Skanska buduje Wrocław. Szwedzka firma wygrywa prawie...

  Skanska buduje Wrocław. Szwedzka firma wygrywa prawie wszystkie przetargi

  Bartosz Józefiak, Przemysław Wronecki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ul. Zwycięska we Wrocławiu: kolejny remont realizowany przez szwedzką firmę Skanska

  Ul. Zwycięska we Wrocławiu: kolejny remont realizowany przez szwedzką firmę Skanska ©Przemysław Wronecki

  Remont ulic: Curie-Skłodowskiej, Wyszyńskiego, Kochanowskiego, Purkyniego, Krzywoustego, budowa przedłużenia ulicy Racławickiej, wykończenie komisariatu policji na Krzykach, budowa dwóch wieżowców w centrum miasta, stacja kolejowa w Leśnicy – to najważniejsze przykłady z długiej listy inwestycji, które we Wrocławiu realizuje Skanska. Szwedzka firma wygrywa niemal każdy przetarg w mieście.
  Ul. Zwycięska we Wrocławiu: kolejny remont realizowany przez szwedzką firmę Skanska

  Ul. Zwycięska we Wrocławiu: kolejny remont realizowany przez szwedzką firmę Skanska ©Przemysław Wronecki

  Przykłady można mnożyć, bo Skanska zazwyczaj przebija ceny konkurencji w miejskich przetargach. To właśnie szwedzka firma odnowi ulicę Curie-Skłodowskiej. Do połowy grudnia jej pracownicy skończą roboty na Wyszyńskiego. W wakacje firma wykonała szybki remont Kochanowskiego. Wielka modernizacja ul. Krzywoustego i rynku Psiego Pola, odnowienie ul. Zwycięskiej czy Purkyniego – to kolejne przykłady. Firma nie gardzi też mniejszymi zajęciami. Ostatnio wygrała przetarg na szybkie remonty ulic: Obornickiej i Toruńskiej.

  Poza miejskimi inwestycjami, firma realizowała też np. remontem stacji kolejowej Wrocław – Leśnica, budową wałów przeciwpowodziowych m.in. na Szczepinie, Kozanowie, Różance i Rędzinie czy remontem komisariatu policji Wrocław – Krzyki.
  Bez wątpienia Skanska jest teraz najsilniejszym graczem na lokalnym rynku inwestycyjnym. Jak to możliwe?

  Specjaliści z branży budowlanej wskazują na to, iż Skanska ma ogromne zaplecze osobowe, które pozwala jej podjąć się wielu zadań naraz bez obawy, że zabraknie jej mocy przerobowej. Firma postawiła na Dolny Śląsk i nie żałuje ani ludzi, ani pieniędzy. Opłacanie armii pracowników opłaca się, bo dzięki temu spółka wygrywa kolejne przetargi. Potrafi też dobrze rozdzielać prace między podwykonawców. A mniejsze firmy nie mają wyjścia i muszą zgodzić się na warunki proponowane przez tak potężną firmę. Nikogo nie stać na to, by podpaść lokalnemu gigantowi.

  - Wiele robi też system pracy przyniesiony przez Szwedów. Skanska to pierwsza firma, która np. wprowadziła nagrody dla menedżerów za zakończenie kontraktu przed czasem – mówi osoba znająca branżę budowlaną.

  Dariusz Kotarski, dyrektor Zespołu Projektów dolnośląskiego oddziału Skanski, potwierdza część z tych teorii. W naszym województwie firma zatrudnia 600 osób w oddziale budownictwa inżynieryjnego oraz ok. 200 osób w budownictwie ogólnym. - Nasza firma jest tak zorganizowana, by pracownicy przez cały czas mieli pracę przy przynajmniej jednym z projektów – mówi Dariusz Kotarski.

  On sam sukcesów swojej firmy upatruje w czymś innym. - Jesteśmy bardzo lokalni. U nas pracownicy wywodzą się stąd, często codziennie przejeżdżają ulicą, którą będą remontować. Znamy tutejsze realia, podwykonawców, mamy rozpoznanie terenu i to pozwala nam lepiej przygotować się do przetargu i tym samym zaproponować niższe ceny.

  Rocznie Skanska na Dolnym Śląsku realizuje projekty na łączną kwotę ok. 500 mln zł.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (98)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Remont ul Miloszyckiej - SKANDAL

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Skanska remontuje ul Miloszycka juz od ponad 6 miesięcy! To jest skandal co dzieje się na tej budowie - a raczej nic się nie dzieje! Cała ta część miasta stoi codziennie rano przez ta budowę w...rozwiń całość

  Skanska remontuje ul Miloszycka juz od ponad 6 miesięcy! To jest skandal co dzieje się na tej budowie - a raczej nic się nie dzieje! Cała ta część miasta stoi codziennie rano przez ta budowę w korkach. Dlaczego ta firma nie pracuje na 3 zmiany z ta budowa, dlaczego nie pracują w weekendy? Ile jeszcze mamy stać w tych korkach ! Pierwotny termin oddania tej inwestycji to był luty - dzisiaj kończy się marzec i konca nie widać. Jak nie potrafią się zorganizować to niech w Szwecji budują. Kto zwróci nam czas i pieniądze za te codziennne opóźnienia i postoje ? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niby szybko ładnie i pięknie

  Wrocław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Niewiem jak wyglądają prace i zlecenia przy budowie dróg,mostów itp.awięc o nich nic nienapisze, ale np. budowy i remonty obiektów są w większości wykonywane przez podwykonawców bo są mniejwięcej...rozwiń całość

  Niewiem jak wyglądają prace i zlecenia przy budowie dróg,mostów itp.awięc o nich nic nienapisze, ale np. budowy i remonty obiektów są w większości wykonywane przez podwykonawców bo są mniejwięcej o połowe tansi niż pracownicy Skanski, co zatym idzie podwykonawcy w 70-80% wykonują zlecenia pracownikami którym niedaje sie umów o prace,odzieży ochronnej i pracują za marne grosze.Na tym można dużo zaoszczędzić.Przy okazij gratuluje państwowej inspekcij pracy która raz na jakiś czas wpadnie na budowe pospacerować sobie kilka minut klaskając za przstrzeganie przepisów bhp a wkoło nich są dziesiątki ludzi pracujących "na czarno".I co tu komentować - Skanska jako potężna firma wygrywa mnóstwo przetargów bo ma spory zasób pieniężny, może sobie pozwolić na obniżenie kosztów np. j/w napisałem dzięki podwykonawcą.Można by powiedzieć że to nie Skanska a podwykonawca jest nieuczciwy ale oboje czerpią ztego zyski i w większości przypadków nadzór(kierownik budowy,menadżer,majstrowie pozostali inżynierowie) ze Skanski dobrze otym wiedzą. Jednym słowem WYZYSK zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Strategia Skanska

  Dolnoślądczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Witam, czytając ten artykuł oraz komentarze niektórych osób dziwię się, że tak piszą, gdyż w artykule jest wszystko opisane czarno na białym i w jaki sposób wykreować przewagę. Ale od początku....rozwiń całość

  Witam, czytając ten artykuł oraz komentarze niektórych osób dziwię się, że tak piszą, gdyż w artykule jest wszystko opisane czarno na białym i w jaki sposób wykreować przewagę. Ale od początku.
  1. Obalenie mitu pierwszego. - Skanska zatrudnia 10 ośób.
  Skanska w Polsce nie zatrudnia 10 osób, ale ponad 7500 - można to wyczytać w rocznym raporcie finasnowym spółki który jest udostępniony na stronie interentowej Skanska. Do tego pokazują strukture zarządzania co oznacza, że można tam zobaczyć stanowsika zarówno te od pracownika fizycznego po zarząd. Ponadto na stronie poświęconej karierze można zobaczyć strukture zarządczą firmy. Ciekawostką jest, że struktura firmy jest płaska, co oznacza, że jedna osoba ma kilka funkcji. Taka struktura pozwala łatwiej zarzadzać i szybciej podejmowac decyzję.
  2. Obalenie mitu drugiego - Skanska buduje taniej, bo może sobie odbić na innych projektach. To stwierdzenie to też nie jest prawda. W raporcie finansowym publikowanym na stronach Skanska widać, że Skanska w Polsce to nie jedna firma, ale trzy spółki pokrywające całe spektrum usług budowlanych i developerskich. Do tego Skanska jaką znamy z dróg, to tak naprawdę spora korporacja, która w swoich strukturach ma: biuro projketów, wytwórnię konstrukcji stalowych, wytwórnię mas bitumicznych, laboratoria, oddziały techniczne (sprzet budowlany). Wiec wniosek nasówa się sam, Skanska byuduje taniej bo najbardziej kosztowne prace związane z projketowaniem, wykonaniem konstrukcji czy sprzętem budowlanym ma we własnych strukturach. Jest wiadome, że przyjęcie takiej strategi pozwala obniżyć koszty, gdyż nie płacą na zynajem sprzętu, za dowóz mas bitumicznych, za sprawdzenie jakościowe asfaltów i mieszanek asfaltowych czy w końcu nie płacą na zaprojektowanie mostu, ponieważ sami moga to zrobić. Przy takiej skali zapewne są nizsze ceny niektórych komponentów jak stal, beton, paliwo, asfalt, piach, itp..
  3. Obalnie mitu trzeciego - Komentarz, że Skanska zleca wszystko podwykonawcą. Akutat to stwierdzenie to nie do końca prawda. W punkcie drugim wskazano, że kluczowe kompenencje, są wewnątrz firmy, a to oznacza, że zlecane są prace i usługi, tzw. "utowarowione", łatwo nabywalne, łatwo zastępowalne, proste w wykonaniu. Dzieje się tak ponieważ w segmencie tych prac jest wysoka konkurencja cenowa, a prace są łatwo nadzorowalne i weryfikowalne. Moim zdaniem to nic nowego, wiele branż tak robi np: motoryzacja, branże IT. Ktoś po porstu postanowił dobrze funkcjonujące modele zarządzania przystosować, nie dość, że do rynku budolanego to jeszcze do rynku sezonowego.
  4. Obalenie mitu czwartego - Skanska wymiotła czy też wykosiła rynek. To akutat też nie jest prawdą. Skanska w raportach finansowych pozakuje strukture przychodów, czyli skąd biora pieniądze. Widać na wykresach, ze w Polsce mają tylko około 4% rynku wartego jakieś 96 miliardów złotych. To nie wiele jak na takiego giganta. Ciekawsotka jest to, że wogóle nie skupiają się na dużych projketach i nie chcą być udziału we wszystkich sektorach np: omijają energetykę i niektóre przetargi publiczne np: autostrady. Może być to związane ze strategią jaką przytoczył w artykule, Dyrektor Dariusz Kotarski "- Jesteśmy bardzo lokalni." Oznacza to, że firma skupia się na małych projketach, a jej piramida finansowa składa się z projketów o małej i średniej wartości, z szybkimi terminami realziiacji i krótką gwarancją. Taka strategia ma swoje plusy i minusy. Minusem jest to, że taki gigant nie robi projketów dużych np: projektów powyżej set milionów złotych (przymajmniej tak można wywnioskować pośrednio z raportu finansowego). Plusem jest natomiast to, że ryzyka projektowe są zminimalizowane, jest krótki czas blokowania pieniędzy na gwarancjach, wadium czy ubezieczeniu. Rozwiąznaie takie pozwala poprawić płynność finansową, a któtkie projekty poprawiają przepływ pieniądza w czasie. Poza ttm strategi lokalnego lidera pozwala dyktowac ceny Wiele firm tak robi, np. z branży: konsulting i doradztwo, usług IT czy spożywkzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pkt. 2

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  tutaj mijasz się z prawdą

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Typowo polskie firmy się nie nadają

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Jakby zwolnili z niej jeszcze wszystkich polaków z tej firmy to by był dopiero miód Polscy pracownicy to lesery i gdzie pracują to z tego musztarda wychodzi... jednym słowem FUSZERKA


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skanska

  Wrocławianin od urodzenia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Ty chyba jesteś SUPER MARIO !!! powinni Cię sklonować i polska gospodarka ruszy z.....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo Skanska.

  neron13 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  Bardzo cenię tę firmę. Od czasu budowy ulicy Legnickiej, gdy pokazała, że nawet w trudnych warunkach (utrzymanie ruchu, odminowywanie, wymiana infrastruktury podziemnej) jest w stanie wykonać...rozwiń całość

  Bardzo cenię tę firmę. Od czasu budowy ulicy Legnickiej, gdy pokazała, że nawet w trudnych warunkach (utrzymanie ruchu, odminowywanie, wymiana infrastruktury podziemnej) jest w stanie wykonać prace: 1. w terminie, 2. doskonałej jakości, 3. bez późniejszych rozkopów (bo brygadziście zniknął zegarek?), 4. za relatywnie znośne pieniądze. Czego chcieć więcej? Mieliśmy wcześniej doświadczenia z firmami typowo lokalnymi (nazw celowo nie przypomnę, bo wstyd, że Wrocław czasami jeszcze niektóre z nich zatrudnia). I w końcu się, jako Wrocław, nauczyliśmy, że można i należy różnych hochsztaplerów eliminować z rynku. Skanska ma organizację pracy, którą należy traktować jako wzorcową. I jeśli stający do przetargu nie zaproponuje podobnej albo lepszej, to bez względu na cenę eliminować firmy "jakoś-to-będzie".zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezes

  gzk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Się podpisał???


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaki prezes?

  neron13 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Mieszkam akurat w miejscowości, gdzie Skanska ostatnio budowała dużą inwestycję. I widzę jak szybko, przy doskonałej organizacji i niezłej dostępności placu budowy (aby ludzie mieli wiedzę co i jak...rozwiń całość

  Mieszkam akurat w miejscowości, gdzie Skanska ostatnio budowała dużą inwestycję. I widzę jak szybko, przy doskonałej organizacji i niezłej dostępności placu budowy (aby ludzie mieli wiedzę co i jak się właściwie buduje) powstała nasza przeprawa. Więc można! A nasze firemki zaczęłyby pewnie od postawienia 2-metrowego płotu wokół całej budowy, a później udały by się na dobrze zasłużony półroczny odpoczynek. Skanska buduje i widać co i jak się dzieje - a dzieje się szybko, sprawnie i dobrze. Dlatego biję jej brawo i chciałbym aby wygrywała wszystkie przetargi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No i co z tego?

  Jago (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Nie interesuje mnie jak to się dzieje. Najważniejsze jest ,że Skanska pracuje szybko i dobrze. Nie słyszałam, żeby po nich trzeba było cokolwiek poprawiać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skanska

  to cwananbo duża firma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  moze sobie pozwolić nawet na straty, bo działa w całej Polsce i nie tylko, więc tam gdzie ma straty nadgoni sobie je w innym miejscu zyskami, tym sposobem wykańcza dolnośląskie i nie tylko firmy. A...rozwiń całość

  moze sobie pozwolić nawet na straty, bo działa w całej Polsce i nie tylko, więc tam gdzie ma straty nadgoni sobie je w innym miejscu zyskami, tym sposobem wykańcza dolnośląskie i nie tylko firmy. A sztab prawników pozwala im na wybrnięcie z wielu wpadek. Takiego kolosa stać na o wiele więcej wpadek niż nasze nie zbyt duże i małozasobne firmy .....nie czarujmy się. A nasi gospodarze w postaci głównego np. Dutkiewicza nic nie robią żeby pomóc i promować wrocławskie i dolnośląskie przedsiębiostwa i nie wzrusza ich że padają.......to można podciągnąć pod politykę dożynania przez pana i władze wojewódzkie tutejszych firm....wielkie dzięki panom panie Dutkiewicz i Skorupa..... przez was wiele rodzin wrocławskich i na Dolnym Sląsku zostaje bez chlebazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @cwananbo

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Cwananbo to ładne imię dla chłopca :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I bardzoooo dobrze !!!!!!!!!!!!!!!!!

  grem1000 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

  Jest to najbardziej konkretna i solidna firma budująca w Polsce !!!!!!!!!!Dla mnie powinni wygrywać wszystkie przetargi !!!!!!!!! I nie róbcie z tego afery ani sensacji !!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  CIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  Na Psim Polu proste rondo już 2 lata robią. A premie za skończony przed czasem kontrakt to norma w każdej firmie budowlanej w Polsce, więc reklama tej firmy w gazecie trochę mija się z prawdą


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na psim pole właśnie

  kiler (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  własnie prace były zaplanowane na dwa lata, nie wiesz, to sie nie odzywaj.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skanska

  polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

  skanska rozpiepszyla wroclawski rynek budowlany,zbijaja ceny do minimum biora podwykonawcow,pasozyty piepszone,

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo