18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alimenty na dziecko [PYTANIA i ODPOWIEDZI]

Monika Janus
Alimenty na dziecko - kiedy je dostaniesz, jak długo będziesz czekać na alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, kiedy po alimenty zapuka komornik? Odpowiadamy na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące alimentów na dziecko. Na pytania o alimenty odpowiada Monika Janus z Izby Komorniczej we Wrocławiu.

Ile będę musiała czekać na alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, skoro wiem, że dłużnik nic nie ma i nie pracuje. Czy nie może mi komornik od razu wystawić zaświadczenia o bezskutecznej egzekucji?

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do alimentów od rodzica-zobowiązanego, na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd (np. postanowienia, wyroku, czy ugody sądowej), jeżeli jego egzekucja okazała się bezskuteczna.

Po dwóch miesiącach bezskutecznej egzekucji można uzyskać zaległe pieniądze od państwa. Komornik na wniosek zainteresowanego wydaje odpowiednie zaświadczenie, którego przedłożenie w Funduszu Alimentacyjnym jest niezbędne. Urząd- Fundusz Alimentacyjny wydaje decyzję o przyznaniu lub odmowie wypłaty pieniędzy w ciągu miesiąca. Na decyzję przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni.

Nie ma więc możliwości przeskoczenia ustawowych terminów i przyspieszenia sprawy, nawet, jeżeli składający wniosek jest przekonany, że egzekucja będzie bezskuteczna. Komornik musi sam taki fakt sprawdzić i ustalić, a ustawodawca wyznaczył termin dwumiesięczny na wynik egzekucji.

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje dziecku do ukończenia przez nie 18. roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia 25. roku życia. Jeśli dziecko ma orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, świadczenie takie jest mu wypłacane bezterminowo.
Aby otrzymać pieniądze dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekroczyć 725 złotych netto.
Pieniądze można otrzymać w wysokości zasądzonych alimentów, ale nie więcej niż 500 złotych miesięcznie.

Świadczenia z FAL (Funduszu Alimentacyjnego) nie przysługują kiedy dziecko przebywa np. w domu dziecka albo w rodzinie zastępczej, gdy alimentowany ma swoje własne dziecko i jest pełnoletni, jak również jeżeli alimentowany zawarł związek małżeński.

Ojciec dziecka nie pracuje, a moje  zarobki nie pozwalają mi na staranie się o otrzymywanie alimentów z Funduszu Alimentacyjnego. Co mogę zrobić, żeby dostawać alimenty?

Egzekucję świadczenia alimentacyjnego można prowadzić z całości majątku dłużnika. Zajęciu podlega nie tylko wynagrodzenie, ale wszelkie składniki majątkowe, w tym ruchomości i nieruchomości.
Komornik w sprawach alimentacyjnych ma obowiązek z urzędu przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania. 

W przypadku kiedy dłużnik notorycznie nie płaci alimentów, wierzyciel może złożyć do Prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niealimentacji. Przestępstwo to  polega na uporczywym uchylaniu się od ciążącego na danej osobie z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, co naraża tę osobę na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Chodzi o sytuację, w której dłużnik przez dłuższy okres czasu nie płaci alimentów, pomimo tego, że jest zdolny do ich ponoszenia, a brak zapłaty alimentów powoduje niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych po stronie uprawnionego do alimentów. 

Ściganie następuje nie tylko na wniosek organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego, lecz wniosek może złożyć także sam pokrzywdzony (matka), organ pomocy społecznej, a w określonych przypadkach ściganie odbywa się z urzędu. Przestępstwo to jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Spłaciłem u komornika zaległości alimentacyjne. Dlaczego mam płacić alimenty bieżące za pośrednictwem komornika, a nie bezpośrednio wierzycielowi?

Jeżeli dłużnik w momencie złożenia wniosku egzekucyjnego do komornika miał zaległość, wówczas wierzyciel miał prawo złożyć wniosek egzekucyjny o egzekwowanie alimentów zaległych jak i bieżących przez komornika. W tym miejscu podkreślenia wymaga fakt, iż orzeczenia sądu wydane w sprawach o alimenty są natychmiast wykonalne, co oznacza, że odwołanie nie wstrzymuje wykonywania obowiązku.

Ciąg dalszy na kolejnej stronie
Samo ogłoszenie wyroku (a nie jego doręczenie) jest momentem, od którego wierzyciel może skutecznie domagać się alimentów.

Komornik jest obowiązany na wniosek uprawnionego wierzyciela wszcząć egzekucję i prowadzić ją przeciwko dłużnikowi, chyba że on wykaże, iż obowiązek swój spełnił wcześniej, przed złożeniem wniosku egzekucyjnego, tj. złoży nie budzący wątpliwości dowód na piśmie o spełnieniu świadczenia albo o udzieleniu mu zwłoki przez wierzyciela. W takim wypadku komornik wstrzymuje się z dokonaniem czynności, o czym zawiadamia wierzyciela, nie może umorzyć egzekucji z urzędu.

Dłużnik, w stosunku do którego została skierowana egzekucja do wynagrodzenia za pracę, może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. W ten sposób może zwolnić się od egzekucji.

Dziecko jest w rodzinie zastępczej, a biologiczna matka dziecka dysponując tytułem wykonawczym (czyli np. wyrokiem sądu zasądzającym alimenty, czy ugodą zatwierdzoną przez sąd) złożyła do komornika wniosek o egzekucję alimentów ode mnie, biologicznego ojca do jej rąk. Dlaczego? Czy w takim przypadku muszę płacić alimenty? Komu?

Rodzina zastępcza nie jest rodziną biologiczną, ani adopcyjną, różni się od niej pod wieloma względami. Przede wszystkim w rodzinie zastępczej czasowo, zastępczo pieczę nad dzieckiem sprawują osoby nie będące rodzicami naturalnymi, poniekąd „pomagając” dziecku i jego rodzinie.

Rodzice zastępczy mogą dochodzić w imieniu dziecka alimentów od jego biologicznych rodziców, mają oni prawo do reprezentowania dziecka przed sądem w sprawie o świadczenia alimentacyjne, zwłaszcza gdy rodzice biologiczni nie wywiązują się ze swoich obowiązków

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska