We Wrocławiu będą autobusy na wodór

  We Wrocławiu będą autobusy na wodór

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Po ulicach Wrocławia będą jeździły autobusy zasilane wodorem. Taki ma być efekt porozumienia, które Wrocław podpisał w czwartek z Lublinem.
  Korzyści z tej współpracy odniesie również partner Wrocławia. Na ulice Lublina też wyjadą autobusy na wodór.
  - Stanie się to najszybciej w przyszłym roku, a najdalej w 2012 - deklaruje Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego we wrocławskim magistracie.

  Nad takim projektem będą wspólnie pracować dwie uczelnie: Politechnika Wrocławska i Politechnika Lubelska.
  Nie będzie to jedyna dziedzina współpracy między oboma miastami. Umowa, którą podpisali prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i prezydent Lublina Adam Wasilewski, obejmuje też badania związane z branżą energetyczną. Chodzi m.in. o gazyfikację węgla i energię odnawialną.
  To pierwsze, pilotażowe porozumienie, jakie Wrocław podpisał z innym miastem w Polsce. Wiadomo, że są przygotowywane kolejne tego typu przedsięwzięcia.
  Lublin to pierwsze polskie miasto, z którym będziemy bliżej współpracować.
  Wrocław tym razem obierze kierunek na Śląsk.
  - Gospodarka oparta na wiedzy pozwoli nam szybciej odbić się po kryzysie - przekonuje prezydent Dutkiewicz.

  Już w środę, kiedy do Wrocławia przyjechali prezydenci największych miast w Polsce, zapadła decyzja o tym, by w mieście utworzyć specjalny instytut wspierania innowacyjnej gospodarki. Takich centrów w całej Polsce będzie dwanaście. Czym będą się one zajmować? Po pierwsze, mają ze sobą współpracować, po drugie - mają być miejscem, gdzie naukowcy, przedsiębiorcy i biznesmeni będą wymieniać się informacjami i wiedzą.

  Czy to przyniesie korzyści, dopiero się okaże. Pierwszym prawdziwym sprawdzianem tych porozumień mają być jeżdżące po ulicach autobusy na wodór. Założenie jest takie, że będą one tańsze w eksploatacji, a także przyjazne dla środowiska. Ile takich autobusów będzie, jeszcze nie wiadomo.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama