Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój Reporter: Jedziesz środkowym pasem na AOW? Możesz dostać mandat

Marcin Hołubowicz
fot. Youtube
- Czy policja drogowa robi coś w kierunku karania kierowców, którzy nie potrafią prawidłowo jeździć AOW? Chodzi mi o kierowców, którzy nagminnie jeżdżą środkowym pasem pomimo że prawy mają wolny i nikogo nie wyprzedzają - pyta internauta Tomasz Kowalski. - Tacy kierowcy stwarzają zagrożenie na drodze. Jadą np 90km/h środkowym pasem zamiast trzymać się prawej strony. Rozumiem że w Polsce mamy mało trzypasmowych dróg, ale należy kierowców wyedukować. W Niemczech za jazdę środkowym pasem w sytuacji gdy prawy jest wolny sypią się mandaty...

Odpowiedzi szukał reporter Marcin Hołubowicz:

Rzeczywiście. Wielu kierowców wciąż nie może się przyzwyczaić do trzypasmowych jezdni. Widać to nie tylko na autostradowej obwodnicy Wrocławia. Podobnie jest w mieście, choćby na ul. Legnickiej i Lotniczej, gdzie samochód potrafi przejechać całą trasę od placu Jana Pawła II do Stadionu Miejskiego korzystając tylko z lewego pasa.

O o ile na terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, to z AOW jest już większy problem. Gdy na trasie, na której dopuszczalna prędkość wynosi 140 km/h, kierowca jedzie środkowym pasem 90 km/h - blokuje drogę innym pojazdom.

Jak przyznają policjanci, faktycznie zdarza się, że kierowcy uporczywie jadą lewym pasem, gdy wszystkie pozostałe pasy są wolne: - Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Dlatego każdy z kierowców powinien jechać prawym, skrajnym pasem jak najbliżej krawędzi - mówi Łukasz Dutkowiak z policji dolnośląskiej - W sytuacji, gdy funkcjonariusze stwierdzą, że kierowca utrudnia ruch innym pojazdom, może to zostać potraktowane jako wykroczenie - dodaje.

Za uporczywe trzymanie się środkowego lub lewego pasa może nam grozić mandat, ponieważ naruszamy wtedy obowiązek jazdy prawostronnej. Kara może wynieść od 20 do 500 zł, a do tego policja może nam wlepić dwa punkty karne. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji i tego, czy naszą jazdą stwarzamy zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Oczywiście nie dotyczy to sytuacji wyprzedzania, omijania przeszkody oraz jazdy w godzinach szczytu komunikacyjnego, kiedy pozostałe pasy są z reguły zajęte.

Na amatorskich filmikach wrzucanych do sieci widać, że kierowcy często ignorują lewy pas na AOW. Poniżej jeden z filmików obrazujący to zjawisko, które jak iwdać po tytule nagrania wzbudza silne emocje u kierowców:

Ważne jest jednak również zachowanie pozostałych uczestników ruchu. Poganianie kierowców zajmujących prawy pas światłami czy trąbieniem może być niebezpieczne i skończyć się kolizją lub wypadkiem. Poza tym każdy kierowca ma obowiązek zachować bezpieczną odległość od pozostałych pojazdów na drodze.

Policja dolnośląska regularnie prowadzi różne akcje dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Policjanci zwracają uwagę na zapinanie pasów, nierozmawianie przez komórkę w trakcie jazdy i właśnie na uporczywą jazdę środkowym lub lewym pasem. Być może tego typu akcje odbywają się jednak zbyt rzadko.

W trakcie kursów jazdy instruktorzy uczą kierowców, aby trzymali się prawego pasa, natomiast za uporczywą jazdę lewym pasem można nawet oblać egzamin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska