Ważne
  Bronią chorowitych

  Bronią chorowitych

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Związkowcy z Rudnej nie zgadzają się na zwalnianie górników za L-4.
  - Gdy dostanę wypowiedzenie z pracy za chorobowe, pójdę do sądu - zapowiada jeden z górników w kopalni Rudna (prosi, by nie podawać jego nazwiska). Pod ziemią przepracował ponad dziesięć lat. Kilkanaście razy był na zwolnieniu chorobowym. Przejął się tym, że z zakładu mają być zwalniani górnicy, którzy w trzech ostatnich latach zbyt dużo chorowali. To właśnie w kopalni Rudna miało być najwięcej takich osób.

  Związkowcy dostali ponad piętnaście pism informujących o zamiarze wypowiedzenia górnikom umów o pracę. Ludzie byli wściekli. Zaczęły się negocjacje z dyrekcją zakładu.
  - Wystąpiliśmy w imieniu dwóch osób, w tym jednej niezrzeszonej w związku, i pracodawca odstąpił od zamiaru wypowiedzenia umowy - mówi Piotr Trempała, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych w Zakładach Górniczych Rudna. I dodaje, że niektórzy jednak decyzje o zwolnieniu już dostali. Niedługo zaczną odchodzić (okres wypowiedzenia trwa trzy miesiące).

  Do Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego wpłynęło sześć zawiadomień o planowanym zwolnieniu za L-4.
  - W pięciu przypadkach udało nam się wybronić ludzi - podkreśla Leszek Hajdacki, wiceprzewodniczący ZZPPM. - Szósty jest bardziej skomplikowany, dlatego nadal rozmawiamy z dyrekcją. Mam jednak nadzieję, że tak jak wcześniej, dojdziemy do porozumienia.

  Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Hajdacki, który jednocześnie reprezentuje załogę w radzie nadzorczej Polskiej Miedzi, twierdzi, że zwyciężają "argumenty rozsądku". Ludzie też wiedzą swoje i nie kryją oburzenia.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo