Historia. Kuchenne rewolucje księżnej Daisy

  Historia. Kuchenne rewolucje księżnej Daisy

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Daisy von Pless miała, jak na swoje czasy, supernowoczesną kuchnię, pełną sprzętów AGD: trzepaczek, mikserów i lodówek. Osobnych na ryby i dziczyznę
  Nikt na Dolnym Śląsku nie miał tak pięknej kuchni, jak księżna Daisy von Pless

  Nikt na Dolnym Śląsku nie miał tak pięknej kuchni, jak księżna Daisy von Pless ©archiwum zamku Książ

  W 1908 r. książę Jan Henryk XV Hochberg von Pless rozpoczął wielką rozbudowę zamku Książ. W ramach inwestycji wybudowano m.in. skrzydło północne oraz wielkie skrzydło zachodnie z dwiema wieżami. Natomiast stara zamkowa wieża została przykryta renesansowym hełmem. Książę nie szczędził gotówki nie tylko na rozbudowę, ale również wyposażenie nowych pomieszczeń, które sprowadzał m.in. z Włoch. Niestety, czas trwania budowy zbiegł się z okresem pierwszej wojny światowej. To znacznie wyhamowało rozmach inwestycyjny. Przebudowę ukończono dopiero w 1923 r. Pochłonęła niebagatelną kwotę około 8 mln marek. W ramach rozbudowy zamku, na piątej – ostatniej kondygnacji obiektu, powstała potężna i nowoczesna kuchnia. Jej ulokowanie na najwyższym piętrze Książa nie było przypadkowe. Księżna Daisy von Pless, żona Jana Henryka XV, nie chciała, by zapachy gotowanych potraw rozchodziły się po całym zamku.
  – Najstarsza zamkowa kuchnia była najprawdopodobniej ulokowana gdzieś w piwnicach Książa. Dzięki temu wydobywające się z niej gorące powietrze, można było wykorzystać do ogrzewania chłodnych komnat – mówi Kazimierz Jankowski, przewodnik po zamku Książ.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama