Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Segregacja to szkoła odpowiedzialności

Wojciech Kowalski
Roman Jagiełło, prezes Chemeko-System,
Roman Jagiełło, prezes Chemeko-System, Fot. Materiały prasowe
Z Romanem Jagiełłą, prezesem Chemeko-System, rozmawia Wojciech Kowalski

Czy segreguje Pan odpady?

Robię to od czasu, gdy na terenie miasta pojawiły się pierwsze pojemniki do selektywnej zbiórki. Wtedy, dobre kilkanaście lat temu, segregacja była uciążliwa. Pojemników nie było dużo i były bardzo oddalone od miejsca, w którym mieszkam. Obecnie sytuacja jest zupełnie inna, a segregowanie stało się łatwe i dostępne. Pojemników jest dużo, a oprócz tego mogę otrzymać worki do selektywnej zbiórki odpadów.
Czy ma Pan jakieś dobre sposoby lub przyzwyczajenia, które można polecić mieszkańcom?
Śmieci segreguję według zasad obowiązujących wszystkich wrocławian. Po prostu dbam o to, by konkretne rodzaje odpadów trafiały na swoje miejsce. Zawsze pamiętam o zgniataniu opakowań. Poza tym staram się łączyć przyjemne z pożytecznym.

To znaczy?

Przykładowo raz w tygodniu wyrzucam szkło do pojemnika zbiorczego ustawionego na moim osiedlu, przy okazji wybierając się na spacer po okolicy. Segregacja odpadów to dobra szkoła odpowiedzialności. Wystarczy włożyć w nią minimum wysiłku, a szybko wejdzie nam w nawyk.
Jakie trudności sprawia mieszkańcom segregowanie odpadów?
Dla wielu wrocławian segregowanie odpadów jest nowością. Główne trudności to niepewność, do jakiego pojemnika wrzucać niektóre śmieci. Wciąż otrzymujemy bardzo dużo telefonów z takimi pytaniami.

Dlaczego tak się dzieje?

Nowy system odbioru odpadów działa dopiero trzy miesiące. To zupełna rewolucja i wszyscy wciąż uczymy się jej zasad. Żeby mieszkańcom ułatwić przystosowanie się, uruchomiliśmy Biuro Obsługi Klienta, które odpowiada na pytania i udziela wszystkich niezbędnych informacji, m.in. co oznaczają kolory naklejek na pojemnikach i jakie rodzaje odpadów powinny do nich trafić.

Na co mieszkańcy powinni zwrócić szczególną uwagę?

Powinniśmy pilnować, żeby umieszczać odpady we właściwych pojemnikach. Zbierać osobno tworzywa sztuczne, papier i tekturę, szkło, odpady zielone oraz odpady zmieszane. Dodatkowo warto pamiętać o zgniataniu opakowań przed ich wyrzuceniem.

To naprawdę aż tak ważne?

Pozwala zaoszczędzić miejsce w pojemnikach. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych przepełnień. Zgniatajmy puszki aluminiowe, kartony, butelki po napojach oraz inne opakowania, które jesteśmy w stanie poskładać.

A co z ich myciem?

To nie jest konieczne. Pamiętajmy jednak, że jeżeli pozbywamy się jakiegoś pojemnika, to powinniśmy dopilnować, żeby był całkowicie pusty. Kartony po mleku i sokach powinny trafić do pojemników na tworzywa sztuczne, a często lądują w tych na papier i tekturę. Przy segregacji papieru bardzo ważne jest, żeby go nie zabrudzić. Tłusty, mokry lub lepki papier nie będzie się już nadawał do przetworzenia.

Co w obecnym systemie jest lub będzie najważniejszą pozytywną zmianą dla mieszkańców Wrocławia?

Przede wszystkim to, że otoczenie, w którym żyjemy, stanie się o wiele czystsze. Śmieci przestaną zalegać w lasach, rowach i na polach. Nowy system obejmuje każdego wrocławianina bez wyjątku i pozwala na ograniczenie wspomnianych zjawisk. Mówiąc wprost, wywożenie odpadów na nielegalne wysypiska przestało być opłacalne.
Do tej pory śmieciliśmy, bo tak było taniej?
Też, ale przede wszystkim nikt nie prowadził edukacji ekologicznej. Teraz uczymy się ra-cjonalnie gospodarować odpadami, zdajemy sobie sprawę z tego, że ich istnienie nie kończy się w kuchennym koszu. Że nieprzetworzone zalegają i zanieczyszczają środowisko.

Chemeko-System podkreśla, że dla firmy bardzo ważna jest zasada zrównoważonego rozwoju. Co jest w niej takiego ważnego?

Wytrzymałość ekologiczna otaczającego nas środowiska jest ograniczona. Zanieczyszczenia, które produkujemy, mają wpływ nie tylko na nasze życie, ale przede wszystkim na warunki życia przyszłych pokoleń. Dlatego powinniśmy zadbać o to, żeby przyszłym pokoleniom nie zostawić środowiska w gorszym stanie, niż to, w którym sami żyliśmy. A najlepiej by było, gdybyśmy oddali środowisko w stanie lepszym. Chemeko-System chce minimalizować negatywny wpływ odpadów na otoczenie.

W jaki sposób?

Mamy nowoczesne instalacje do przetwarzania odpadów. Pozwalają produkować paliwo alternatywne lub materiały do rekultywacji terenów zdegradowanych. Zainwestowaliśmy w najnowsze pojazdy do odbioru odpadów. Wszystkie nasze śmieciarki obsługujące Fabryczną, spełniają najwyższe normy ekologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Segregacja to szkoła odpowiedzialności - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska