą nie zauważać jednego z największych problemów na Dolnym Śląsku?!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak władze województwa mogą nie zauważać???

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Bo nie mieszkają w Głogowie. A z resztą, co ich obchodzą jakieś ludzkie problemy i mosty. Oni piastują władzę i nic gawiedzi do tego. Nie kłapać dziobem, bo to nic nie da.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   A władze Twego miasta (bądź powiatu), Pani/e Nikt, to wniosek złożyły? Kaskę na wkład własny mają? Czy, tak jak Ty, czekają aż im władze województwa zrobią?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pieniądze na WKS Śląsk

   kibic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   Przeznaczyć konkretne pieniadze na klub, 100 mln na dobrych zawodników, 10 mln na szkolenie dzieciaków i młodzieży. Wg mnie to byłoby sensowne, awans do LM co roku i pieniądze szybko się zwrócą


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @kibic

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Co tak cienko? Na Twoim miejscu domagał bym się przeznaczenia całej puli na ten cel. Całą Bundesligę byśmy sobie kupili i jeszcze paru najlepszych zawodników z innych czołowych europejskich klubów.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama