Bardo będzie miało bazylikę mniejszą, odpusty i parkingi

  Bardo będzie miało bazylikę mniejszą, odpusty i parkingi

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Świątynia w Bardzie jest wyjątkowa pod względem architektury i kultu figurki Matki Boskiej, nazywanej "uśmiechniętą Madonną"
  1/10
  przejdź do galerii

  Świątynia w Bardzie jest wyjątkowa pod względem architektury i kultu figurki Matki Boskiej, nazywanej "uśmiechniętą Madonną" ©Dariusz Gdesz

  Oficjalnie Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie dostanie zaszczytny tytuł bazyliki mniejszej 4 lipca. Ale w miasteczku już trwają gorączkowe przygotowania do uroczystości, bo proboszcz parafii dostał z Watykanu pismo o nadaniu tytułu. XVII-wieczna świątynia zyska papieski herb, który zawiśnie na frontonie. Cieszą się też wierni, bo dzięki temu kilka razy w roku będą mogli uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kary za grzechy. Zyska też miasto.

  - Nobilitacja zobowiązuje - zgodnie twierdzą władze kościelne i świeckie i zapowiadają remonty. Duchowni chcą jak najszybciej naprawić dach i elewację kościoła oraz wyremontować organy z XVIII w., jedne z największych na Dolnym Śląsku. Samorząd zaś przygotowuje natomiast rewitalizację Rynku i budowę dwóch parkingów dla turystów i pielgrzymów.

  - Samo odrestaurowanie organów pochłonie ponad 3 mln zł. Na razie dostaliśmy 50 tys. zł od marszałka województwa - mówi ks. Mirosław Grakowicz, proboszcz parafii w Bardzie.
  Rocznie bardzkie sanktuarium odwiedza ponad 30 tys. osób. Przyjeżdżają m.in. po to, by zobaczyć figurkę Matki Boskiej, nazywaną "uśmiechniętą Madonną".

  To najstarsza zachowana do dzisiaj rzeźba romańska. Z figurką związanych jest wiele legend, m.in. o ratującym ją zakonniku, którego przywalił palący się strop. Na drugi dzień, kiedy ogień został ugaszony, duchowni zobaczyli w zgliszczach spalone ciało zakonnika. W niezwęglonej dłoni trzymał cudem uratowaną figurkę z lipowego drewna.

  - Liczymy, że teraz będzie nas odwiedzać jeszcze więcej turystów - mówi Krzysztof Żegański, burmistrz Barda. Koszty rewitalizacji i budowy parkingów szacuje się na ok. 12 mln zł. Samorząd wspólnie z parafią będzie starał się o unijne dotacje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama