Rolnicy nie spieszą się z wnioskami o dopłaty

  Rolnicy nie spieszą się z wnioskami o dopłaty

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tylko ok. 1000 gospodarzy złożyło wnioski. Pozostali będą stać nocami w długich kolejkach.
  Na Dolnym Śląsku uprawnionych do dopłat jest około 5 tys. rolników. Wnioski złożyło zaledwie około tysiąc. Termin upływa 15 maja.
  - Nie wiem, dlaczego - dziwi się Kazimierz Huk, kierownik powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Jeleniej Górze. - Potem będą straszne kolejki i nerwówka, zarówno dla pracowników, jak i rolników - martwi się.

  W Jeleniej Górze wnioski o unijne dopłaty bezpośrednie złożyło jedynie 220 osób. A co roku podań z powiatu jeleniogórskiego wpływa około 1700. Źle jest też w Wałbrzychu, gdzie do tej pory wpłynęło tylko 139 wniosków na 1150 uprawnionych do dopłat.

  Trochę lepiej jest w Legnicy, gdzie naliczono ich 497 na 3 tys. składanych co roku.
  - Pozostali przyjdą pewnie na 5 minut przed zamknięciem okienka ostatniego dnia i będzie sajgon - ubolewa Artur Torbus, kierownik wałbrzyskiego biura ARiMR.

  W ubiegłym roku przyjmowali wnioski do godz. 24. Nie było czasu na poprawienie błędów czy uzupełnienie dokumentów. By uniknąć zamieszania, pracownicy agencji szukają sposobów, aby dotrzeć do gospodarzy.
  - Rozsyłamy komunikaty do gmin, aby zmobilizować rolników - wyjaśnia Torbus. Podobnie robią inne biura powiatowe ARiMR.

  Ryszard Sobolewski, rolnik z Radomierzyc, przyznaje, że jeszcze nie złożył wniosku, bo, jak tłumaczy, ma teraz sporo pracy w polu. Zwleka też Łukasz Ziółkowski, sołtys Brunowa koło Lwówka Śląskiego.
  - Ale nigdy nie zdarzyło się, abym popełnił jakiś błąd przy wypełnianiu - zapewnia Ziółkowski.

  Wysokość dotacji wynosi od 800 do 1000 zł za hektar w zależności od rodzaju upraw. Rolnicy najczęściej zapominają się podpisać lub nie podają rodzaju upraw oraz źle wypełniają załączniki graficzne. Są wzywani, by poprawić błędy, ale to opóźnia wypłatę dotacji.


  Pomagają wypełnić wnioski
  Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej:
  - Wnioski miały być prostsze, a są niestety coraz trudniejsze. Można się pomylić. Nie zawsze wszystko jest jasne. Naszym rolnikom niejasności wytłumaczą przeszkolone osoby. Naciskamy też, aby powiatowe zespoły doradztwa rolniczego, które działają w każdym samorządzie, pomagały rolnikom w wypełnianiu dokumentów.

  W wypełnianiu wniosków pomagają także pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  Instrukcja, jak wypełnić wniosek, znajduje się na stronie pod adresem: http://www.arimr.gov.pl.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama