Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci dostaną podręcznik, jak rozmawiać z prostytutką, a jak z gejem

Marcin Hołubowicz
fot. Piotr Krzyżanowski
Funkcjonariusze niedługo dostaną nowy podręcznik dobrego zachowania. To koniec dowcipów o blondynkach? Policjanci mają być bardziej wrażliwi. Podręcznik, który trafi do jednostek policji na Dolnym Śląsku, podaje przykłady konkretnych sytuacji, w których mundurowi zachowali się nieodpowiednio. To koniec seksizmu i rasizmu wśród funkcjonariuszy?

Przykładowo funkcjonariusze interweniują w domu rodziny pochodzenia nigeryjskiego. Wszystko przebiega spokojnie do momentu, kiedy przy wyjściu jeden z policjantów rzuca zdanie do swego kolegi: "Kiedy skończą się problemy z tymi czarnuchami". Kończy się to, oczywiście, skargą i problemami dyscyplinarnymi dla funkcjonariusza.

Podręcznik ma więc za zadanie zwalczać wszelkie uprzedzenia. Jego pełny tytuł brzmi "Po pierwsze człowiek. Działania antydyskryminacyjne w jednostkach policji". Jest to praktyczny poradnik na temat mniejszości religijnych, etnicznych czy seksualnych. Porady w nim zawarte dotyczą również sposobu rozmawiania z osobami niepełnosprawnymi czy osobami starszymi. Policjanci dowiedzą się z niego również, dlaczego słowa takie jak "murzyn", "cygan" czy "kaleka" mogą być obraźliwe.

- Chodzi o to, by policja nie utraciła wypracowanego przez lata solidnego zaufania - tłumaczy w podręczniku jego redaktor mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz. - Sama lektura nic nie zmieni. Jeśli jednak przełożeni i wszyscy policjanci zaczną się stosować do zawartych w niej porad i wskazówek, to będzie o wiele mniej problemów w relacjach zewnętrznych i wewnętrznych - dodaje.

Więcej o nowym podręczniku dla policjantów czytaj na 2. stronie [KLIKNIJ]

Kawały o blondynkach czy kobietach za kierownicą, naśmiewanie się z koleżanek policjantek, używanie słów "cygan", "żydek" czy "murzyn" - to tylko przykłady zachowań, jakie nie przystoją mundurowym. Przygotowany przez biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania i Komendę Główną Policji praktyczny poradnik "Po pierwsze człowiek. Działania antydyskryminacyjne w jednostkach policji" trafił już do Wrocławia. - Planujemy przesłanie egzemplarza do każdej jednostki policji na Dolnym Śląsku - mówi Barbara Lorenc-Żelisko z wrocławskiej policji. - Poradnik przyda się szczególnie młodym policjantom - dodaje.

Skąd pomysł na tego typu podręcznik? - Trafiają do nas skargi na funkcjonariuszy- przyznaje Rafał Gutowski z biura prasowego Rzecznika Praw Obywatelskich. - Najczęściej chodzi o sposób przeszukania albo o słownictwo, które było używane przez policjantów w trakcie interwencji - dodaje.

Jak tłumaczy Rafał Gutowski, komendanci z poszczególnych województw zauważali różne nieprawidłowości u swoich podwładnych. I tak zrodziła się idea zebrania w jednym miejscu wszystkich informacji na temat osób w jakimś stopniu wykluczonych. Jest to przy okazji ciekawy podręcznik na temat wielokulturowości, a także zjawiska wykluczenia. Pokazuje sytuacje, w których poszkodowani boją się zgłosić na policję. Może to dotyczyć np. emigrantów politycznych, którym mundurowi kojarzą się wyłącznie z przemocą, albo zgwałconych kobiet, które wstydzą się o tym komukolwiek powiedzieć.
Podręcznik ma więc uwrażliwić funkcjonariuszy na poszczególne problemy, ale także oduczyć ich stereotypowego myślenia.

Ale treść skierowana jest nie tylko do zwykłych funkcjonariuszy, a także do ich przełożonych. Jako przykład służy zatrzymania Roma, który wychodził ze sklepu z dużą torbą. Policjanci od razu uznali, że musiał coś ukraść. Zaczęli go bezpodstawnie przeszukiwać i legitymować. W podręczniku znajdziemy przykładową rozmowę, jaką mógłby odbyć przełożony z podwładnymi, ale także zalecenie podejmowania kroków dyscyplinarnych w rażących przypadkach.

FRAGMENTY PODRĘCZNIKA CZYTAJ W DZISIEJSZEJ PAPIEROWEJ GAZECIE WROCŁAWSKIEJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Policjanci dostaną podręcznik, jak rozmawiać z prostytutką, a jak z gejem - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska