Jest porozumienie Dutkiewicza z PO! Starosta traci pracę

  Jest porozumienie Dutkiewicza z PO! Starosta traci pracę

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jest porozumienie Dutkiewicza z PO! Starosta traci pracę

  ©Paweł Relikowski

  Wszystko wskazuje na to, że ze stanowiska starosty wrocławskiego odwołany zostanie Andrzej Szawan z Polskiego Stronnictwa Ludowego, a zastąpi go Roman Potocki z Platformy Obywatelskiej. To efekt sojuszu, jaki radni PO zawarli z radnymi Porozumienia dla Powiatu, związanymi prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. To pierwsza taka koalicja PO w regionie i cios w PSL, dotychczas najbliższego koalicjanta Platformy.
  Jest porozumienie Dutkiewicza z PO! Starosta traci pracę

  ©Paweł Relikowski

  Platforma Obywatelska właśnie zawiązała koalicję z Porozumieniem dla Powiatu. Oznacza to, że doszło do pierwszego sojuszu PO z obozem prezydenta Dutkiewicza. W myśl umowy koalicyjnej, zmienia się starosta. Dotychczasowego - Andrzeja Szawana (PSL) zastąpi Roman Potocki z PO. Zmieni się też przewodniczący rady - będzie nim Maria Wilk z PdP. Jednym z wiceprzewodniczących będzie Ryszard Jaroń (PO). Drugi wiceprzewodniczący będzie wywodził się z PSL-u.

  Wicestarotą ma być Waldemar Szczykutowicz - z Porozumienia dla Powiatu. Członkami zarządu zostaną: Ireneusz Słoma (RdP), Dorota Galant (PO) plus kolejna (jeszcze niewybrana) osoba z PO. - Oczywiście może być tak, że tą posadę dostanie ktoś z PSL - mówi nam jeden z polityków.

  Czy to wszystko oznacza wyjście PSL z koalicji? - Nie wiemy. To zależy od nich. My chcemy, by powstała "trójkoalicja", razem z ludowcami - wyjaśnia jeden z polityków PO.

  - Domyślałem się, że tak będzie. Głupota członków PSL, którzy cofnęli mi rekomendację, doprowadziła do tego, że tracimy władzę w powiecie. Do stanowiska się nie przywiązuję. Starostą się bywa. Ale uważam, że nic nie jest jeszcze przesądzone - mówi Andrzej Szawan, starosta powiatu.

  Przypomnijmy, że grupa polityków PSL jest skonfliktowana z Szawanem. Radni PSL (wraz z PO) złożyli nawet wniosek o odwołanie go z funkcji starosty.

  Aby formalnie odwołać Szawana, musi zostać zwołana sesja. Stanie się tak najpewniej w czwartek, bo złożono wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Do odwołania starosty potrzebnych jest 14 głosów. PO i PdP mają ich nawet więcej.

  Andrzeja Szawana kilka dni temu bardzo chwalił szef PSL - wicepremier Janusz Piechociński. Nazwał go nawet jednym z najlepszych samorządowców w Polsce. Sam Szawan podkreśla, że wyremontował choćby 108 kilometrów dróg w powiecie, czy też budynki szkół.

  Jego odwołanie to efekt konfliktu wewnątrz partii ludowców. - Jego podłoże jest czysto ambicjonalne - mówi nam osoba świetnie znająca temat.

  PO i Porozumienie dol Powiatu dało PSL czas do środy. Jeśli do tego czasu nie zdecydują się dołączyć do nowej koalicji, będą partią opozycyjną w radzie powiatu.

  Tymczasem w sobotę dojdzie do wyborów na szefa przewodniczącego Po w regionie. Do walki stanie Grzegorz Schetyna i Jacek Protasiewicz. Ten drugi chce doprowadzić do sojuszu PO z Dutkiewiczem: zarówno w mieście, jaki w całym województwie.

  - To, co wydarzyło się w powiecie jest dowodem na to, jak jesteśmy silni i że w sobotę ze Schetyną wygramy - mówi nam jeden ze współpracowników Protasiewicza.

  Ale w obozie Schetyny panuje spokój.

  - Przed wyborami regionalnymi Protasiewicz chce pokazać, że w ramach porozumienia z Dutkiewiczem, nasz człowiek rządzi powiatem - mówi jeden ze stronników Schetyny. - To ma być sygnał na zasadzie "warto się dogadywać z prezydentem, bo dzięki temu rządzimy tam, gdzie nie rządziliśmy" - analizuje nasz rozmówca. - Jednak jest to paniczny ruch Protasiewicza. Wie, że przegra ze Schetyną, dlatego wykonuje takie dziwne manewry.

  Co na to wszystko PSL? - Dla mnie nadal jest koalicja PSL z PO - mówi poseł Andrzej Dąbrowski, lider partii w województwie. - Tym, co się wydarzyło jestem zaskoczony. PO o niczym nas oficjalnie nie poinformowała. Przypomnę, że jesteśmy koalicjantem nie tylko w powiecie, ale też w sejmiku województwa i w rządzie.


  Czytaj także

   Komentarze (49)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAK MONIKA OLEJNIK ZDEMASKOWAŁA PALIKOTA:

   A TFUJ ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści   Ruch Palikota (teraz Tfuj Róh) zaproponował obniżenie legalnego wieku inicjacji seksualnej (wieku przyzwolenia) z 15 do 13. roku życia !!!

   – Inicjacja seksualna jest w 13 roku życia. Średnia w...rozwiń całość   Ruch Palikota (teraz Tfuj Róh) zaproponował obniżenie legalnego wieku inicjacji seksualnej (wieku przyzwolenia) z 15 do 13. roku życia !!!

   – Inicjacja seksualna jest w 13 roku życia. Średnia w Polsce" – powiedział Janusz Palikot w "Kropce nad i".

   – Ale dozwolona jest, czy nie? – pytała prowadząca program Monika Olejnik.

   – To jest typowa katolicka obłuda.

   – Ale jaka katolicka obłuda? To jest prawo.

   – Proszę sobie przeczytać badania. Takie są dzisiaj fakty i możemy udawać, że tego nie ma – powiedział Janusz Palikot. – Dzisiaj proces dojrzewania pod każdym względem: seksualnym, intelektualnym jest szybszy niż kiedyś.

   Olejnik nie dawała za wygraną i pytała Palikota, czy chciałby, żeby jego córka, kiedy będzie miała 13 lat, uprawiała seks z dwadzieścia lat starszym mężczyzną.

   – To ona sobie zdecyduje. Ja nie będę pozwalał, ale co z tego? – powiedział lider RP i podsumował: – ZMIEŃMY PRAWO, BO TO SIĘ WSZYSTKO ZMIENIŁO.

   Tomasz P. Terlikowski: Złodziej zawsze najgłośniej krzyczy o kradzieży. Ta stara prawda doskonale pasuje do Janusza Palikota i jego partii. Polityk ten od jakiegoś czasu chętnie i mocno wyciera sobie gębę pedofilią w Kościele, a teraz sam ujawnił, że jest za zmianą prawa, tak by usankcjonować obniżenie wieku inicjacji seksualnej do 13 roku życia.

   DOKŁADNIE TAKIE SAME POSTULATY OD LAT FORMUŁUJE LOBBY PEDOFILSKIE NA ZACHODZIE.

   ONO TAKŻE OPOWIADA O OBŁUDZIE, KTÓRA UNIEMOŻLIWIA CIESZENIE SIĘ SEKSEM PRZEZ DZIECI I WYNIKA WYŁĄCZNIE Z SEKSUALNYCH TABU WŁAŚCIWYCH CHRZEŚCIJAŃSTWU.

   A WSZYSTKO PO TO, BY WRESZCIE ROZMAITEJ MAŚCI ZBOCZEŃCY MOGLI BEZKARNIE WYKORZYSTYWAĆ NASZE DZIECI.

   JANUSZ PALIKOT W „KROPCE NAD I” POKAZAŁ, ŻE JEST MU Z NIMI PO DRODZE -- ŻE I JEMU ZALEŻY, ŻEBY ZBOCZEŃCY MOGLI BEZKARNIE SEKSUALNIE WYKORZYSTYWAĆ NASZE DZIECI.

   Według Rafała Ziemkiewicza propozycja Janusza Palikota, by obniżyć wiek inicjacji seksualnej do 13 lat, to próba wyprzedzenia polskiej lewicy w wyścigu o podchwycenie postulatów płynących z Zachodu. Zdaniem publicysty propozycją zmiany prawa Palikot ułatwi działanie pedofilom, bo przecież nikt nie ściga za uprawianie seksu równolatków, którzy nie ukończyli jeszcze 15 lat (taka jest w Polsce granica).

   Niewykluczone zatem, że swą deklaracją załatwia Palikot Europie Plus poparcie bardzo wpływowego w Polsce i w Europie, choć nie obnoszącego się z tym, lobby. Ale jeśli nawet tak, to sądzę, że kieruje się on także bardziej dalekowzrocznym wyrachowaniem. Tak samo jak wtedy, gdy pierwszy z całej lewicy ogłosił publicznie, że warunkiem wejścia do Europy jest wyrzeczenie się przez Polaków polskości.

   Ziemkiewicz przekonuje, że pomysły Palikota, ale i pozostałych polityków lewicy, są obliczone na długą perspektywę działania i nie stopniowo mają podkopywać fundamenty katolicyzmu. Jako przykłady podaje legalizację małżeństw homoseksualnych czy zgoda na adoptowanie przez takie pary dzieci.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejny krok pana prezydenta ku nowemu porozumieniu

   Janusz Szachowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Wszystko wskazu na to,że obóz prezydenta Dutkiewicza i On sam są coraz bliżej zawarcia Ogólnopolskiego Porozumienia Szaletów Miejskich, o którym to porozumieniu i korzyści zeń płynących już na...rozwiń całość

   Wszystko wskazu na to,że obóz prezydenta Dutkiewicza i On sam są coraz bliżej zawarcia Ogólnopolskiego Porozumienia Szaletów Miejskich, o którym to porozumieniu i korzyści zeń płynących już na łamach GW w formie komentarzy pisałem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajna koalicja

   MoistVonLipwig (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   To teraz tylko czekać, aż w powiecie zaczną stadion budować, a starostwo utworzy spółki celowe w celu promowania powiatu i organizacji olimpiady zimowej...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorzej nie będzie...

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Lepsze to by było niż obsadzanie rodzinki prze koalicjanta:))


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   MoistVonLipwig (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   No tak, przepraszam, bo w spółkach celowych Urzędu Miasta Wrocławia pracują oczywiście wyłącznie niezależni i wybitni specjaliści. Od pokoleń niezależni i wybitni.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   próba sił ze Schetyną

   qwe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Próba sił ze Schetyną, zobaczymy co będą mówić po weekendzie, jeśli Protasiewicz po d**** dostanie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Umiesz liczyć?

   obs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Nawet jeśli żołnierzyku Schetyny to i tak bedzie 2:1:))) Ale póki co jest duża szansa na klasycznego hat tricka!!Tusk to lepszy wabik niż Schetyna...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam to w d...

   qwe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Wisi mi to, kto będzie rządził PO na Dolnym Śląsku. A co do wabika, to... nie wiem na kogo jest ten wabik, ale Słońce Peru zraziło do siebie już wielu, z działaczami platformy włącznie. Zresztą,...rozwiń całość

   Wisi mi to, kto będzie rządził PO na Dolnym Śląsku. A co do wabika, to... nie wiem na kogo jest ten wabik, ale Słońce Peru zraziło do siebie już wielu, z działaczami platformy włącznie. Zresztą, siurpryza też będzie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polityka do Warszawki!!!

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Mocne słowa,a to tylko powrót do normalności. PSL nam tu w regionie bardzo potrzebny - chyba po to aby trochę rodziny po urzędach obsadzić...

   Zdjęcie autora komentarza
   Jeszcze Bauman

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Z tym wybitnym tow. Baumanem to naprawdę bardzo smutna sprawa. - Tak szargać jego nie splamione imię, tak wybitnego czekistę- !!! Co dziwne, tyle "Polaczków" ma podobne o nim zdanie, a władza ? -...rozwiń całość

   Z tym wybitnym tow. Baumanem to naprawdę bardzo smutna sprawa. - Tak szargać jego nie splamione imię, tak wybitnego czekistę- !!! Co dziwne, tyle "Polaczków" ma podobne o nim zdanie, a władza ? - Władza dobrze wie komu służy-...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   KArol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   TUSK TY ruda małpo


   Zdjęcie autora komentarza
   do KArol

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   kochany! - nie ruda, -powinno być ryża-...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak Rafał DUTKIEWICZ łasił się do zbrodniarza Baumana

   A fuj! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   Tow. Zbigniew Bauman był funkcjonariuszem pionu politycznego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czyli formacji wzorowanej na NKWD, która po wojnie z całą bezwzględnością zajmowała się zwalczaniem...rozwiń całość

   Tow. Zbigniew Bauman był funkcjonariuszem pionu politycznego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czyli formacji wzorowanej na NKWD, która po wojnie z całą bezwzględnością zajmowała się zwalczaniem polskiego podziemia. Bauman otrzymał nawet odznaczenie za wyłapywanie "bandytów". Oprócz tego był agentem Informacji Wojskowej ps. "Sjemion".

   Zważywszy na to, że Informacja była organizacją zbrodniczą, to taki fakt jest dla życiorysu tego politruka całkowicie kompromitujący. Generalnie mamy do czynienia z nietuzinkowym funkcjonariuszem komunistycznego aparatu przemocy który ma na sumieniu wielu polskich patriotów, których wysłał do piachu.

   A może należało pójść na całość i oprócz Baumana zaprosić na UW z wykładem (niestety, Szwedzi odmówili jego ekstradycji do Polski) stalinowskiego oprawcę w todze Stefana Szechtera, brata przyrodniego Aarona Szechtera z Gazety Czosnkowej?

   Najpierw słuchaliśmy: Marii Gurowskiej-Zand (tej, która skazała gen. Nila), Heleny Wolińskiej-Brus (Fajga Mindel - prokurator w sprawie gen. Nila), Beniamina Wejsblecha - też prokuratora skarżącego Polakłów, niejakiego Szechtera też prokuratora i brata redaktora GW-nianej, a teraz każą nam ciągle słuchać gwiazdy medialnej i profesora UW - Szewacha Weissa i kolejnego profesorka - Baumana. Wszyscy oni wiedzą jak pouczać Polaków.

   "Dla mnie jest to dokładnie taka sama sytuacja, jakby ktoś zaprosił byłego członka SS, który otwarcie mówi o tym, że był w SS i za to nie przeprasza, i robił wokół niego wielką fetę" - tak Łukasz Warzecha podsumował wykład prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim.

   Rafał DUTKIEWICZ obcesowo stwierdził, że: nie będzie tolerował nacjonalistycznej hołoty (mając zapewne na myśli protestujących patriotów), natomiast toleruje człowieka o wyjątkowo wrednym, promoskiewskim życiorysie.

   Trudno się nie zgodzić z publicystą Łukaszem Warzechą, że oburzający był nie tyle sam incydent na UW [w demokratycznym kraju takie zachowania nie są naganne], co fakt zaproszenia Z.Baumana – typa z wyjątkowo paskudnym życiorysem [spod czerwonej gwiazdy], który nigdy nie przeprosił – na wrocławską uczelnię.

   Ł.Warzecha przypominał wypowiedź prof. Baumana dla brytyjskiego "Guardiana" w 2007 roku. Powiedział on wówczas, że wedle jego powojennych przekonań komunizm bezpośrednio po wojnie był najlepszym systemem dla Polski. "To jest człowiek, który nigdy za to nie przeprosił, a był w samym jądrze stalinowskiego aparatu represji" - argumentował Warzecha.

   "Zastanawiam się, czy gdybym ja się znalazł w pobliżu tej sali, na tym wykładzie, czy sam nie dołączyłbym się do tych okrzyków" – bez ogródek zakomunikował Ł.Warzecha. Ja również dołączyłbym do tego zasadnego protestu.

   Zygmunt Bauman, stalinowski oprawca, wyłapujący po wojnie żołnierzy AK, NSZ i WiN, major w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 1945-1953, agent Informacji Wojskowej podporządkowanej sowieckiemu NKWD, pojawia się w Polsce co jakiś czas, zawsze w atmosferze skandalu i zawsze na zaproszenie uczelni bądź instytucji, które chcą wyróżnić go tytułami honorowymi i podziękować mu za jego naukowe socjologiczne dokonania.

   Bauman bowiem uznawany jest przez salon za wybitnej sławy naukowca i osobę niezwykle wpływową w świecie. Cóż z tego, skoro obywatel Bauman, jako Polak, nie rozliczył się dotąd ze swojej haniebnej współpracy ze zbrodniczym systemem komunistycznym.

   Pamiętam film dokumentalny poświęcony profesorom Zygmuntowi Baumanowi i Leszkowi Kołakowskiemu. Miał być oczywiście laudacją dla obu panów, którzy w jednej ze scen, na luzie, opowiadali o swoich pistoletach, które nosili w ukryciu za przyzwoleniem bezpieki. Nie pamiętam już, czy waltherem chwalił się Bauman, a naganem Kołakowski, czy było odwrotnie. Tak zaczynali swoją „naukową” światową karierę obaj stalinowcy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Prezydencie

   HD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   odnoszę wrażenie, że tak jak w przypadku finansowania drużyny piłkarskiej, nie liczy się Pan z mieszkańcami Wrocławia, których Pan reprezentuje. Tam chodziło o duże pieniądze przeznaczone na cel,...rozwiń całość

   odnoszę wrażenie, że tak jak w przypadku finansowania drużyny piłkarskiej, nie liczy się Pan z mieszkańcami Wrocławia, których Pan reprezentuje. Tam chodziło o duże pieniądze przeznaczone na cel, który nie służy wszystkim, a tu mam wrażenie, że zamiast dbać o dobro Wrocławia snuje Pan jakieś dalekosiężne plany polityczne. Znowu się Panu marzy Warszawa? Proszę zdecydować kogo i gdzie chce Pan reprezentować! Panie Prezydencie, myślę, że czas na zmian. Czas się pożegnać.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyja jest dziura w ziemi przy stadionie?

   JF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   O ile mi wiadomo to obecnie trwa postępowanie administracyjne w sprawie zwrotu gruntu pod częścią stadionu oraz tzw. "dziury po centrum handlowe" dla poprzednich właścicieli.
   Co będzie jak te...rozwiń całość

   O ile mi wiadomo to obecnie trwa postępowanie administracyjne w sprawie zwrotu gruntu pod częścią stadionu oraz tzw. "dziury po centrum handlowe" dla poprzednich właścicieli.
   Co będzie jak te grunty z mocy prawa staną się prywatne?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   super

   j.p (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 12

   Mam nadzieję, że to prawda. Pan Roman to bardzo porządny i doświadczony w boju samorządów człowiek. POwodzenia.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama