Policja sprawdzi polonistów

  Policja sprawdzi polonistów

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na polecenie prokuratury wrocławska policja sprawdzi po naszym tekście nielegalny handel prezentacjami maturalnymi, które piszą nauczyciele.
  O sprawie napisaliśmy w ostatnią środę. (PRZECZYTAJ) Nie jest tajemnicą, że przed egzaminem uczniowie mogą kupić gotowe prezentacje na ustną maturę z języka polskiego. Teraz okazało się, że na Dolnym Śląsku przygotowanie tych prezentacji proponują uczniom sami nauczyciele - oczywiście za odpowiednim wynagrodzeniem. Ogłaszają się w internecie. We Wrocławiu opracowanie tematu, przygotowanie bibliografii i samej prezentacji multimedialnej kosztuje średnio około 150 zł. W Jeleniej Górze - od 50 zł, a w Wałbrzychu - od 80 do 130 zł.

  Takie praktyki są nie tylko nieetyczne, ale i zabronione, bo nauczyciele piszący prezentacje swoim uczniom zasiadają potem w komisjach, które je oceniają.

  - Przekazaliśmy tę sprawę do szczegółowego zbadania policjantom. Sprawdzą wszystkie tego typu ogłoszenia w internecie - mówi Małgorzata Klaus, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

  Zajmie się tym specjalny wydział Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, wyspecjalizowany w śledzeniu przestępstw internetowych. Może posługiwać się w dochodzeniach np. prowokacjami. Na celowniku policjantów będą zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, którzy prezentując nie swoją pracę, łamią paragrafy mówiące o prawach autorskich i ich przywłaszczaniu.

  Na nasze doniesienia zareagowało też wcześniej Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak chce zmienić sposób oceniania matur ustnych, tak by prezentacje nie liczyły się przy ocenie egzaminu. Pomysł ma być wcześniej przedyskutowany z polonistami.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama