Jak w różnych kulturach wspomina się zmarłych?

  Jak w różnych kulturach wspomina się zmarłych?

  Maciej Sas

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jak w różnych kulturach wspomina się zmarłych?

  ©fot. Grzegorz Mehring/Polskapresse

  Muzułmanie dbają o dobre uczynki, które byłyby przebłaganiem za grzechy przodków. Żydzi modlą się za krewnych, którzy odeszli do wieczności i proszą ich o wstawiennictwo u Boga w ważnych sprawach. Koreańczycy dziękują zmarłym za dobre plony i biesiadują przy ich grobach. W każdej kulturze i religii pamięta się o zmarłych.
  Jak w różnych kulturach wspomina się zmarłych?

  ©fot. Grzegorz Mehring/Polskapresse

  Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci - pisała Wisława Szymborska w wierszu "Rehabilitacja". Dlatego sprzątamy groby naszych bliskich zmarłych, wspominamy ich, palimy świece na ich grobach i zanosimy kwiaty. Przynajmniej przy okazji Wszystkich Świętych, przynajmniej raz w roku... Nie jesteśmy wyjątkowi - we wszystkich kulturach i religiach pamięć o zmarłych jest filarem tożsamości. Chociaż wszyscy robią to na swój sposób.

  Dziękujemy wam za dobre zbiory!


  Korea Południowa to kraj zróżnicowany pod względem religijnym - prawie 30 procent ludzi to chrześcijanie, 23 procent - buddyści, są też rozliczne inne religie, a aż 22 procent Koreańczyków to ateiści. Każdy więc czci swoich przodków zgodnie ze swoją religią. Ale w tradycji koreańskiej nie ma odpowiednika naszych Wszystkich Świętych czy Zaduszek. Co nie znaczy, że o zmarłych przodkach się nie myśli. Właśnie im w dużej mierze są poświęcone obrzędy związane z tradycyjnym świętem plonów, zwanym Chuseok. Zgodnie z kalendarzem księżycowym, zaczyna się ono 15. dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego i trwa trzy dni. W tym roku zaczęło się 15 sierpnia.

  - Moi rodzice są buddystami, chociaż rzadko chodzą do świątyni. Ale obchodzą to święto, zgodnie z filozofią konfucjańską - opowiada Hyerim Pak, Koreanka mieszkająca od lat we Wrocławiu. - Zbiera się wtedy cała rodzina. Ale nie modlimy się za naszych przodków, jak w Polsce. Dziękujemy im za to, że dzięki nim mamy obite plony - dodaje.

  W tym czasie odwiedza się też groby zmarłych bliskich. Zrywa się trawę, która wyrosła na mogiłach, porządkuje się je. - Zabieramy też ze sobą najlepsze jedzenie: owoce, suszone ryby i stawiamy na grobach bliskich, by też mogli się posilić. Wiąże się z tym specjalna ceremonia. Modlimy się wtedy, a potem na miejscu jemy posiłek złożony z tego, co przynieśliśmy - tłumaczy Hyerim Pak.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama