Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra wola obowiązkowa

Jerzy Regulski
Prof. Jerzy Regulski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
Prof. Jerzy Regulski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Tomasz Hołod
Nie warto bez końca poszerzać granic administracyjnych, zamiast tego trzeba współpracować

Z prof. Jerzym Regulskim, prezesem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, rozmawia Hanna Wieczorek

Czy mamy w Polsce prawdziwe metropolie?

Nie można dekretować, co jest metropolią, a co nią nie jest. Jest to zjawisko urbanizacyjne, które tworzy się w sposób naturalny, ponieważ miasta się rozwijają.

Potrzebna jest nam ustawa o miastach metropolitarnych?

Występuje konieczność zorganizowania współpracy miast z otaczającymi je mniejszymi miejscowościami i gminami. Jednak w moim przekonaniu samorządy mają wystarczające kompetencje, po to, by taką współpracę zorganizować.

Jeśli samorządy mają takie kompetencje, to dlaczego współpraca kuleje?

Ponieważ w Polsce nie umiemy współpracować i należy stworzyć odpowiednie mechanizmy, które wymuszą wspólne działania gmin. W tym celu nie trzeba wcale tworzyć dodatkowych kompetencji, instytucji i struktur administracyjnych. Nie dotyczy to zresztą jedynie wielkich metropolii, jest to też problem mniejszych aglomeracji miejskich. Przecież wszystkie miasta się rozwijają i ich zagospodarowanie przekracza sztywno wytyczone granice administracyjne.

Nie warto bez końca poszerzać granic miast, zamiast tego należy współpracować?

Oczywiście. Natomiast nie może być tak, jak się to zdarza obecnie, że jedna gmina w pobliżu dużego miasta mówi, że ona nie chce współpracować, i blokuje wszystko. Obszary obowiązkowej współpracy powinny być wyznaczane np. w planach zagospodarowania kraju. Trzeba przyjąć do wiadomości, że istnieją i zawsze będą istniały rozbieżności interesów poszczególnych gmin, niemniej musi istnieć forma negocjowania wspólnych rozwiązań. Przede wszystkim w planach zagospodarowania, opracowywaniu strategii i programach inwestycyjnych. I oczywiste jest, że w tak rozumianej współpracy kluczową rolę będą odgrywały największe miasta, które reprezentują największy potencjał.

Nie potrzeba odrębnej ustawy?

Trzeba przywrócić planowanie przestrzenne, które zostało w Polsce całkowicie zniszczone. Uporządkowania wymagają również sprawy dotyczące opracowywania strategii, programów inwestycyjnych - tak, żeby się wzajemnie uzupełniały. Natomiast drugorzędną sprawą jest, w której ustawie znajdą się takie zapisy.

***
Dzisiaj we Wrocławiu spotyka się rada Unii Metropolii Polskich.
12 prezydentów miast należących do UMP weźmie udział w konferencji zatytułowanej "Metropolie środowiskiem innowacji i wiedzy".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska