Fałszerstwo, sąd i odszkodowanie

  Fałszerstwo, sąd i odszkodowanie

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  100 tysięcy złotych odszkodowania od Urzędu Gminy w Podgórzynie zażądała firma z Poznania, która planowała wybudować na terenie gminy małą elektrownię wodną.
  Inwestycja nie doszła do skutku, bo okazało się, że jest niezgodna z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego. Wcześniej Bogdan R., były już pracownik Urzędu, wydał inwestorowi dokument zezwalający na budowę.

  - Teraz stanie przed sądem pod zarzutem poświadczenia nieprawdy w dokumentach - mówi prok. Violetta Niziołek z jeleniogórskiej Prokuratury Okręgowej. Inspektor ds. gospodarki przestrzennej, który został zwolniony zaraz po ujawnieniu nieprawidłowości, zezwolił na budowę elektrowni, choć wspomniany plan zabraniał takiej inwestycji w tym miejscu.

  Urzędnik nie przyznał się do fałszerstwa dokumentów, choć - jak zeznał w prokuraturze - wiedział, że poświadcza nieprawdę. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia.
  - Odmówiliśmy firmie wypłaty odszkodowania, bo nie poczuwamy się do winy - wyjaśnia Anna Latto, wójt gminy.
  Sprawa trafiła już do sądu cywilnego, przed którym inwestor będzie domagał się zwrotu nakładów poczynionych przed planowaną inwestycją.

  Elektrownia miała stanąć w Przesiece, przy wodospadzie Podgórna, który jest największą atrakcją turystyczną okolicy. Ma widowiskowy, potrójny spad wody o wysokości 9 metrów. Jest też punktem węzłowym dla podgórskich szlaków. W lecie kąpie się tu sporo osób, a zimą - grupa morsów.
  Kiedy tylko o planowanej inwestycji dowiedzieli się mieszkający nieopodal wodospadu ludzie, zaczęli protestować przeciwko budowie. Twierdzili, że elektrownia dostarczy znikomą ilość energii, tymczasem straty wynikające z pozbawienia całego regionu atrakcji turystycznej będą niepowetowane.

  - Przeprowadziłam się tu 9 lat temu z miasta po to, by mieć ciszę, spokój i mieszkać na łonie przyrody - wspomina Teresa Kolczycka, która z innymi sąsiadami pisała petycje. Opłaciło się. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało za nieważną decyzję gminy (sporządzoną przez Bogdana R.). Tym samym wiadomo już ostatecznie, że inwestycji nie można kontynuować. W naszym regionie nadal pozostanie więc 13 elektrowni wodnych. Kolejna nie powstanie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama