Nie siedź w domu, zaplanuj z nami święta w plenerze

  Nie siedź w domu, zaplanuj z nami święta w plenerze

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Meteorolodzy zapowiadają na święta letnią pogodę. Zachęcamy Was do wypadu w plener.
  Jeśli macie w lodówce świąteczne zapasy, wrzućcie je do torby, wpakujcie rodzinę do samochodu i wybierzcie się poza miasto.

  - Niestety, zwłaszcza w starszym pokoleniu wciąż pokutuje przekonanie, że święta trzeba spędzić przy suto zastawionym stole, najlepiej w błogim bezruchu - martwi się prof. Jan Maciejewski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. - Powinniśmy z tym walczyć. Część świąt spędzona na łonie natury w niczym nie obniża ich rangi. Wręcz przeciwnie, obcowanie z piękną przyrodą w towarzystwie najbliższych może nas tylko zbliżyć do siebie - dodaje.

  Podobnego zdania jest wrocławski przedsiębiorca, podróżnik i himalaista Bogusław Ogrodnik.
  - Sam wyciągnę rodzinę i znajomych, z którymi spędzam święta, na porządny spacer - zapowiada Ogrodnik.

  Co dla himalaisty oznacza porządny spacer?
  - Będę ich namawiał, żebyśmy poszli leśnymi ścieżkami dookoła Masywu Ślęży - zdradza nam. I dodaje, że do plecaka zabierze głównie świeże owoce i wodę. - To pozwoli świetnie oczyścić organizm i zapomnieć o ewentualnym przejedzeniu - zapewnia Ogrodnik.

  W Karkonoszach wciąż są dobre warunki narciarskie.
  - Nie ma też problemu z rezerwacją miejsc noclegowych - zapewnia Grażyna Biederman z informacji turystycznej w Szklarskiej Porębie.

  Będą pracowały wyciągi w ośrodkach narciarskich w Karpaczu, Szklarskiej Porębie i Świeradowie-Zdroju.
  - Śniegu jest tak dużo, że można bezpiecznie zjeżdżać ze szczytu Kopy do samego dołu - mówi Waldemar Draheim, dyrektor kolejki w Karpaczu.

  Podobne warunki są w Szklarskiej Porębie. Z powodu wytopień zamknięto jedynie nartostradę FIS. W Zieleńcu i na Czarnej Górze leży 30-40 cm śniegu. W rejonie Polany Jakuszyckiej na narciarzy biegaczy czeka 30 km tras.

  Po kilkutygodniowej przerwie, spowodowanej katastrofą budowlaną w obserwatorium meteorologicznym, można już wejść na szczyt Śnieżki. Otwarto prowadzący tam szlak turystyczny. W święta na Śnieżce czynna będzie restauracja.

  Pogoda sprzyja wyprawom pieszym i rowerowym. W Kotlinie Jeleniogórskiej polecamy objazd Doliny Pałaców i Ogrodów. Na trasie - ponad 20 obiektów. Co kilka kilometrów napotkamy zabytkową rezydencję.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama