Miss Polonia stuknęło 80 lat

  Miss Polonia stuknęło 80 lat

  Katarzyna Kroczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Aneta Kręglicka, kiedy podczas imprezy w Hongkongu wyczytano jej nazwisko, była w szoku
  1/7
  przejdź do galerii

  Aneta Kręglicka, kiedy podczas imprezy w Hongkongu wyczytano jej nazwisko, była w szoku ©Marcin Wasilewski

  Zaczęło się bardzo kulturalnie w 1929 roku. Tytuł Miss Polonia wymyślił nie kto inny, tylko Tadeusz Boy-Żeleński. W jury pierwszego konkursu zasiadali też znani przedwojenni malarze i rzeźbiarze. Werdykt uzasadniono następująco: "Miss posiada ogromną dozę wdzięku. Ma jasną, polską twarz i zgrabną dziewczęcą postać".

  Władysława Kostakówna, skromna urzędniczka Miejskiej Kasy Oszczędnościowej w Warszawie, pokonała faworytki: marszałkównę Hannę Daszyńską oraz hrabiankę Alinę Ryszczewską. Bo ani błękitna krew, ani doskonałe pochodzenie nigdy nie były gwarancją sukcesu na takim konkursie.

  - Miss powinna być kwintesencją kobiecości - tłumaczy Elżbieta Barczyńska, choreografka, prowadząca studio modelek ELWA, spod której ręki wyszły dolnośląskie misski, m.in. Aleksandra Spieczyńska, Ewa Tylecka, Marta Matyjasik i Angelika Jakubowska. Dodaje, że taka kobieta musi mieć osobowość. Przyciągać spojrzenia wszystkich. Nawet, kiedy idzie ulicą bez makijażu i w normalnych ciuchach.
  - I nigdy nie chodziło tu o pokazywanie jakiejś sztucznie stworzonej piękności, a zawsze zdrowej dziewczyny, która - jak lubię przekonywać - powinna mieć wiatr we włosach i pełne kształty.

  Co by o niej nie mówić, właśnie taka była pewna piękna panna, "co korony oddać nie chciała", czyli Miss Polonia 1930. Zofię Batycką, całkiem znaną ówczesną aktorkę ze Lwowa, na miss wybrano mimo startu m.in. Krystyny hrabiny Skarbek oraz baronówny Zofii Zachert. Pannie przewróciło się jednak nieco w głowie i tak spodobało rządzenie, że choć miała wyjść za mąż za Jana Kiepurę, to przez kolejny rok nie można jej było namówić do oddania tytułu najpiękniejszej w Polsce.

  Kolejne lata przyniosły kolejne niespodzianki. W 1934 roku jury wybierało laureatkę... oglądając zdjęcia. Może dlatego Maria Żabkiewicz z Wilna w konkursie Miss Europe nagrody nie dostała. Podobnie Józefa Kaczmarkiewicz, o której tytule zadecydował wybór zdjęcia z czasopism, które w tym okresie ukazywały się w Polsce.

  Po wojnie konkurs wznowiono dopiero w 1957 roku. Wygrała go przepiękna studentka szkoły teatralnej w Krakowie, Alicja Bobrowska, przypominająca urodą Catherine Deneuve. Podobno z całej tej imprezy zapamiętano głównie stosy waty, które zostały wyciągnięte ze staników konkurujących dziewcząt. Bobrowska, startując później w konkursie Miss Universe, wypadła najlepiej spośród wszystkich uczestniczących w nim Europejek i wróciła do kraju z tytułem IV wicemiss Universe '58.

  Najbardziej skandalicznym konkursem był ten z 1958 roku. Faworytką publiczności była Krystyna Żyła, ekspedientka z krakowskiego PDT. Jednak tytuł zdobyła Zuzanna Cembrowska, tancerka Operetki Warszawskiej. Publiczność nadzwyczaj żywiołowo zareagowała na decyzję jury. Podobno przewrócono wóz transmisyjny, a zwyciężczynię obrzucono pomidorami. Interweniowała milicja.

  W tle była jeszcze inna, do dziś niewyjaśniona, sprawa. Pierwszą wicemiss, czyli wspomnianą Krystynę Żyłę, "uśmiercono". Gazety podały, że kilka tygodni po finale znaleziono ją martwą po oknem hotelu Grand. W nocy w tym miejscu bawili się prominentni działacze partyjni. Tyle że panna Krystyna miała się świetnie, a fałszywych doniesień, choć sprawą zajęła się milicja, nigdy do końca nie wyjaśniono. Po tym wydarzeniu konkurs wstrzymano na ćwierć wieku.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zuzanna cembrowska

   omonika@onet.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 211 / 177

   Proszę o kontakt z p.Zuzanną Cembrowską-Miss Polonia z 1958r.Piszę na prosbę Cioci Otylii Homanowskiej, z którą to p.Zuzanna pracowała w "Estradzie w latach 1960-62.Wiem,Ze p.Zuzanna mieszka w...rozwiń całość

   Proszę o kontakt z p.Zuzanną Cembrowską-Miss Polonia z 1958r.Piszę na prosbę Cioci Otylii Homanowskiej, z którą to p.Zuzanna pracowała w "Estradzie w latach 1960-62.Wiem,Ze p.Zuzanna mieszka w USA.Zachowała się korespondencja obu pań[wspaniałe listy] z lat 60-tych.Dziękuję za kontakt.Monika Polecka .białystok ul.Waszyngtona 12m132 zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pierwsza MISS Polonia

   jogurt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 218 / 172

   Trzeba było widzieć ten wybór w 1957, ten szał widzów,entuzjazm, na cześć "kaszubki".
   Miałem przez 40 lat jej zdjęcia z 30-tu okładek czasopism. Darzyłem ją sentymentem,
   bywała w moim domu we...rozwiń całość

   Trzeba było widzieć ten wybór w 1957, ten szał widzów,entuzjazm, na cześć "kaszubki".
   Miałem przez 40 lat jej zdjęcia z 30-tu okładek czasopism. Darzyłem ją sentymentem,
   bywała w moim domu we Wrzeszczu. Szkoda, że tak daleko ułożyła sobie życie.
   Niema jej w stolicy. Często zachodzę na Powązki, na grób w kw. 170zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mnóstwo ciekawostek

   alinka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 212 / 182

   Super tekst!! Nie wiedziałam, że to taka historia:)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miss Polonia stuknęło 80 lat

   listonosz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 197 / 173

   Dawno takich głupot nie napisano ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama