Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna German ma we Wrocławiu swoje drzewko (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Jacek Antczak, fot. Tomasz Hołod
Wrocław: Anna German ma swoje drzewko na placu św. Macieja
Wrocław: Anna German ma swoje drzewko na placu św. Macieja fot. Tomasz Hołod
"Biały anioł piosenki" jak nazywano Annę German, ma we Wrocławiu swoją magnolię. Drzewko oraz tablica poświęcona znanej piosenkarce pojawiły się w poniedziałek we Wrocławiu, na placu św. Macieja.

- Ania chodziła ze mną do klasy w gimnazjum numer osiem, siadała w ostatniej ławce, bo była bardzo wysoka. Strasznie się cieszę, że będzie miała swoje drzewko we Wrocławiu - powiedziała nam Alicja Trafny, która podobnie jak ponad sto osób przyszła wczoraj w południe na skwerek przy pl. św Macieja.

Uroczystość posadzenia drzewka w hołdzie "Białemu aniołowi" piosenki, była bardzo śpiewająca. "Tańczące Eurydyki" i inne przeboje Anny German zaśpiewały młode wrocławskie wokalistki i dwie artystki, które przyjechały z Urgenczu w Uzbekistanie, rodzinnej miejscowości piosenkarki.

Wanda Ziembicka, inicjatorka imprezy, zaprosiła do udziału m.in Katarzynę Gaertner, kompozytorkę piosenek German, Bogusława Litwińca, w którego Teatrze Kalambur zadebiutowała w 1959 roku. Wkopywaniem magnolii zajmował się także prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który stwierdził, że drzewko rośnie wysoko, w stronę nieba, z którego patrzy na nas pieśniarka. - Jestem pewien, że ta gwiazda piosenki tak bliska milionom Rosjan i Polaków, poprzez swoje piosenki o miłości, jeszcze przez wiele pokoleń bedzie łączyć oba narody - mówił przedstawiciel rosyjskiego konsulatu.

Przy drzewku i tablicy "Annie German - Tańczącej Eurydyce Wrocławianie" białe róże złożyli także m.in ksiądz Adam, który przyjechał z Uzbekistanu i pobłogosławił magnolię i Jacek Wenzel, wrocławski dziennikarz, który w 1964 roku, najpierw zobaczył Annę German w Tele Echu, a potem umówił się z nią na kawę i jako pierwszy nagrał i pokazał jej piosenki w TVP Wrocław. Zbigniew Jędrychowski przeczytał wiersz poświęcony Annie German.

Po posadzeniu drzewka i złożeniu białych kwiatów przy tablicy upamiętniającej to wydarzenie, uczestnicy przeszli pod kamienicę przy ul. Trzebnickiej 5, w której w latach 1949 - 67 mieszkała Anna German, zapalili znicze pod tablica pamiątkową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska