Dobra wola obowiązkowa

  Dobra wola obowiązkowa

  Jerzy Regulski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nie warto bez końca poszerzać granic administracyjnych, zamiast tego trzeba współpracować
  Z prof. Jerzym Regulskim, prezesem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, rozmawia Hanna Wieczorek

  Czy mamy w Polsce prawdziwe metropolie?

  Nie można dekretować, co jest metropolią, a co nią nie jest. Jest to zjawisko urbanizacyjne, które tworzy się w sposób naturalny, ponieważ miasta się rozwijają.

  Potrzebna jest nam ustawa o miastach metropolitarnych?

  Występuje konieczność zorganizowania współpracy miast z otaczającymi je mniejszymi miejscowościami i gminami. Jednak w moim przekonaniu samorządy mają wystarczające kompetencje, po to, by taką współpracę zorganizować.

  Jeśli samorządy mają takie kompetencje, to dlaczego współpraca kuleje?


  Ponieważ w Polsce nie umiemy współpracować i należy stworzyć odpowiednie mechanizmy, które wymuszą wspólne działania gmin. W tym celu nie trzeba wcale tworzyć dodatkowych kompetencji, instytucji i struktur administracyjnych. Nie dotyczy to zresztą jedynie wielkich metropolii, jest to też problem mniejszych aglomeracji miejskich. Przecież wszystkie miasta się rozwijają i ich zagospodarowanie przekracza sztywno wytyczone granice administracyjne.

  Nie warto bez końca poszerzać granic miast, zamiast tego należy współpracować?

  Oczywiście. Natomiast nie może być tak, jak się to zdarza obecnie, że jedna gmina w pobliżu dużego miasta mówi, że ona nie chce współpracować, i blokuje wszystko. Obszary obowiązkowej współpracy powinny być wyznaczane np. w planach zagospodarowania kraju. Trzeba przyjąć do wiadomości, że istnieją i zawsze będą istniały rozbieżności interesów poszczególnych gmin, niemniej musi istnieć forma negocjowania wspólnych rozwiązań. Przede wszystkim w planach zagospodarowania, opracowywaniu strategii i programach inwestycyjnych. I oczywiste jest, że w tak rozumianej współpracy kluczową rolę będą odgrywały największe miasta, które reprezentują największy potencjał.

  Nie potrzeba odrębnej ustawy?

  Trzeba przywrócić planowanie przestrzenne, które zostało w Polsce całkowicie zniszczone. Uporządkowania wymagają również sprawy dotyczące opracowywania strategii, programów inwestycyjnych - tak, żeby się wzajemnie uzupełniały. Natomiast drugorzędną sprawą jest, w której ustawie znajdą się takie zapisy.


  ***
  Dzisiaj we Wrocławiu spotyka się rada Unii Metropolii Polskich.
  12 prezydentów miast należących do UMP weźmie udział w konferencji zatytułowanej "Metropolie środowiskiem innowacji i wiedzy".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama