Listy rekolekcyjne na Wielki Tydzień. O pokusie

  Listy rekolekcyjne na Wielki Tydzień. O pokusie

  RED

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dziś piszą: ksiądz Jerzy Rasiak z bazyliki mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu i Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, wokalistka Tercetu Egzotycznego.
  Pokusy zawsze oddalają nas od Boga
  Ksiądz Jerzy Rasiak z bazyliki mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu

  Każdy z nas ma skłonności do ulegania pokusom. Kiedy ona się pojawia, to dochodzi do konfrontacji z siłami woli. Jeżeli za bardzo uwierzymy pokusie - osłabniemy.

  Pismo Święte ostrzega nas przed pokusami, nakazuje być czujnymi. Ale teoria teorią, a praktyka - praktyką. Już nawet święty Paweł się skarżył: "Wiem, że tak nie należy czynić, a czynię".
  Pokusa grozi nam wszystkim: lekarzom, dziennikarzom, robotnikom. Nawet znakomitym artystom. Pokusą może być uzależnienie od papierosów czy alkoholu.

  Fałszywą drogą ku sukcesowi, która może uzależnić, jest też hazard. Co może być antidotum? Może to, że mamy w polu widzenia innych potrzebujących ludzi i czas na zastanowienie się - "ja trwonię pieniądze, a są inni potrzebujący".

  Uzależnienie od pracy to także pokusa, która może sprawić, że zapomnimy o całym świecie.
  Kolejna pokusa to materializm. To jest oczywiste, że godziwa zapłata powinna się nam wszystkim z godziwej pracy należeć. Wielu ludzi, w tym artyści z show-biznesu, przestało myśleć o rodzinie: nie ma czasu dla siebie, myśli tylko o tym, żeby mieć.

  Następna pokusa - to samozachwyt. Ludzie wpadają w niego, a ważne, żeby się zająć jakąś jedną dziedziną, poświęcić się jej tak jak Pani, Pani Izabelo, która poświęciła się muzyce i rodzinie. W Pani życiu były też dramatyczne chwile. Mam na myśli chorobę córki i to, co razem z mężem z tego cierpienia wytworzyliście - pomagaliście innym ludziom, chorym na nowotwór dzieciom. To sztuka, w której ważny jest drugi człowiek.

  Wyzwoliła się Pani z hazardu. Ale w każdą inną rzecz również angażuje się Pani całym sercem. I to też może być niebezpieczeństwo pokusy - całkowite zatracenie siebie. Dlatego dzieląc się z innymi, pamiętajmy też o sobie, by starczyło nam sił na czynienie dobra.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama