Marszałek Jurkowlaniec promuje się za publiczne pieniądze?...

  Marszałek Jurkowlaniec promuje się za publiczne pieniądze? (ZOBACZ)

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Marszałek Jurkowlaniec promuje się za publiczne pieniądze? (ZOBACZ)
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Jarosław Jakubczak

  Ponad milion zł wydamy na billboardy, spoty telewizyjne i radiowe, broszury i ulotki rozmieszczone na całym Dolnym Śląsku, pokazujące… marszałka województwa Rafała Jurkowlańca.
  Chodzi o kampanię promocyjną „Dzięki funduszom unijnym Dolnośląskie w górę”. Ma ona pokazywać, jak wiele dzięki pieniądzom z UE udało się już na Dolnym Śląsku osiągnąć. Akcja ma także zachęcać do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących tego, na co mają być wydane nowe unijne środki. Dlatego na 75 billboardach rozmieszczonych w całym województwie widzimy m.in. Wschodnią Obwodnicę Wrocławia, nowe pociągi Impuls, centrum pulmonologiczne w Wałbrzychu czy park wodny Orka w Bolesławcu.
  Ale inwestycje zrealizowane za unijne pieniądze znajdują się jedynie w tle - bo na pierwszym planie widzimy marszałka województwa Rafała Jurkowlańca. Trudno oprzeć się wrażeniu, że plakaty reklamują samego polityka – od niedawna członka Platformy Obywatelskiej, a według spekulacji przyszłego kandydata na prezydenta Wrocławia.

  Za same plakaty urząd marszałkowski zapłacił około 75 tys. zł. Cena całej akcji rośnie jednak do około miliona zł, jeśli doliczymy do tego inne działania promocyjne: zaprojektowanie, wydruk i wysyłkę broszur, a także organizację konferencji, spoty telewizyjne i radiowe i opłaty za ich emisję. Na wielu z nich również znajdziemy wizerunek marszałka. 85 proc. kosztów kampanii pokrywają środki unijne.

  Dlaczego unijne programy promowane są wizerunkiem jednego z polityków? - Marszałek Rafał Jurkowlaniec jest gospodarzem Dolnego Śląska i osobą odpowiedzialną za realizację Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – mówi Marek Staniewicz, zastępca dyrektora Wydziału Promocji Województwa Urzędu Marszałkowskiego.

  Nie jest to pierwsza kampania promocyjna, w której pierwsze skrzypce gra marszałek. W lipcu tego roku na Dolnym Śląsku znalazły się plakaty akcji „Razem odkryjmy Dolny Śląsk”, która miała zachęcać do zwiedzania województwa. Mieszkańcy podziwiali wtedy Rafała Jurkowlańca na rowerze.

  ZOBACZ: Marszałek na rowerze na bilbordach

  - To działanie urzędu marszałkowskiego jest zgodne z prawem, ale zarazem nieetyczne i niesmaczne. Zadajmy sobie pytanie: komu ma służyć ta kampania, marszałkowi czy województwu? To robienie promocji konkretnemu politykowi za publiczne pieniądze. Tłumaczenie urzędu jest śmieszne, bo to nie marszałek jest gospodarzem Dolnego Śląska, tylko mieszkańcy. Ale ich na plakatach nie zobaczymy – mówi Paweł Hreniak, radny sejmiku wojewódzkiego (PiS).

  - Znam dobrze Dolny Śląsk i jakoś ciężko mi uwierzyć, że nie ma tu rzeczy bardziej atrakcyjnych i wartościowych niż Pan marszałek. Reklamowanie funduszy unijnych wizerunkiem Rafała Jurkowlańca to kiepski pomysł, bo jak pokazują badania jego rozpoznawalność jest bliska zeru. Ale jeśli Platforma Obywatelska chciała promować swojego polityka, powinna zrobić to za pieniądze partii – dodaje senator Jarosław Obremski (ruch Obywatele do Senatu, związany z Rafałem Dutkiewiczem).

  Rafał Jurkowlaniec nie jest pierwszym politykiem, który za samorządowe pieniądze organizuje kampanię ze swoim wizerunkiem. W 2009 roku na 123 billboardach na Dolnym Śląsku zawisły plakaty z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem na wyspie Słodowej i kilkoma wpatrzonymi w niego młodymi ludźmi. Plakaty, nazywane ironicznie "kazaniem na górze" miały zachęcać studentów do przyjeżdżania do Wrocławia.

  - Prezydent Dutkiewicz był jednak wtedy dużo bardziej rozpoznawalny, niż dziś jest marszałek. Poza tym spotkał się za tę akcje z powszechną krytyką i więcej jej nie powtórzył. A tu mamy do czynienia z recydywą – mówi Obremski. Dodaje, że sprawy nie odpuści. Skieruje list do minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej z pytaniem, czy unijne pieniądze wydane na tę kampanię nie zostały zmarnowane. - Przecież to nie zasługa marszałka, że Dolny Śląsk dostał pieniądze z Unii Europejskiej. To są zewnętrzne środki, które tylko przepływają przez urząd marszałkowski – mówi senator.

  Czytaj także

   Komentarze (67)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Oba Rafały są siebie warte...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tutaj chodzi o budowanie pozycji tego faceta w PO

   przytomny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   a nie o jakieś konsultacje czy dobro województwa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zwróci

   Propagator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Te bilboardy to był taki żart. Teraz pieniądze za ich wykonanie i ustawienie będą zwrócone....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co mu takie duze oczy i zeby?

   Czerwony kapturek z SLD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Zeby nam nie zabral koszyczka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czy oglądanie twarzy urzędnika nie jest warte miliona z naszych podatków?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powiat Wołowski

   wołowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Na stronie www.powiatwołowski.pl w zakładce Gazeta Powiatu Wołowskiego miesięcznik PULS wydawany przez ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powiat Wołowski

   wołowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Na stronie www.powiatwołowski.pl w zakładce Gazeta Powiatu Wołowskiego miesięcznik PULS wydawany przez ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spin doktorzy wiedzą co robią!

   Kan-gór (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Poziom propagandy jest ustawiany tak , aby trafił do jak największej rzeszy ludzi. Zatem tak, jak uprzednio , musi trafiać do prymitywnych lemingów i frajerów , których jest kilka milionów, i...rozwiń całość

   Poziom propagandy jest ustawiany tak , aby trafił do jak największej rzeszy ludzi. Zatem tak, jak uprzednio , musi trafiać do prymitywnych lemingów i frajerów , których jest kilka milionów, i którzy zagłosują na swoich idoli. Głupki gotowi są uwierzyć , że pociągi jeżdżą dzięki panu marszałkowi i jego partii. Potem wystarczy jeszcze to i owo obiecać , postraszyć kaczyzmem i wybory wygrane. A, co potem z lemingami i frajerami, którzy w to uwierzyli? Jak to co! Zmywak w Londynie, szparagi u Niemca, a w niedalekiej przyszłości budowy w Bukareszcie! Taki naród i taki jego los ...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie jest źle...

   A7V (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jak ktoś ma trochę oleju w głowie przeżyje, czy w Berlinie czy w Londynie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   norma

   zas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   to jest norma w tym kraju licza się tylko stołki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piękne zdjęcie

   Fresk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Na zdjęciu wyglada jakby patrzył na nasze dusze o_O

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama