Walter Mosley: Ulubiony pisarz Clintona

  Walter Mosley: Ulubiony pisarz Clintona

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Z amerykańskim pisarzem Walterem Mosleyem z okazji wznowienia w Polsce jego debiutanckiego kryminału o sprawach rasowych, oparach LSD i o tym, jak to jest, być murzyńsko-żydowskim hipisem rozmawia Marta Wróbel.
  Pana matka była rosyjską Żydówką, a ojciec Afroamerykaninem. To ciekawa mieszanka, biorąc pod uwagę żydowsko-murzyńskie animozje w Stanach. Czytałam kilka artykułów rozważających, czy Walter Mosley jest żydowskim, czy afroamerykańskim pisarzem. Nie drażnią Pana te próby zaszufladkowania na siłę?

  Drażnią, ale musimy sobie wyjaśnić kilka rzeczy. W USA możesz być pół krwi kimś tam i pół krwi kimś tam jeszcze, ale jeśli wyglądasz bardziej jak czarny, jesteś postrzegany jak czarny. Kropka. W dzieciństwie obchodziłem z rodziną mamy żydowskie święta, znam dobrze tę kulturę i czuję się jej częścią, ale mam ciemną skórę. To dlatego w przeszłości policja zatrzymywała mnie bez powodu na ulicy - mam też takie doświadczenia. Moi bohaterowie mają więc z reguły ciemną skórę. Łatwo mi się o tym pisze i identyfikowanie kogoś tylko na podstawie jednej części tego, kim jest, mnie nie dziwi. Kiedy Niemcy prześladowali Żydów, Żydem dla nich był każdy, kto miał choćby domieszkę tej krwi. Mówię teraz o mentalności, nie porównuję dzisiejszej sytuacji Afroamerykanów w USA do nazizmu.

  Easy Rawlins - bohater Pana kryminałów - jest weteranem II wojny światowej. Pana ojciec też był w armii. Czy to inspiracja dla postaci detektywa?

  Mój ojciec też kiedyś zadał mi to pytanie. Odpowiedziałem, że niewielka to inspiracja. On nigdy nie walczył, był w latach czterdziestych ubiegłego wieku urzędnikiem państwowym w posegregowanej na czarnych i białych armii. Rzeczywiście, akcja pierwszej powieści o Easym toczy się w tym czasie, w Los Angeles, gdzie się wychowałem, ale na tym kończą się podobieństwa.

  Jak wyglądało Pana dzieciństwo w Los Angeles w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama