Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skanska buduje Wrocław. Szwedzka firma wygrywa prawie wszystkie przetargi

Bartosz Józefiak, Przemysław Wronecki
Ul. Zwycięska we Wrocławiu: kolejny remont realizowany przez szwedzką firmę Skanska
Ul. Zwycięska we Wrocławiu: kolejny remont realizowany przez szwedzką firmę Skanska Przemysław Wronecki
Remont ulic: Curie-Skłodowskiej, Wyszyńskiego, Kochanowskiego, Purkyniego, Krzywoustego, budowa przedłużenia ulicy Racławickiej, wykończenie komisariatu policji na Krzykach, budowa dwóch wieżowców w centrum miasta, stacja kolejowa w Leśnicy – to najważniejsze przykłady z długiej listy inwestycji, które we Wrocławiu realizuje Skanska. Szwedzka firma wygrywa niemal każdy przetarg w mieście.

Przykłady można mnożyć, bo Skanska zazwyczaj przebija ceny konkurencji w miejskich przetargach. To właśnie szwedzka firma odnowi ulicę Curie-Skłodowskiej. Do połowy grudnia jej pracownicy skończą roboty na Wyszyńskiego. W wakacje firma wykonała szybki remont Kochanowskiego. Wielka modernizacja ul. Krzywoustego i rynku Psiego Pola, odnowienie ul. Zwycięskiej czy Purkyniego – to kolejne przykłady. Firma nie gardzi też mniejszymi zajęciami. Ostatnio wygrała przetarg na szybkie remonty ulic: Obornickiej i Toruńskiej.

Poza miejskimi inwestycjami, firma realizowała też np. remontem stacji kolejowej Wrocław – Leśnica, budową wałów przeciwpowodziowych m.in. na Szczepinie, Kozanowie, Różance i Rędzinie czy remontem komisariatu policji Wrocław – Krzyki.
Bez wątpienia Skanska jest teraz najsilniejszym graczem na lokalnym rynku inwestycyjnym. Jak to możliwe?

Specjaliści z branży budowlanej wskazują na to, iż Skanska ma ogromne zaplecze osobowe, które pozwala jej podjąć się wielu zadań naraz bez obawy, że zabraknie jej mocy przerobowej. Firma postawiła na Dolny Śląsk i nie żałuje ani ludzi, ani pieniędzy. Opłacanie armii pracowników opłaca się, bo dzięki temu spółka wygrywa kolejne przetargi. Potrafi też dobrze rozdzielać prace między podwykonawców. A mniejsze firmy nie mają wyjścia i muszą zgodzić się na warunki proponowane przez tak potężną firmę. Nikogo nie stać na to, by podpaść lokalnemu gigantowi.

- Wiele robi też system pracy przyniesiony przez Szwedów. Skanska to pierwsza firma, która np. wprowadziła nagrody dla menedżerów za zakończenie kontraktu przed czasem – mówi osoba znająca branżę budowlaną.

Dariusz Kotarski, dyrektor Zespołu Projektów dolnośląskiego oddziału Skanski, potwierdza część z tych teorii. W naszym województwie firma zatrudnia 600 osób w oddziale budownictwa inżynieryjnego oraz ok. 200 osób w budownictwie ogólnym. - Nasza firma jest tak zorganizowana, by pracownicy przez cały czas mieli pracę przy przynajmniej jednym z projektów – mówi Dariusz Kotarski.

On sam sukcesów swojej firmy upatruje w czymś innym. - Jesteśmy bardzo lokalni. U nas pracownicy wywodzą się stąd, często codziennie przejeżdżają ulicą, którą będą remontować. Znamy tutejsze realia, podwykonawców, mamy rozpoznanie terenu i to pozwala nam lepiej przygotować się do przetargu i tym samym zaproponować niższe ceny.

Rocznie Skanska na Dolnym Śląsku realizuje projekty na łączną kwotę ok. 500 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skanska buduje Wrocław. Szwedzka firma wygrywa prawie wszystkie przetargi - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska