Mój Reporter: Jak podwyżka cen biletów wpłynęła na budżet...

  Mój Reporter: Jak podwyżka cen biletów wpłynęła na budżet Ogrodu Botanicznego?

  Weronika Skupin.

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ogród Botaniczny we Wrocławiu
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. Tomasz Hołod

  W tym sezonie zostały podniesione ceny biletów i karnetów w Ogrodzie Botanicznym - dyrekcja ogrodu tłumaczyła trudną sytuacją finansową ogrodu i koniecznością zwiększenia dochodów. Czy można sprawdzić jak ta podwyżka wpłynęła na sytuację ogrodu pod koniec sezonu i czy wprowadzona podwyżka przyniosła oczekiwany skutek? – zastanawia się Jan Pytal. Odpowiedzi na jego pytanie szukała Weronika Skupin.
  Jak przyznaje dr Ryszard Kamiński, dyrektor Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, podwyżka przyniosła oczekiwany skutek. – O szczegółach za wcześnie mówić, ale dochód Ogrodu Botanicznego jest o około 10-11 procent wyższy niż w ubiegłym roku, a Arboretum w Wojsławicach nawet o 40 procent wyższy. Wpływ na to miały bez wątpienia ceny biletów. To był dobry krok – mówi Ryszard Kamiński.

  Pierwotnie podwyżka miała wynieść 100 procent i bilet normalny zamiast 10 zł miał kosztować 20, ale ostatecznie zdecydowano się podnieść ceny wszystkich wejściówek o 50 proc., czyli w tym przypadku o 5 zł.
  – Pierwszy plan podwyżki nie był dobry, ale ten drugi okazał się trafiony. W zamian studenci wszystkich uczelni wyższych od tego sezonu mają wstęp do Ogrodu Botanicznego za darmo – mówi dyrektor Kamiński.

  Co poza tym zaoferowały ogrody we Wrocławiu i Wojsławicach? – Wrocławski ogród z powodu ograniczonej powierzchni właściwie się nie zmienił. Uporządkowano jedynie teren, bo rozebrana została palmiarnia i szklarnia. Z kolei ekspozycja Arboretum w Wojsławicach powiększyła się, a znaczne tereny zostały zagospodarowane na hodowlę liliowców. Kwitnące lilie można podziwiać w czerwcu i lipcu. Ta atrakcja spowodowała skokowy wzrost liczby sprzedanych biletów – ocenia Ryszard Kamiński.

  Co stanie się z pieniędzmi, które zarobił ogród? – 30 procent pieniędzy z biletów po odliczeniu podatku zasili kasę Uniwersytetu Wrocławskiego, a 70 pozostanie w kasie Ogrodu Botanicznego. Zostaną wydane na bieżące potrzeby: remonty, zakup torfu, roślin czy paliwa. Gdybyśmy nie mieli wpływów z biletów, nasza sytuacja byłaby krytyczna. Stanowią one około jedną trzecią budżetu ogrodu – przyznaje Ryszard Kamiński.

  Fundusze te nie zostaną przeznaczone na odbudowę szklarni i palmiarni. – O tym za wcześnie mówić, bo nie mamy na to pieniędzy. Rozbiórka to pierwszy etap, a wieloletni plan zakłada odbudowę szklarni. Chcemy, by była odbudowana według pierwotnego niemieckiego planu lub była bardzo zbliżona wyglądem, ale nowocześniejsza w środku. Szklarnia i palmiarnia, które stały tu do tej pory, to niemieckie prowizorki, które zostały zbudowane na kilka lat. Przetrwały dużo dłużej – opowiada dyrektor.

  Ogród Botaniczny we Wrocławiu jest terenem zabytkowym, dlatego szklarnia i palmiarnia mają zostać odbudowane, najlepiej według pierwotnego planu lub zbliżonego wyglądem.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   l

   l (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niemcy przynajmniej prowizorki budowali a za Dutkiewicz tylko rozbierać i zamykać potrafią

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   studenci???

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Dlaczego studenci nie płacą???Święte krowy,korzystają ze wszystkiego za darmo lub prawie za darmo!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?!

   abrakadabra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Bo ogród botaniczny należy do UWr. Odpowiedz lepiej na pytanie, dlaczego studenci uczelni mieliby płacić za dostęp do uczelnianego mienia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   były pracownik

   Rysiu Kamiński nie jest Dyrektorem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Co za głupoty, dyr. jest Tomasz Nowak i panuje tam od 1984r. wcześniej jako kierownik w latach 1981-1984.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odwagi ! Można poprawić błąd

   kwr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17

   Skoro wszyscy widzą, że to błąd bo ilość odwiedzających radykalnie spadła a i ten plus raczej wynika z tego że ludzie przyjeżdżali bez wiedzy o podwyżce, więc zagryzali zęby i płacili po raz...rozwiń całość

   Skoro wszyscy widzą, że to błąd bo ilość odwiedzających radykalnie spadła a i ten plus raczej wynika z tego że ludzie przyjeżdżali bez wiedzy o podwyżce, więc zagryzali zęby i płacili po raz ostatni w dekadzie.
   Tak zarządy budują krótkookresowe wyniki, żeby wyciągnąć premie ale długookresowy kierunek zmian jest katastrofalny - ogród bez odwiedzających.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znów się reporter popisał

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   10% więcej przy 50% podwyżce ???
   i pozostawione to bez komentarza ?
   - Ile sprzedano karnetów w tym roku w porównaniu do poprzedniego (wzrost cen o 100%)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to zes sie popisal matematyka...

   student (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   doczytaj do konca ile procent wplywow to wplywy z biletow, pododawaj, pomnoz parez razy, podziel pare razy... wtedy ci wyjdzie wlasnie to co tak kwestionujesz... a nawet mniej niz 10%.
   Oszolomy...rozwiń całość

   doczytaj do konca ile procent wplywow to wplywy z biletow, pododawaj, pomnoz parez razy, podziel pare razy... wtedy ci wyjdzie wlasnie to co tak kwestionujesz... a nawet mniej niz 10%.
   Oszolomy wszedzie...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan dyrektor mija sie z prawdą!

   Wiejadło (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Na stronie http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/ jest napisane, że studenci tylko siedmiu publicznych (a nie WSZYSTKICH) wrocławskich uczelni mają wstęp za darmo. W praktyce działa to tak, że ggdy...rozwiń całość

   Na stronie http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/ jest napisane, że studenci tylko siedmiu publicznych (a nie WSZYSTKICH) wrocławskich uczelni mają wstęp za darmo. W praktyce działa to tak, że ggdy chciałem wejść do ogrodu jako doktorant (a wiec w myśl nowej ustawy po prostu STUDENT ) UWr pani w kasie kategorycznie oznajmiła, że doktoranci to nie studenci i nawet żadna zniżka nam nie przysługuje. Cóż, widać wie lepiej niż ustawa o szkolnictwie wyższym.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podniesiono ceny o 50% a zysk wyniósł 10%?

   Wojtek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20

   Czyli po prostu przegoniono najbiedniejszych,

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dostępność ogrodu

   Irma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29

   Nie bardzo wierzę w ten zysk, a poza tym można wydedukować,że ogród odwiedziło mniej osób niż w latach poprzednich ( wzrost ceny o 50% a zysków o 10% wg dyrektora). Czy o to chodziło? Z jednej...rozwiń całość

   Nie bardzo wierzę w ten zysk, a poza tym można wydedukować,że ogród odwiedziło mniej osób niż w latach poprzednich ( wzrost ceny o 50% a zysków o 10% wg dyrektora). Czy o to chodziło? Z jednej strony organizuje się śmieszne akcje (zamiana parkingów na skwerki) a z drugiej ogranicza ludziom dostęp do terenów zielonych. Może miasto powinno się dołożyć do kosztów utrzymania ogrodu w zamian za obniżkę cen np.do 3 zł. Przypominam,że ogród botaniczny w Poznaniu jest za darmo i mnóstwo ludzi przychodzi tam chociaż na pół godziny po pracy , co u nas jest zupełnie nieopłacalne. Nie wspomnę już o godzinach otwarcia - tylko dla emerytów.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmmm

   Jożin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

   Jakby tak wszystkich wpuszczać, to z**ęgłyby się żule i wandalizm byłby większy, więc nie jestem za zupełnym zniesieniem opłaty. Aczkolwiek ceny, które są teraz, są dla mnie nieco zaporowe. Parę...rozwiń całość

   Jakby tak wszystkich wpuszczać, to z**ęgłyby się żule i wandalizm byłby większy, więc nie jestem za zupełnym zniesieniem opłaty. Aczkolwiek ceny, które są teraz, są dla mnie nieco zaporowe. Parę razy w sezonie rozważałem wycieczkę z rodziną, ale stawało na zwykłym Szczytnickim, który może nie tak różnorodny ale ma też ciekawe zakątki. I nie bije po kieszeni.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żule

   Irma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   A w parku Staszica, ogrodzie japońskim z**ęgły się żule? W Poznaniu też ich nie widziałam.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W parku Staszica jest ich od groma!

   Wroc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Siedzą, piją, tłuką butelki, sikają po krzakach...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niemożliwe

   hehe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niemożliwe, tam jest przecież monitoring, który ma za zadanie sprawić m.in., żeby żule się nie z**ęgły ;)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   qqq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To chyba ostatnio założyli, bo jak go oddawali po remoncie to nie było monitoringu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama