Wrocław w "Polityce": Miasto niezwykłych kontrastów i...

  Wrocław w "Polityce": Miasto niezwykłych kontrastów i niezadufanego w sobie prezydenta

  red.

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław w "Polityce": Miasto niezwykłych kontrastów i niezadufanego w sobie prezydenta
  1/2
  przejdź do galerii
  Tygodnik "Polityka" w cyklu dodatków "Portrety miast polskich" tym razem opisuje Wrocław. Na 24 stronach Dolnoślązacy mogą poczytać o Wrocławiu - archipelagu architektonicznym zaskakującym "niezwykłym bogactwem form i kontrastów", na czele z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem - "człowiekiem pewnym swojej pozycji, lecz niezadufanym w sobie". Czy Wrocław naprawdę jest taki piękny?
  Pamiętacie tekst "Wrocław - miasto szczęścia. Nie znajdziesz tutaj niezadowolonych", który w czerwcu obwieścił na stronie głównej portal NaTemat.pl. Autor tekstu, Michał Wąsowski, przyleciał wtedy do Wrocławia z Warszawy i pisał: "Prezydenta Dutkiewicza lubią tu wszyscy, bo władza się po prostu stara. Wychodzi do ludzi, widać, że ciągle coś się zmienia, a głos obywateli jest słyszany. Tutaj koszty życia są mniejsze, niż w Warszawie, a pensje podobne" (o tym tekście pialiśmy tutaj: Wrocław to miasto szczęścia. A prezydenta kochają wszyscy).

  Dziś w kioskach możemy zobaczyć kolejną laurkę Wrocławia. Tygodnik "Polityka" w cyklu dodatków "Portrety miast polskich" na 24 stronach w dodatku dolnośląskim (i na 16 stronach w innych częściach kraju) pisze o Wrocławiu. Rozpoczyna od historii miasta - od czasów po 1945 roku, kiedy Wrocław zasiedlali nowi mieszkańcy, przez lata 60. (wtedy Wrocław "zaczął wybijać się na tożsamość i zyskiwać nowe oblicze"), pokolenie Solidarności (które sprawiło, że "Wrocław w stanie wojennym stał się synonimem oporu"), powódź (która "tworzyła wrocławian", "kataklizm zjednoczył ludzi i pozwolił im poczuć się naprawdę u siebie"). Mariusz Urbanek nie pomija w tej części także informacji o "Wrocławiu jako "Mieście Spotkań", pisze też o "brzydszej części twarzy" miasta, którą są "Brunatni brutale": "Kilka lat temu Wrocław zaczął jednak pokazywać brzydszą część swojej twarzy. Marsze Narodowców z pochodniami w Święto Niepodległości".

  W pozostałych tekstach znajdujących się w dodatku "Polityki" Wrocław jest jednak raczej przyjazny i piękny - jak z folderu reklamowego. Jego architektoniczny archipelag zaskakuje "niezwykłym bogactwem form i kontrastów" i choć niektórzy tę architektoniczną różnorodność nazywają "kociokwikiem", to "inni widzą w tym dowód na żywotność miasta i jego odwagę w zmaganiach z przestrzenią". "Polityka" przekonuje, że możemy tu przecież zobaczyć takie "perełki" jak "zachowane do dziś niezwykłe Sępolno", które "powstało z inspiracji ideą miast-ogrodów" czy Manhattan i trzonolinowiec - pozostałości po socjalizmie, które "trudno spotkać gdzie indziej" i które "osiągnęły w tym stylu efekty najlepsze z możliwych". Są u nas też "wizje stawiane za wzór" (hotel Europeum i akademicki gmach Wydziału Prawa i Administracji). Wrocław według "Polityki" znajduje się tuż za Warszawą, jeśli chodzi o obiekty "wybijające się ponad przeciętną krajową, jak: zaskakujące osiedle mieszkaniowe Corte Verona, imponujący most Rędziński, estetyczny stadion, efektownie zrewitalizowany dworzec PKP (...). A już wkrótce pojawią się kolejne: oryginalny wielki biurowiec przy pl. Dominikański, wyraziste Narodowe Forum Muzyki, zaskakujące Afrykarium...". Wśród architektonicznych porażek wymieniony jest np. Sky Tower - "czyli garbata sięgająca nieba i do niczego niepasująca rura".

  Warto też wspomnieć o "Dynastii śląska", czyli politykach, których opisuje tygodnik. "Nie ma drugiego tak wyrazistego miasta w Polsce, gdzie lokalna polityka miałaby tak wyrazistych i ambitnych na cały kraj liderów" - rozpoczyna tę część jej autor Piotr Pytlakowski. Wspomina "wyniesionego przez wodę" Bogdana Zdrojewskiego, czy legendę solidarności Władysława Frasyniuka (trochę "gwiazdora filmowego"). Opisuje "upadki Grzegorza Wielkiego" - Grzegorza Schetyny i rozmawia z Barbarą Zdrojewską. Pisze też o epoce Rafała Dutkiewicza - "człowieka pewnego swojej pozycji, lecz niezadufanego w sobie", któremu przeciwnicy zarzucają, że "tylko udaje skromnisia, a głowę nosi wysoko", a pozbawiony realnej opozycji "robi w mieście, co chce" i "nie jest jeszcze znudzony prezydenturą". Zapowiada, że w 2014 r. wystartuje po czwartą kadencję. Wrocławianie wciąż mu ufają, chociaz pojawiają się pierwsze pęknięcia na linii prezydent-mieszkańcy".

  Co Wy sądzicie o takim przedstawieniu Wrocławia? Czekamy na komentarze!

  Czytaj także

   Komentarze (62)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszystko zaczęło się od kamienicy na So;nym.

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie mogę się doczekać, kiedy jakaś "Polityka" albo inny "Newsweek" opublikują pamiętniki Dutkiewicza, jak przez lata strzygł wrocławskie barany za ich własne pieniądze. Jak przez szereg lat...rozwiń całość

   Nie mogę się doczekać, kiedy jakaś "Polityka" albo inny "Newsweek" opublikują pamiętniki Dutkiewicza, jak przez lata strzygł wrocławskie barany za ich własne pieniądze. Jak przez szereg lat limuzynami jeździł, jadł i pił, ucztował, biesiadował i podróżował za nie swoje, a jeszcze mu kilkanaście tysięcy miesięcznie kieszonkowego dawali. Tytuł powinien brzmieć "Wszystko zaczęło się od kamienicy na Solnym." A może to nie będą pamiętniki tylko poradnik? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziwne - tekst bardzo podobn jak z Wybiórczej

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   czy to zbieg okoliczności, nie sądzę! Do tego ciekaw byłem kto to napisał ale nawet nie było cywilnej odwagi się podpisać. Czyżby strach przed władzą?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marsz

   Uczestnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Dlaczego brunatne marsze? My, tak samo nienawidzimy czerwonych, jak i brunatnych! Dzierżyński=Himmler, Stalin=Hitler, faszyzm=komunizm=nazizm,Gestapo=NKWD=SD,SS=Armia Czerwona=Wermacht, itd. Nie...rozwiń całość

   Dlaczego brunatne marsze? My, tak samo nienawidzimy czerwonych, jak i brunatnych! Dzierżyński=Himmler, Stalin=Hitler, faszyzm=komunizm=nazizm,Gestapo=NKWD=SD,SS=Armia Czerwona=Wermacht, itd. Nie widzę różnicy, między doktorem Mengele( napewno był dobrym lekarzem i zrobił wiele dla medycyny), a komunistycznym profesorem B. - oni mają wspólny mianownik- OBOJE MORDOWALI POLAKÓW! Proszę mi przypomnieć, jakiej narodowości jest prof. B? Proszę o nie insynuowanie mi, nic o łysych baniach, braku wykształcenia oraz pieniędzy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie no stary poleciałeś

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Jakim dobrym lekarzem był Mengele i co takiego dobrego zrobił dla medycyny? Nie pisz takich gniotów bo ktoś gotów jeszcze w to uwierzyć. Mengele to był zwykły śmieć i pseudonaukowiec!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   m

   m (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2


   Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8+5=13.

   Godzina śmierci: 21:37 - 2+1+3+7=13.

   Data śmierci: 02.04.2005 - 0+2+0+4+2+0+0+5=13.

   Postrzelony 13 Maja.

   9301 dni pontyfikatu - 9+3+0+1=13.

   Zmarł w...rozwiń całość


   Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8+5=13.

   Godzina śmierci: 21:37 - 2+1+3+7=13.

   Data śmierci: 02.04.2005 - 0+2+0+4+2+0+0+5=13.

   Postrzelony 13 Maja.

   9301 dni pontyfikatu - 9+3+0+1=13.

   Zmarł w 13 tygodniu roku.

   JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter.

   czy to zbieg okoliczności?
   prześlij to dalej niech inni myślą...

   Sorry, ale musi się spełnić....

   Pomyśl sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie...

   Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz,

   To funkcjonuje....Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie.

   spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości.

   Wypowiedz życzenie jak skończy sie.

   odliczanie:

   10...

   09...

   08...

   07...

   06...

   05...

   04...

   03...

   02...

   01...

   *Wypowiedz życzenie*

   Wklej te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 komentarzy.

   Jeśli tego nie zrobisz stanie się.

   przeciwność Twojego życzeniazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehheh

   trola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   każdy kto ma jakiś kontakt z urzędęm i jego pracownikami wie, Dudi głowę nosi wysoko i ma swój "dwór" - odpowiednio wynagradzany, do małżonki też lepiej bez kija nie podchodzić. Zwykli pracownicy...rozwiń całość

   każdy kto ma jakiś kontakt z urzędęm i jego pracownikami wie, Dudi głowę nosi wysoko i ma swój "dwór" - odpowiednio wynagradzany, do małżonki też lepiej bez kija nie podchodzić. Zwykli pracownicy na awanse i podwyżki mogą czekać latami, bo tylo niektórym się należy ;)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pypeć na języku

   dżeta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   O matko, ale kogoś pogięło! Albo facet się blekotu objadł albo wór kasy zaliczył i wszystko mu jedno, co mu kazali napisać. Sam się pewnie pozbierać nie może ze śmiechu za ten bełkot.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ależ Dutkiewicz to wzór megalomana!

   tubylec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

   tylko niewrocławianin mógł napiać taką nieprawdę. Albo napisał to, za co mu zapłacono. Tak czy siak widać, że magistrat dba o dobry PR za pieniądze podatników.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ależ Dutkiewicz to wzrór megalomana!

   tubylec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   tylko niewrocławianin mógł napiać taką nieprawdę. Albo napisał to, za co mu zapłacono. Tak czy siak widać, że magistrat dba o dobry PR za pieniądze podatników.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech żyje najwspanialszy prezydent Europy, nasz kochany ojciec grodu nad Odrą

   Wielbicielka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

   Wszyscy razem na trzy/ cztery: NIECH ŻYJE, NIECH ŻYJE, NIECH ŻYJE!!! Niech podziwiane będą i wzorcowane JEGO koncepcje i projekty typu: stadion za 1 miliard (sknocony i nierozliczony),...rozwiń całość

   Wszyscy razem na trzy/ cztery: NIECH ŻYJE, NIECH ŻYJE, NIECH ŻYJE!!! Niech podziwiane będą i wzorcowane JEGO koncepcje i projekty typu: stadion za 1 miliard (sknocony i nierozliczony), sprzedawania dziury na światowych targach nieruchomości z
   wiadomym rezultatem, sprowadzania gwiazd reżimu stalinowskiego, organizowania
   igrzysk w dziwnych dyscyplinach sportu itp., NIECH ŻYJE, NIECH ŻYJE!!!!!!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   phi!

   Juka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Tak mógł napisać tylko ktoś kto tu nie mieszka.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama