18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Ruska się zmieni, teraz jednak wciąż jest zaniedbana (ZDJĘCIA)

Aleksandra Zienkiewicz
Aleksandra Zienkiewicz
Ulica Ruska, najważniejszy po ul. Oławskiej i Świdnickiej trakt w mieście, wygląda na zapuszczoną i zapomnianą. Od Legnickiej do skrzyżowania z Kazimierza Wielkiego to ruchliwa, hałaśliwa arteria pełna małych lokali z szybkim jedzeniem i krzykliwych szyldów pod sztucznie utworzonymi arkadami. Brudne wjazdy prowadzą tam na zaniedbane podwórza między Ruską, a Św. Antoniego, a po przeciwnej stronie od lat straszy wyrwa po kamienicach, która służyła za parking.

Za skrzyżowaniem z Kazimierza Wielkiego, idąc w kierunku Rynku, Ruska nie wygląda lepiej, mimo że ruch tam uspokojono i jest więcej miejsca dla pieszych i rowerzystów. Ściany szpecą bazgroły i nachalne, kolorowe szyldy. Pustkami świeci wiele lokali usługowych.

Jednak powoli estetyka Ruskiej i jej otoczenie się zmienia. Zarząd Zasobu Komunalnego rozstrzygnął przetarg na remont kamienicy nr 10. Cała pierwsza kondygnacja, gdzie znajduje się kawiarnia i cukiernia, pokryta zostanie stolarką, pozostała część elewacji, a także dach również zostaną wyremontowane.

Na działce w rejonie ulic Ruskiej, św. Mikołaja oraz Grabarskiej, na byłym tzw. parkingu Frasyniuka, właśnie wnoszony jest biurowiec Times II. Dwa skrzydła budynków będą bezpośrednio przylegać do zabytkowych kamienic, a przecinać je będzie wąska ulica Grabarska. Elewacje budynków będą pokryte jasnym kamieniem, a pierwsza kondygnacja naziemna będzie cała przeszklona. Część biurowca Times II „wyrośnie” przy ul. Kazimierza Wielkiego, obok budynku Times I.

Zobacz: Rusza budowa biurowca Times II w samym centrum (WIZUALIZACJE)

Urzędnicy miejscy postanowili też zadbać o podwórko o postindustrialnym charakterze przy Ruskiej 46, które łączy się pasażem z ul. Św. Antoniego. Jest to zagłębie artystów niezależnych i stowarzyszeń kulturalnych. W planach jest wyłączenie podwórka z ruchu kołowego (o co wnioskowali sami zainteresowani), wprowadzenie roślinności, utworzenie Galerii Neonów, z której część eksponatów będzie ozdabiać podwórko, odnowienie elewacji, okien i instalacji, a także wyremontowanie wind przemysłowych, które zapewnią dostęp do budynków osobom niepełnosprawnym i uruchomienie plenerowej sceny podwórkowej z wykorzystaniem rampy przeładunkowej.

Obecnie trwa przetarg na remont dachów w budynkach wokół podwórza przy Ruskiej 46 B i C oraz przetarg na najem lokalu przy Ruskiej 46 C. Ma w nim powstać swoista Recepcja Podwórka – punkt informacyjny, uzupełniony działalnością wystawienniczą, gastronomiczną i być może handlową. Ma to być rozpoznawalny adres, miejsce, które będzie reprezentować wszystkie podmioty działające w pasażu i promować wydarzenia podwórkowe, a także inne wydarzenia kulturalne mające miejsce we Wrocławiu. - Prace podnoszące standard budynków będą prowadzone wieloetapowo, aby nie było konieczne wyprowadzanie najemców z lokali. Zależy nam, by to miejsce nie straciło swojego charakteru – mówi Grażyna Adamczyk-Arns z Wrocławskiej Rewitalizacji, która jest liderem projektu „Ruska 46 ABC”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska