Mokry poniedziałek

  Mokry poniedziałek

  Zbigniew Figat

  Wracamy do tematów, które poruszyły naszych Czytelników w "Słowie Polskim".
  - Tuż po wojnie woda we Wrocławiu była dobra i niewiele jej zużywano, gdyż Wrocław liczył wtedy około stu tysięcy mieszkańców, a przemysłowy rozwój miasta jeszcze się nie zaczął - mówi Ryszard Nowakowski, długoletni inżynier technologii wody z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
  - Piliśmy wodę prosto z kranów, pod które podstawialiśmy pajdy chleba posypane cukrem; dla dzieciaków te kapiące krople to była zabawa i przysmak, a dziś?

  - Wtedy woda była czysta i smaczna. Niestety, poniemieckie zasoby i urządzenia starczyły wrocławianom tylko do lat 60. Potem we Wrocławiu są już setki tysięcy ludzi i zapotrzebowanie na wodę gwałtownie wzrasta. Rozwija się dynamicznie przemysł i wody w Oławie brakuje, więc braliśmy ją z Odry, uzdatnialiśmy fenolem, a to groziło katastrofą.

  Zacytujmy "Słowo Polskie" z 1974 r.: "Pogardliwie zwana fenolówka brzydko pachnie, a jej smak jest fatalny i trąci chlorem. Francuska ozonownia sprawi, że ozon wodę oczyści, a on sam ulegnie rozpadowi".

  Mistrz ds. technologii wody Wojciech Fabisiak czytając te słowa, wspomina lata swej młodości, bo na tych urządzeniach ze zdjęć w "Słowie Polskim" zaczynał pracę Na Grobli. Była to nowoczesna technologia ozonowania wody, a złożone procesy dezynfekcji wody radykalnie poprawiły także jej smak i zapach. Współczesna, kolejna ozonownia to nieduże pomieszczenie w budynku chemicznym, gdzie rozmawiamy z mistrzem Fabisiakiem o wrocławskiej wodzie.

  - Wodę oczyszcza i dezynfekuje ozon, pobierany nie jak kiedyś z powietrza, lecz z pojemników z ciekłym, czystym tlenem. Naszą wodę pobieramy z ujęć nysko-oławskich i gromadzimy w studniach głębinowych na terenach wodonośnych. Po miesiącu, dzięki naturalnej infiltracji, nabiera tam ona odpowiedniej twardości i ma już przyzwoity skład chemiczny. Po procesach wytrącania związków żelaza, manganu i in. tłoczona jest na filtry piaskowe i węglowe; po dezynfekcjach płynie do mieszkań rurami o łącznej długości 1900 km.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama