Słodki smak tradycji - Rogal Świętomarciński

  Słodki smak tradycji - Rogal Świętomarciński

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Słodki smak tradycji - Rogal Świętomarciński
  1/7
  przejdź do galerii
  11 listopada w Poznaniu to nie tylko Święto Niepodległości, ale też imieniny świętego Marcina, na cześć którego od ponad 100 lat w stolicy Wielkopolski wypiekane są Rogale Świętomarcińskie.
  Tradycja wypieku Rogali Świętomarcińskich nieprzypadkowo związana jest z osobą św. Marcina. Znany ze swojej dobroci uczynny biskup Tourusu przedstawiany jest w ikonografii jako legionista na białym koniu, który rozdziera swój płaszcz i dzieli się nim z potrzebującym.

  W 1891 roku proboszcz jednej z poznańskich parafii pod wezwaniem Św. Marcina, ks. Jan Lewicki, podczas kazania apelował do wiernych, by ci, wzorem patrona, uczynili coś dobrego dla najbiedniejszych mieszkańców miasta. Parafianin Józef Melzer, pracujący w miejskiej cukierni, namówił właściciela, by upiec Rogale Świętomarcińskie i rozdać je biednym.
  Dziś przepis na Rogale chroniony jest przez Kapitułę Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, a także Unię Europejską.

  Chociaż Poznaniacy święto Rogala obchodzą w listopadzie, specjał ten można skosztować nie tylko jedenastego dnia tego miesiąca i nie tylko w Poznaniu. Naprzeciw rogalowym łasuchom wychodzi portal rogalemarcinskie.pl, za pomocą którego można zamówić certyfikowane Rogale. Przysmak może zostać dostarczony pod wskazany adres w całej Polsce, zapakowany w oryginalne pudełko wraz z certyfikatem jakości i historią Rogali, by odbiorca, szczególnie spoza Poznania, dowiedział się czegoś o tradycji wypieku.

  Rogale Świętomarcińskie można również wysłać firmowym kontrahentom. Taki upominek wiele mówi o firmie – jej korzeniach, przywiązaniu do lokalnej tradycji – mówi Zbigniew Piskorski, właściciel sklepu rogalemarcinskie.pl. – Rogal Świętomarciński należy do Wielkopolskiej tradycji i warto go promować w całej Polsce. Ci, którzy będą mieli okazję spróbować naszego rogala, z pewnością docenią jego smak i na długo zapamiętają nadawców takiego prezentu…

  Dokładny przepis na Rogale Świętomarcińskie znajdziesz na stronie www.rogalemarcinskie.pl

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co jeszcze zapożyczycie byle by zaistnieć?

   Szwab (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   dajcie jakieś przysmaki z Breslau

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama