Wrocław nagrodził świetnych artystów muzyki i ludzi teatru

  Wrocław nagrodził świetnych artystów muzyki i ludzi teatru

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Reżyserka Agata Duda-Gracz dostała laur od prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza za spektakl "Ja, Piotr Riviere"

  Reżyserka Agata Duda-Gracz dostała laur od prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza za spektakl "Ja, Piotr Riviere" ©fot. Janusz Wójtowicz

  Agata Duda-Gracz - reżyserka, została laureatką tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Teatralnej. Wrocławską Nagrodę Muzyczną dostali: Andrzej Kosendiak - dyrygent i Piotr Damasiewicz - kompozytor i trębacz. Wszyscy laureaci dziękowali swoim współpracownikom. Nagrody zostały przyznane na poniedziałkowej uroczystej gali w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego.
  Reżyserka Agata Duda-Gracz dostała laur od prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza za spektakl "Ja, Piotr Riviere"

  Reżyserka Agata Duda-Gracz dostała laur od prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza za spektakl "Ja, Piotr Riviere" ©fot. Janusz Wójtowicz

  Agata Duda-Gracz została uhonorowana za porywający, zrealizowany z rozmachem, spójny artystycznie spektakl "Ja, Piotr Riviere, skorom już zaszlachtował siekierom swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich" w Teatrze Muzycznym Capitol. - Z teatrem jest tak, że to dziejstwo zbiorowe. Reżyser to biedny impotent, który tak bardzo dużo by chciał, że musi to zrobić kimś innym. Jedną z najważniejszych dla mnie nagród jest praca z zespołem Capitolu - powiedziała Agata Duda-Gracz.

  Kapituła Wrocławskiej Nagrody Muzycznej przyznała ją w kategorii muzyka poważna Andrzejowi Kosendiakowi, za płytę z utworami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego pt. "Gorczycki". Andrzej Kosendiak, tuż po wydaniu płyty przez Filharmonię Wrocławską, tak mówił o niej: - Płyta jest mi bardzo bliska, nie tylko dlatego, że poprowadziłem nagranie. Często zajmujemy się dziełami tego niezwykłego twórcy. Najbardziej znanym utworem jest "Completorium", czyli dzieło do tekstów komplety (liturgii w Kościele katolickim na zakończenie dnia), wykonywałem je wiele razy i podziwiałem kunszt kompozytora.

  Reżyser teatralny to impotent, który tak bardzo dużo by chciał, że musi to robić kimś innym

  W poniedziałek na gali tak dziękował za wyróżnienie: - Nie śpiewałem na płycie. Teraz też nie zaśpiewam, ale dziękuję tym, którzy śpiewali i grali. Od pierwszego momentu wiedzieliśmy, że może wydarzyć się coś ciekawego. To kilka chwil pięknej muzyki - mówił Andrzej Kosendiak.
  W kategorii muzyka rozrywkowa, kapituła Nagrody Muzycznej przyznała wyróżnienie Piotrowi Damasiewiczowi za trzy albumy "Alaman", "Imprographic 1" i "Tuple".

  Na "Imprographic 1", wyborze improwizacji granych w klubowych wnętrzach Krakowa, Wrocławia i Suchej Beskidzkiej występują: Piotr Damasiewicz - trąbka, Gerard Lebik - saksofon tenorowy, Gabriel Ferrandini - perkusja i Jakub Mielcarek - kontrabas. "Alaman" to płyta formacji Power Of The Horns, której Damasiewicz jest liderem, na płycie wystąpił w roli trębacza, dyrygenta. - Dwa dni temu pomyślałem, że bycie muzykiem to fantastyczna sprawa, bo nie dość, że się robi to, co się kocha, to jeszcze dostaje się za to pieniądze. Drugą stroną medalu są niesprzyjające okoliczności, ale zawsze mogę liczyć na przyjaciół i rodzinę, bez których nic by się nie udało. Dziękuję Bogu za siłę, a także moim znajomym i rodzinie, bez których nic by się nie odbyło - mówił na gali Piotr Damasiewicz.

  Poniedziałkową galę w nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej uświetniła prezentacja rewelacyjnego projektu El Derwid - aranżacja przebojów Witolda Lutosławskiego pisanych pod pseudonimem Derwid w wykonaniu znakomitych artystów: Agaty Zubel (wokal), Andrzeja Bauera (wiolonczela), Cezarego Duchnowskiego (fortepian, komputer). Warto dodać, że Agata Zubel i Cezary Duchnowski są także laureatami Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (dostali je jako duet ElettroVoce w 2008 roku, a Agata Zubel jest także laureatką z 2005 roku).

  Nagrody są przyznawane przez kapitułę złożoną z dziennikarzy, krytyków i przedstawicieli Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, za działalność w ubiegłym sezonie artystycznym. Nagrody - po 10 tys. zł dla zwycięzców - ufundowało miasto Wrocław. Dyplomy i czeki wręczał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reżyser teatralny to impotent, który tak bardzo dużo by chciał, że musi to robić kimś innym

   koko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   - to mi bardziej pasuje do polityków tylko impotent trzeba zastapic alfonsem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   l

   l (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Riviere - swietny spektakl!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama