SLD - Sojusz Lewicy Dobrzedorabiającej. Skok na kasę w...

  SLD - Sojusz Lewicy Dobrzedorabiającej. Skok na kasę w majestacie prawa

  Marcin Rybak, Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Czy takie zachowania naprawdę są czymś normalnym, jak twierdzi Czesław Cyrul z SLD?

  Czy takie zachowania naprawdę są czymś normalnym, jak twierdzi Czesław Cyrul z SLD? ©Janusz Wójtowicz

  Centrum Monitoringu Społecznego i Kultury Obywatelskiej musiało powstać, bo inaczej SLD nie wszedłby do koalicji rządzącej Dolnym Śląskiem. Powołanie tej instytucji było jednym z warunków udziału Sojuszu w sejmikowej koalicji z PO i PSL. Dziś Centrum - podległa urzędowi marszałkowskiemu "instytucja kultury" - zatrudnia na kontrakcie Czesława Cyrula, szefa SLD we Wrocławiu. Dostaje co miesiąc 6180 zł za doradztwo.
  Czy takie zachowania naprawdę są czymś normalnym, jak twierdzi Czesław Cyrul z SLD?

  Czy takie zachowania naprawdę są czymś normalnym, jak twierdzi Czesław Cyrul z SLD? ©Janusz Wójtowicz

  Roczny budżet instytucji to 4 mln zł. Zadania? Upowszechnianie kultury obywatelskiej, pobudzanie aktywności społeczno-kulturalnej, popularyzacja wiedzy o procesach społeczno-kulturowych. Przede wszystkim zaś prowadzenie badań społecznych, analiz i opracowań.

  - A kto miałby tu pracować? Ludzie z PiS-u? - pyta Czesław Cyrul w odpowiedzi na nasze pytania o jego kontrakt. Niedawna kontrola, przeprowadzona w Centrum przez urząd marszałkowski, wykazała inne, budzące wątpliwości historie.
  Na przykład dyrektor Centrum, Piotr Hańderek, zawierał z instytucją, którą kierował, umowy-zlecenia. Dzięki nim, oprócz dyrektorskiej pensji dostawał dodatkowe pieniądze. Z opinii prawnych, jakie dyrektor pokazuje nam i przedstawiał kontrolerom urzędu, wynika, że wszystko było w porządku. Mimo to, sytuacja musi budzić wątpliwości.

  Z Hańderkiem związana jest inna historia, też zauważona przez kontrolerów. Jedna z wrocławskich organizacji pozarządowych podpisała z Centrum kontrakt na projekt wart 320 tys. zł i mniej więcej w tym samym czasie zabrała Piotra Hańderka na służbowy wyjazd do Gruzji. Był tam prelegentem. Opowiadał o wykorzystywaniu unijnych dotacji, o badaniu nastrojów i potrzeb społecznych.

  Kontrolerzy sprawdzali również umowy, jakie zawierał z Centrum radny Piotr Ż., były szef komisji kultury sejmiku, jednocześnie szef Rady Programowej Centrum (dziś Ż. jest podejrzanym w śledztwie wrocławskiej prokuratury i dolnośląskiej policji). Polityczne i ideologiczne emocje może wzbudzić jeden z projektów, z którego Ż. zainkasował pieniądze. Sponsorem była Fundacja im. Róży Luksemburg. Wielu osobom patronka fundacji może się skojarzyć z promocją komunizmu. Radny Ż. wziął 2400 zł jako szef projektu finansowanego przez Fundację. A urząd marszałkowski - w oparciu o opinie prawne - uznał, że radny nie złamał prawa.

  Zapytany o fundację Róży Luksemburg Radosław Mołoń, wicemarszałek województwa z SLD, zapewnił nas, że Centrum jest otwarte na różne środowiska ideowe i polityczne.

  Centrum partyjnym skokiem na kasę
  Co wynika z kontroli urzędu marszałkowskiego w Centrum Monitoringu Społecznego i Kultury Obywatelskiej? Umowa dyrektora z samym sobą. Lukratywny kontrakt dla polityka SLD. Radny Sojuszu, zarabiający na kontraktach - symboliczne - ale jednak pieniądze. Niby nie ma się do czego przyczepić. Są opinie prawne, że wszystko jest legalne. A naukowy i społeczny charakter instytucji musi budzić szacunek.

  - Czy to Centrum to partyjny skok na kasę? - pytamy. - Żaden skok. Centrum powstało w ramach umowy koalicyjnej z Platformą - mówi Czesław Cyrul, szef wrocławskiego SLD i od lutego doradca w CMS. - Kto miałby w nim pracować? Ludzie z PiS-u? Proszę zobaczyć, ilu członków Platformy Obywatelskiej jest zatrudnionych choćby w urzędzie marszałkowskim. Takie zjawiska są naturalne.

  Co Czesław Cyrul robi w Centrum? - Wykonuję swoją pracę. Piszę różne opracowania (np. o problemach Romów we Wrocławiu czy o poziomie życia Dolnoślązaków), które są mi zlecane. Znam się na tym - zaznacza. Dodaje, że aby ograniczyć koszty, zdecydowano nie zatrudniać w Centrum wicedyrektora.

  Wicemarszałek Radosław Mołoń zaangażowanie Cyrula tłumaczy chęcią wykorzystania jego dziennikarskiego doświadczenia z czasów, gdy był wiceprezesem Radia Wrocław. - Nie mam sygnału, by Cyrul nie wykonywał zleconych mu prac - mówi Mołoń.
  Dyrektor CMS Piotr Hańderek dodaje, że Cyrul wykonał kilkanaście opracowań.

  W lutym wrocławscy policjanci zatrzymali sejmikowego radnego i profesora Uniwersytetu Wrocławskiego Piotra Ż., m.in. pod zarzutem domagania się od studentek na Uniwersytecie usług seksualnych w za mian za zaliczenie przedmiotu. Wtedy usłyszeliśmy sugestię: "Przyjrzyjcie się Centrum". No to zaczęliśmy się przyglądać.

  Anonimowi "Wrocławianie" o Centrum
  W czerwcu ubiegłego roku, wiele miesięcy przed zatrzymaniem Piotra Ż., urząd marszałkowski dostał anonim podpisany "Wrocławianie". Autor (autorzy?) sugerował w nim m.in., by przyjrzeć się umowom zawartym z dyrektorem Hańderkiem. Skąd się wzięły? Jedną z pierwszych decyzji - po utworzeniu CMS w sierpniu 2011 r. - było przejęcie unijnego projektu "Obserwatorium Dolnośląskiego Rynku Pracy i Edukacji". To projekt, w ramach którego powstają fachowe opracowania i analizy związane z rynkiem pracy. Przed utworzeniem CMS był on prowadzony w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

  Hańderek został dyrektorem centrum w kwietniu ub. roku. Upoważnił księgową do zawierania z nim umów. A księgowa uczyniła go "kierownikiem" projektu "Obserwatorium". Wynagrodzenie: 4,5 tys. zł brutto miesięcznie. Ale okazało się, że ten projekt nie przewiduje instytucji "kierownika". Tak więc 9 września 2012 r. umowę z Hańderkiem rozwiązano, a zarobione pieniądze musiał oddać.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (186)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   policja w Urzędzie Marszałkowskim

   Marta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/1036091,policja-w-urzedzie-marszalkowskim-zabezpieczali-materialy-zwiazane-z-centrum-monitoringu,id,t.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeba porachować

   księgowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   na trzech opracowaniach milion zł?, niezła kasa. To ciekaw jestem ile tych milionów "zużyto" w CMS na wszystkie pozostałe badania i jak je rozdzielono. To może być ciekawa lektura???


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   10.000.000 zł.?

   Wrocek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Dwa i pół roku pracy czyli ok. 10.000.000. na opracowania socjologiczne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Złodziejstwo w majestacie"prawa"

   wyedukowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 1

   " Przede wszystkim zaś prowadzenie badań społecznych, analiz i opracowań. " Tak "legalnie " wyprowadza się kasę publiczną. To jest choroba -epidemia w skali krajowej. Cóż się nie robi dla kasy i...rozwiń całość

   " Przede wszystkim zaś prowadzenie badań społecznych, analiz i opracowań. " Tak "legalnie " wyprowadza się kasę publiczną. To jest choroba -epidemia w skali krajowej. Cóż się nie robi dla kasy i kolesi? Powołuje się społeczne instytuty badawcze,rozwojowe ,informacyjne itd,itd. Kolesie muszą żyć. A oni tacy "mądrzy doradcy" w pocie czoła tyrają ,żeby nas informować ,doradzać ,edukować,pouczać,prać mózgi itd. A wszystko to dla naszego dobra.To ich "misja". Wyrwać jak najwięcej kasy. To ich cel. A reszta ?......reszta jest milczeniem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idiotyczne lewactwo

   Śmiech na sali (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 3

   I pomyśleć, że są jeszcze idioci, którzy krzyczą "więcej państwa w gospodarce"!

   Rozumiecie, że im więcej podatków rabuje od nas państwo, tym więcej jest ich w korycie? Przecież przekręt tego...rozwiń całość

   I pomyśleć, że są jeszcze idioci, którzy krzyczą "więcej państwa w gospodarce"!

   Rozumiecie, że im więcej podatków rabuje od nas państwo, tym więcej jest ich w korycie? Przecież przekręt tego starego komucha to tylko wierzchołek góry lodowej. Ile istnieje takich instytutów, instytucików, centrów badań społecznych, centrów obywatelskich itepe itede? Wszystko oczywiście za nasze- podatników- pieniądze.

   Chcesz robić jakieś ciulowe badania i głaskać cyganów po zawszonych główkach? Rób to za własne pieniądze. Lewactwo o dziwo zawsze jest pierwsze do badań i pomocy, ale tylko za państwowe pieniądze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ból

   Wrocek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 5

   Czuję ból na tym forum... prawdziwą gorycz rozterki po przegranej Schetyny. Parasol nad SLD powoli sie zwija.....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pytamy

   zaineresowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 3

   można by zadać pytanie dlaczego nadzorująca Centrum Monitoringu jednostka nie złożyła doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd Centrum tylko próbowała...rozwiń całość

   można by zadać pytanie dlaczego nadzorująca Centrum Monitoringu jednostka nie złożyła doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd Centrum tylko próbowała załatwić sprawę "inaczej". Czy ta sprawa nie ma aby ......szerszego zasięgu?zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   ale z ciebie odkrywca.

   Jan Hudek

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 25

   Masz rację SLD ponosi całkowitą winę za:bezrobocie,obsadzanie synekur kolesiami,brak reform,hamowanie polskiego biznesu,dziurę budżetową chybione inwestycje,brak opieki zdrowotnej,nic nie robienie...rozwiń całość

   Masz rację SLD ponosi całkowitą winę za:bezrobocie,obsadzanie synekur kolesiami,brak reform,hamowanie polskiego biznesu,dziurę budżetową chybione inwestycje,brak opieki zdrowotnej,nic nie robienie administracji rządowej,zacofane szkolnictwo,afery pedofilskie,panoszenie kleru,bandytyzm na stadionach,niepowodzenia polskiego sportu....Lżej ci prawicowy ciulu?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a z ciebie odkrywca jak z koziej d*** trąba

   koko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 3

   jakbym czytał o efektach rządów postkomunistów. Zapomniałeś tylko dodać: afery min Rywina, Starachowicka. Lżej ci lewicowy ciulu?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   afer zdecydowanie więcej.

   obiektywny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   Wydaje mi się ,ze za rządów tych słusznych "przedstawicieli "narodu po roku 89' więcej kasy "wypłynęło" i więcej afer było niż za całej komuny od 1945 r. A od sześciu lat za rządów PO, afera goni...rozwiń całość

   Wydaje mi się ,ze za rządów tych słusznych "przedstawicieli "narodu po roku 89' więcej kasy "wypłynęło" i więcej afer było niż za całej komuny od 1945 r. A od sześciu lat za rządów PO, afera goni aferę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wątpię

   ona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

   Problem w tym że do 1989 r. w komunie - przypomnę, nie było wolnej prasy, nie bylo wolnosci slowa, rzetelnej wiedzy ani statystyki. Trudno jest w ogole cokolwiek porwnac bo chyba największa afera...rozwiń całość

   Problem w tym że do 1989 r. w komunie - przypomnę, nie było wolnej prasy, nie bylo wolnosci slowa, rzetelnej wiedzy ani statystyki. Trudno jest w ogole cokolwiek porwnac bo chyba największa afera to mięsna i drobne spekulacje na żywności. O innych nikt nawet nie śmiał wspomnieć. Ludzie znikali bez wiesci a co dopiero pieniadze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czytaj ze zrozumieniem

   @Jan Hudek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 2

   Zainteresowany dokładnie określił problem, a Ty wyskoczyłeś z ogólnikami. Problem w tym, że żeby utrzymać tą dziwną koalicję, PO było gotowe przymknąć oko na wiele ciemnych sprawek SLD.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Precz z komuną.....

   jasiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 21

   No i nadarzyła się okazja nowej komuszej afery tam gdzie jej nie ma.Tylko ,że szkoda z armaty walić do wróbla.Można by od nowa wznowić i przypomnieć szpiegowskie wyczyny Oleksego i Milera w...rozwiń całość

   No i nadarzyła się okazja nowej komuszej afery tam gdzie jej nie ma.Tylko ,że szkoda z armaty walić do wróbla.Można by od nowa wznowić i przypomnieć szpiegowskie wyczyny Oleksego i Milera w aferze....obojętnie jakiej a że to jest sprzeczne z faktami? tym gorzej dla faktów.Precz z komuną niech żyje POPiS,wszak czystość i szlachetność tych partii jest powszechnie znany i jak walczą o sprawy ludzi kosztem dobrze pojętych interesów swych partii.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co wy a to

   polityk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 4

   nie mieszaj jasiek oszustw,przekrętów i złodziejstwa z budżetowej kasy przez różnych notabli i wykształciuchów niezależnie z której opcji - z polityką. Bo tu mamy właśnie taki przypadek. A że mamy...rozwiń całość

   nie mieszaj jasiek oszustw,przekrętów i złodziejstwa z budżetowej kasy przez różnych notabli i wykształciuchów niezależnie z której opcji - z polityką. Bo tu mamy właśnie taki przypadek. A że mamy tu przy okazji reprezentantów różnych formacji politycznych to ich problem również.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Centrum poza centrum

   M. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 2

   To takie Centrum z daleka od centrum i Urzędu Marszałkowskiego. Dysketne w willi na obrzeżach Wrocławia. Takie w sam raz do zlecania grubych opracowań za duuuuuuże pieniądze. Bo przecież nie...rozwiń całość

   To takie Centrum z daleka od centrum i Urzędu Marszałkowskiego. Dysketne w willi na obrzeżach Wrocławia. Takie w sam raz do zlecania grubych opracowań za duuuuuuże pieniądze. Bo przecież nie drobiazgi tu chodzi!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   naprawdę duża kasa

   @wieszcz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 2

   Panie "wieszcz" pan się wciąż powtarza że chodzi drobne pieniądze albo polityczne przepychanki. Więc i ja powtórzę o to o czym pisano na tym forum i o czym mówią i piszą również na innych forach...rozwiń całość

   Panie "wieszcz" pan się wciąż powtarza że chodzi drobne pieniądze albo polityczne przepychanki. Więc i ja powtórzę o to o czym pisano na tym forum i o czym mówią i piszą również na innych forach inernauci. W Centrum Monitoringu Społecznego poprzez tzw. badania, raporty i opinie mielona była duża duża kasa. I nie o umowy z pracownikami tu chodzi. A Pan jako dobrze zorientowany świetnie o tym wie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @naprawdę duża kasa

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 16

   Jak to łatwo bezimiennie innych się pomawia, choćby przez takie - " A Pan jako dobrze zorientowany świetnie o tym wie." Otóż, Szanowny Iterlokutorze/ko cała moja wiedza na temat tego centrum...rozwiń całość

   Jak to łatwo bezimiennie innych się pomawia, choćby przez takie - " A Pan jako dobrze zorientowany świetnie o tym wie." Otóż, Szanowny Iterlokutorze/ko cała moja wiedza na temat tego centrum sprowadza się do tego co napisano w powyższym artykule. A z tego co tam napisano wychodzi mi, że od Czesława Cyrula niejaki Włodzimierz Patalas - oprócz pensji sekretarza miasta - bierze trochę więcej (mniej więcej o wynagrodzenie Piotra Ż.) za zasiadanie w radach nadzorczych dwóch spółek miejskich (MPWiK i Śląsk Wrocław). O większych krezusach, prezesach miejskich spółek dorabiających zasiadaniem w radach nadzorczych innych miejskich spółek nie będę się rozpisywał. W tym kontekście nazywanie aferą podpisania umowy na kwotę 2.400 zł przez Piotra Ż. wydaje mi się mocno naciągnięte. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama