Al Di Meola i jego Beatlesi

  Al Di Meola i jego Beatlesi

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Al Di Meola i jego Beatlesi

  ©Tomasz Hołod

  Al Di Meola wystąpi we Wrocławskim Centrum Kongresowym 28 października.
  Al Di Meola i jego Beatlesi

  ©Tomasz Hołod

  50 lat po tym, jak beatlemania ogarnęła cały świat, mistrz gitary Al Di Meola postanowił wrócić do swoich muzycznych korzeni i nagrać osobisty album w hołdzie dla „Wielkiej Czwórki z Liverpoolu”.
  Płyta „All Your Life” z autorskimi aranżacjami utworów Beatlesów została nagrana ana-logowo w słynnym Abbey Road Studio, tam, gdzie powstała większość nagrań zespołu The Beatles, i ma szansę stać się jednym z najważniejszych dzieł w długiej karierze Ala Di Meoli.
  W latach 60. XX wieku Meola, jak większość jego rówieśników, był zafascynowany twórczością Lennona i spółki i to właśnie oni skłonili go do wzięcia gitary w swoje ręce – „Gdyby Beatlesi nie istnieli, to kto wie, może byłbym teraz strażakiem lub kimś innym” – mówi o sobie mistrz gitary. – „Zmienili nie tylko mnie, zmienili cały świat. To, co zrobili dla nowoczesnej muzyki pop w latach 60., zmieniło wszystko”.
  Podczas wrocławskiego koncertu 28 października artyście towarzyszyć będą muzycy z World Sinfonia (Kevin Seddiki i Peo Alfonsi – gitary, Peter Kaszas – perkusja oraz Fausto Beccalossi – akordeon).
  Al Di Meola należy do czołówki światowej sceny jazzowej. Jest także powszechnie uważany za jednego z najciekawszych gitarzystów na świecie. Jego wspaniała technika, połączona z pasją i inteligencją, pozwoliła mu zdobyć (na przestrzeni lat 1976-1992) aż 13 nagród prestiżowego „Guitar Player Poll” – najwięcej nagród przyznanych indywidualnemu wykonawcy przez ten magazyn w jego 20-letniej historii. Stał się najmłodszym gitarzystą na ich liście „Gallery of Greats”. Al Di Meola debiutował w roku 1974 w słynnej formacji Return to Forever (obok Di Meoli grali tam Chick Corea, Stanley Clarke i Lenny White). Z grupą tą nagrał 3 legendarne albumy i otrzymał nagrodę Grammy i Złote Nagrania za „No Mystery” i „Romantic Warrior”. Tuż po zakończeniu współpracy z Chi-ckiem Coreą Al Di Meola rozpoczął swoją karierę solisty, która zaowocowała kilkunastoma płytami solowymi i dwiema w składzie słynnego tria gitarowego John McLaughlin – Al Di Meola – Paco De Lucia. Meola grywa we Wrocławiu często, jednak będzie to jego pierwszy u nas koncert z piosenkami słynnej czwórki z Liverpoolu. W przeszłości gitarzysta pomagał m.in. bić we wrocławskim Rynku Gitarowy Rekord Guinnessa.
  Koncert Ala Di Meoli w Sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego przy ul. Wystawowej 1 zacznie się o godz. 20.
  Bilety kosztują : 200 zł – I miejsca, 160 zł – II miejsca, 120 zł – III miejsca, 90 zł – IV miejsca.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama