Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapadł wyrok w sprawie korupcji w futbolu

Marcin Rybak
Jacek M. - 4 lata więzienia, Fryzjer - 3,5 roku więzienia. Takie są wyroki za korupcję w Arce Gdynia. Przeczytaj naszą relację z rozprawy.

13.27 Od godziny 10.00 wrocławski sąd odczytuje wyrok w sprawie korupcji w piłkarskim klubie Arka Gdynia.
Sędzia Wiesław Rodziewicz odczytuje zarzuty aktu oskarżenia. Do godziny 13.00 odczytał dopiero zarzuty wobec pięciu z 17 oskarżonych.

Na ławie oskarżonych jest tylko jedna osoba - piłkarski sędzia Marek R. Nie przyszli główni oskarżeni czyli Jacek M. były prezes Arki i Ryszard F. "Fryzjer" - zdaniem oskarżenia jeden z liderów piłkarskiej mafii piłkarskiej. Odczytywanie wyroku i jego uzasadnienia może potrwać jeszcze wiele godzin.

13.53 Pierwsze kary za korupcję w futbolu.
Jacek M., były prezes Arki Gdynia jest winny kierowania grupie przestępczej i za to skazany został na 3 lata więzienia. Czekamy na wyrok łączny.

13.55 Były prezes Arki Gdynia Jacek M. winny korupcji.
Sąd odczytuje kary za kupowanie meczów Arki Gdynia dla byłego prezesa Arki Jacka M.
Za każdy mecz jest to kara 1 roku więzienia i zakaz zajmowania stanowisk członka zarządu sportowej spółki akcyjnej na 10 lat.
Wcześniej za kierowanie grupą przestępczą związaną z Arką Gdynia sąd skaza go na 3 lata więzienia. Czekamy na wyrok łączny.

14.15 Jacek M. na razie winny ustawienia 33 meczów trwa czytanie wyroku.
Gdyby w Polsce kary dodawało się jak w USA a Jacek M. zostałby skazany za wszystkie mecze to dostałby 45 lat więzienia.
W Polsce grozi mu najwyżej 15 lat więzienia. Prokuratura chce 7 lat, za chwilę usłyszymy wyrok łączny.


14.18
Fryzjer winny udziału w grupie przestępczej Arki Gdynia - kara - 2,5 roku więzienia.
To kolejny wyrok w procesie o korupcję w futbolu. Za każdy kupiony mecz Fryzjer - tak jak Jacek M. dostaje po 1 roku więzienia.
Na kary łączne poczekamy jeszcze kilkadziesiąt minut. Usłyszymy dopiero po odczytaniu kar cząstkowych za poszczególne przestępstwa.
Jacek M. i Fryzjer za każdy kupiony mecz mają zapłacić po 10 tysięcy grzywny.

14.52 Fryzjer i były prezes Arki Gdynia winni wszystkich zarzutów.
Tak orzekł przed chwilą wrocławski sąd, który od godziny 10.00 odczytuje wyrok w sprawie korupcji w polskim futbolu.
Przed chwilą sąd uznał też winę byłego szefa kolegium sędziów Śląskiego Związku Piłki Nożnej Mariana D. Za udział w gangu Arki Gdynia został skazany na 2 lata więzienia za każdy mecz - który miał pomóc ustawić - dostał 1 rok więzienia, 10 tysięcy zł grzywny i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk w Polskim Związku Piłki Nożnej.

15.04 Kolejny oskarżony winny ustawiania meczów - Grzegorz G. były członek zarządu Arki Gdynia. Jest winny udziału w zorganizowanej grupie przestępczej Arki Gdynia i za to skazany na dwa lata więzienia.
Za każdy ustawiony mecz jeden rok więzienia, 10 tysięcy złotych grzywny i 10 lat zakazu zajmowania stanowisk w sportowych spółkach akcyjnych.
15.13 Przedstawiciel kibiców we władzach Arki Gdynia skazany za udział w gangu.
Jakub P. winny udziału w zorganizowanej grupie przestępczej Arki Gdynia. Został skazany za to na rok i 8 miesięcy więzienia.
Był on przedstawicielem kibiców w Radzie Nadzorczej Arki Gdynia. Za każdy ustawiony mecz dostaje 1 rok więzienia, 8 tysięcy złotych grzywny i 10-letni zakaz zasiadania w Radzie Nadzorczej sportowej spółki akcyjnej.


15.26
Sekretarka byłego prezesa Arki Gdynia skazana za udział w gangu i pakowanie łapówek do kopert.
Anna C., sekretarka z Arki Gdynia jest winna udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Została za to skazana na rok więzienia. Pakowała do kopert pieniądze na łapówki. Za każdą kopertę dostała 8 miesięcy więzienia i 5 tysięcy złotych grzywny.

15.27 Sąd: był gang działający przy klubie Arka Gdynia.
Pierwsze 6 osób oskarżone o piłkarską korupcję w futbolu. Tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą wokół klubu Arka Gdynia.

15.30 Sędzia, który w 2004 roku pogrążył Śląsk Wrocław skazany na 2 lata więzienia.
Piotr S. ze szczecina w czerwcu 2004 roku wziął 43 tysiące złotych łapówki od Arki Gdynia żeby sędziować nieuczciwie w meczu Śląska z Arką Gdynia.
Ten mecz decydował o tym która z drużyn będzie grała w drugiej a która w trzeciej lidze. Sędzia wziął pieniądze za pomoc Arce Gdynia. Został skazany na dwa lata więzienia. Musi też zwrócić skarbowi państwa 43 tysiące złotych łapówki. To najwyższa łapówka o jakiej mowa w tym procesie.

15.36 Sędziowie którzy brali łapówki muszą je oddać.
Sąd odczytuje wyroki na sędziów, którzy brali łapówki od działaczy Arki Gdynia.
Wszystkie wzięte za nieuczciwe sędziowanie kwoty będą musiały być zwrócone do skarbu państwa.


15.47
Jedyny piłkarz na ławie oskarżonych, Krzysztof S. winny korupcji.
Były piłkarz Arki Gdynia skazany na 8 miesięcy wolności i 4 tysiące złotych grzywny.

16.07 Kary łączne: Jacek M. - 4 lata więzienia, Fryzjer - 3,5 roku więzienia.
Takie są wyroki za korupcję w Arce Gdynia. Sąd zakończył czytanie kar. Zaczyna uzasadnienie wyroku.


16.19
Sąd: Jacek M. szefem grupy bez wątpliwości.
Materiał dowodowy jest mocny. Zeznania skruszonych członków grupy wskazują na to, że ona działała.
Jacek M. był szefem, koordynował, wyznaczał cele strategiczne dla klubu. Stąd przed rundą jesienną i wiosenną rozgrywek spotkania z Fryzjerem i Marianem D. szefem śląskich sędziów. Kierownicza rola jacka M. nie może budzić wątpliwości. Nie można takie kierowniczej roli przypisać Fryzjerowi. Co nie znaczy, że nie mógł kierować inną grupą przestępczą. W tym postępowaniu na pewno nie był szefem grupy. Był jej uczestnikiem.

d początku rola Fryzjera i Mariana D. sprowadzała się do dostarczania działaczom Arki informacji o tym kto sędziuje mecz. Nie wiadomo skąd Fryzjer miał takie informacje. Ale wielu świadków wprost mówiło, że Fryzjer wcześniej dzwonił do sędziów, niż dostawali informacje oficjalne z PZPN z informacją jaki mecz mają sędziować.


16.22
Sąd uzasadnia wyrok za korupcję w Arce Gdynia.
Wszyscy oskarżeni o udział w grupie przestępczej są winni. A Jacek M. podjął się roli kierowania tą grupą.
Nie może budzić wątpliwości, że mamy do czynienia z elementem zorganizowania grupy. Jest wewnętrzna struktura, wewnętrzna spoistość, wspólne cele. Choćby pomoc za wszelką cenę Arce Gdynia. Taki cel przyświecał tej grupie i panu Jackowi M. i innym. Nawet Anna C. sekretarka - dzieliła wpływy z biletów na dwie koperty. Mogła nie zdawać sobie sprawy ze struktury organizacyjnej grupy. Ale jest winna.

16.32 Ciąg dalszy uzasadnienia wyroku.
Jeżeli chodzi o grupę przestępczą - wina i sprawstwo nie może budzić wątpliwości.
Nie może budzić też wątpliwości, że członkowie grupy są winni kupowania meczów. I że oskarżeni w tej sprawie sędziowie są winni brania łapówek od członków grupy. Materiał dowodowy jest niezwykle bogaty i jednoznaczny.
Główne dowody - skruszeni członkowie grupy Arki Gdynia którzy wcześniej poddali się karze. To, że większość sędziów zaprzeczyła, by zachowywali się nieuczciwie w czasie meczów nie zasługuje na aprobatę. Mocnym dowodem są billingi połączeń telefonicznych. Jeżeli sędzia obserwator, Fryzjer i Jacek M. rozmawiają ze sobą przed meczem i krótko po meczu a potem ci panowie nie rozmawiają ze sobą przez kilka miesięcy do następnego meczu z ich udziałem nie może budzić wątpliwości o czym rozmawiali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska