Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Koniec mieszkań po babci? Platforma chce zmian

Weronika Skupin
Platforma Obywatelska chce zmian w sposobie przyznawania mieszkań komunalnych we Wrocławiu. Proponuje, by gminne mieszkanie po zmarłej babci czy cioci można było otrzymać tylko po spełnieniu takich samych warunków, jak każda inna osoba starająca się o prawo do mieszkania. Chodzi na przykład o wysokość dochodów.

Na przydział mieszkania komunalnego we Wrocławiu czekamy kilka lat, a żeby je dostać, musimy zarabiać mniej niż ok. 2,5 tys. zł na osobę. Czy wymóg finansowy zawsze trzeba spełnić? Nie. Jeśli otrzymujemy prawo do najmu mieszkania komunalnego po śmierci naszej żony, syna czy innej osoby pozostającej we wspólnym pożyciu z nami, to nie musimy spełniać żadnych dodatkowych warunków.

Zapytaliśmy o to magistrat. Urzędnicy powołują się na art. 691 Kodeksu cywilnego, który określa krąg osób uprawnionych do najmu mieszkania po zmarłym. Mówiąc urzędowym językiem, osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

– Jeżeli taka osoba ubiega się o uznanie wstąpienia w najem, trzeba jeszcze ustalić, czy faktycznie do chwili śmierci najemcy zamieszkiwała z nim. Jeżeli tak, to na mocy artykułu 691 kc wstępuje w najem (czyli staje się najemcą lokalu – red.) – mówi Julia Wach z urzędu miasta i tłumaczy jeszcze jaśniej. – Nie ma znaczenia to, jakie osiąga dochody, ani to, że jedna osoba zajmuje np. ponadstumetrowe mieszkanie. To droga „na skróty” dla tych, którzy osiągają zbyt duży dochód na osobę w rodzinie.

Zdaniem Renaty Granowskiej, radnej miejskiej Platformy Obywatelskiej, z wykształcenia prawnika, absolutnie nie powinno tak być. – Należy zmienić zasady wstępowania w stosunek najmu po osobie zmarłej. Powinno się to odbywać tak, jak wtedy, gdy staramy się o mieszkanie komunalne w normalnym trybie. Osoba bliska zmarłemu powinna spełniać takie same wymogi, także ten o maksymalnym dochodzie na osobę w rodzinie – mówi Granowska, przewodnicząca klubu radnych Platformy Obywatelskiej w radzie miejskiej.
Dodaje, że wstąpienie w stosunek najmu, to nie to samo co dziedziczenie czy spadek. Dlatego też powinno się weryfikować, czy dana osoba naprawdę jest w trudnej sytuacji majątkowej i potrzebny jest jej lokal komunalny.

Granowska podkreśla, że mieszkania komunalne to zasób, o który wspólnie dbają podatnicy. – Myślę, że ten przepis można zmienić stosowną uchwałą, której projekt przygotuję, gdy dokładnie przeanalizuję sprawę – deklaruje radna.

We Wrocławiu jest 41 890 mieszkań komunalnych (dane na koniec 2012 r.), w tym 1318 lokali socjalnych.
W latach 2009-2012 we Wrocławiu zostały oddane do użytku ogółem 552 mieszkania, z czego: 241 w budynkach nowo wybudowanych, 183 w budynkach po kapitalnym remoncie i 128 w ramach współpracy z TBS Wrocław. Mimo to, zasób mieszkaniowy gminy zmniejszył się z powodu wykupu mieszkań.
Prognozuje się, że zasób mieszkaniowy Gminy Wrocław w latach 2013-19 będzie się zmniejszać, co wynika zarówno ze sprzedaży lokali mieszkalnych, jak również wykwaterowań z budynków z uwagi np. na ich rozbiórkę. Zwiększyć ma się za to liczba lokali socjalnych (z 1368 planowanych w 2013 r. do 1668 w 2019 r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska