Mieszkańców Dzielnicy Czterech Świątyń nie stać na remonty...

  Mieszkańców Dzielnicy Czterech Świątyń nie stać na remonty kamienic

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dzielnica Czterech Świątyń, czyli zabytkowa część miasta między ul. Krupniczą, Ruską, Włodkowica a Kazimierza Wielkiego, nie będzie tak piękna, jak wymarzył to sobie prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
  Już wiadomo, że nie uda się wyremontować części kamienic w tej okolicy. Powód? Musieliby za to zapłacić właściciele mieszkań w Dzielnicy.

  A wrocławian na taki wydatek nie stać. Kompleksowy remont jednej kamienicy może kosztować nawet 2 mln zł, czyli niekiedy ponad 100 tys. zł w przeliczeniu na jedno mieszkanie.
  Miasto może dopłacić tylko do remontu budynku, który jest wpisany do rejestru zabytków (w takiej sytuacji ma prawo pokryć nawet 70 proc.
  rachunku). Problem jednak w tym, że na 13 wspólnot mieszkaniowych w Dzielnicy Czterech Świątyń tylko dwa budynki - przy ul. Krupniczej 1 i 7 - znajdują się w rejestrze zabytków. Kolejne cztery, z ul. św. Antoniego, czekają na taki wpis.

  Ireneusz Tutak, mieszkaniec ul. Ruskiej nie ma złudzeń.
  - Rozumiem ideę prezydenta Dutkiewicza, ale jeśli chce mieć piękne kamienice, to niech zapłaci za ich remont. Powiedziano nam niedawno, że każdy lokator z mieszkania własnościowego musiałby wyłożyć przynajmniej 40 tys. zł na planowane prace. Nie będę zadłużał się do końca życia - denerwuje się.

  Na razie urzędnikom do remontu kamienic udało się przekonać gminę żydowską, która do tej pory wstrzymywała się z decyzją o odnowieniu swojej kamienicy przy ul. Włodkowica 5. Teraz ogłosiła, że remont przeprowadzi.
  - Przygotowujemy przetarg w tej sprawie - przyznaje Józef Kożuch, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Nie wie jeszcze, ile pieniędzy pochłonie remont. Szacuje, że koszt naprawy zabytkowej kamienicy (będzie reperowany dach i pomalowana elewacja) może sięgnąć miliona złotych.

  Z kasy urzędu miejskiego Gmina dostanie 70 proc. potrzebnych środków. Sama dołoży się do remontu dwóch sąsiednich budynków, w których mieszkają ludzie narodowości żydowskiej.
  Lecz już kilkanaście metrów dalej, w kamienicy przy Włodkowica 3, remontu nie będzie. Mieszkańcy nie mają zamiaru wykładać na niego pieniędzy.
  - Nie stać nas na to - rozkłada ręce Urszula Swaryczewska, lokatorka.

  - Ci właściciele, którym przysługuje dotacja od miasta, powinni z niej skorzystać. Innej możliwości na współfinansowanie remontów nie ma - przyznaje Elżbieta Sieradzka, prezes Wro-Domu - spółki, która zarządza większością kamienic w Dzielnicy Czterech Świątyń.

  Mariola Apanel z urzędu miejskiego, która odpowiada za rewitalizację Dzielnicy, przekonuje, że i tak okolica będzie piękna. - Wiele kamienic jest przecież komunalnych, więc sami zapłacimy za remonty. Prywatnych właścicieli zmusić jednak nie możemy - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama