Listy rekolekcyjne na Wielki Tydzień. O odpowiedzialności

  Listy rekolekcyjne na Wielki Tydzień. O odpowiedzialności

  RED

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dziś piszą: ksiądz Andrzej Jerie, rzecznik prasowy kurii metropolitalnej we Wrocławiu i prof. Alicja Chybicka, szefowa kliniki hematologii dziecięcej we Wrocławiu.
  Odpowiedzialność. Co to znaczy? Pewnie pani profesor nieraz się nad tym zastanawiała w swojej pracy. Przyznam, że ja też, i wcale nie wiążę odpowiedzialności od razu z rzeczami wielkimi.

  Od dziecka jeżdżę na nartach. Od kilku lat w kasku. Jednak na stoku nie mogę oprzeć się wrażeniu, że zabezpieczeni kawałkiem plastiku wyłączamy rozum, co potwierdzają dane dotyczące śmiertelnych wypadków. Podobnie jest na polskich drogach. Zabezpieczeni ABS-ami, pasami, poduszkami i kurtynami powietrznymi pędzimy na złamanie karku, bez refleksji.

  Czy moje "pięć minut szybciej" jest warte czyjegoś życia? Ani wiedza, ani najbardziej nawet wyrafinowane zabezpieczenia nie zastąpią zadumy nad konsekwencjami swojego działania. A to dopiero początek drogi do zrozumienia, czym jest odpowiedzialność.

  W życiu nie chodzi tylko o proste ponoszenie konsekwencji swoich wyborów, ale o przekonanie, że to, co robię, ma sens i że powinno wyniknąć z tego jakieś dobro dla mnie i dla innych. I jestem pewien, że taka refleksja towarzyszy Pani, kiedy walczy o życie chorych dzieci.

  To szczególnie ważne dziś, kiedy z wolności zrobiliśmy fetysz. Bo nie ma wolności bez odpowiedzialności. Odpowiedzialności rozumianej jako podejmowanie wyborów z myślą o tym, co dobrego z nich wyniknie.

  Myślę, że zgodzi się Pani ze mną, że dla człowieka wierzącego odpowiedzialność ma jeszcze jeden wymiar - życie jest darem od Stwórcy. Mogę je zmarnować. Ale moje życie może też stać się "odpowiedzią na dar".

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama