Bez pracy może zostać w tym roku nawet 26 tysięcy wrocławian

  Bez pracy może zostać w tym roku nawet 26 tysięcy wrocławian

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Miastu grozi dwukrotny wzrost bezrobocia. Urząd miasta: mamy plan, jak z tym walczyć.
  We Wrocławiu bezrobocie rośnie najszybciej w całym województwie - wynika z najnowszych statystyk urzędu pracy. W tej chwili zatrudnienia nie ma prawie 13 tysięcy wrocławian. Za pół roku, według nieoficjalnych szacunków, liczba ta może wzrosnąć dwukrotnie.
  - Problem ze znalezieniem pracy mogą mieć zwłaszcza starsze osoby, którym trudniej się przekwalifikować. Młodsi pójdą na studia albo na szkolenia - mówi Piotr Mikiewicz, socjolog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.


  Jednak Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu też ma kłopoty. Z powodu kryzysu brakuje mu gotówki na aktywizowanie bezrobotnych. Już wie, że w tym roku zorganizuje mniej szkoleń niż przed rokiem. Gotówki może zabraknąć też na staże.
  - Teraz musimy wypłacać szkolonym osobom stypendia, około 530 zł. Stąd aktywizacja jednej osoby kosztuje nas więcej. Pieniędzy wystarczy więc na pewno dla mniejszej liczby osób - mówi Maria Kunicka, dyrektor PUP we Wrocławiu. - Wystąpiliśmy do Ministerstwa Pracy z wnioskiem o przyznanie pieniędzy z rezerw. Czy je dostaniemy, nie wiadomo - dodaje.

  Związkowcy z dolnośląskiej Solidarności już zwrócili się do samorządów z prośbą o przygotowanie pakietów antykryzysowych.
  - Nie chcemy, żeby za pół roku zwolnieni ludzie przeżywali dramaty - mówi Kazimierz Kimso z Solidarności.
  Masowe zwolnienia w mieście zapowiedziało kilka dużych firm, kilka już zwolniło ludzi.
  - Nawet 125 osób może zwolnić Wabco - martwią się związkowcy.
  Redukcje etatów i praca na pół gwizdka dotykają też takie firmy, jak Whirlpool, DeLaval, Telect czy GNT Polska. Najbardziej zagrożeni są w tej chwili pracownicy branży motoryzacyjnej.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama