Trzy wnioski o upadłość Gant Development. Długi spłacą...

  Trzy wnioski o upadłość Gant Development. Długi spłacą kupujący mieszkania?

  Agata Wojciechowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Odra Tower jeszcze wczoraj była reklamowana przez dewelopera jako inwestycja, w której masz miasto u stóp

  Odra Tower jeszcze wczoraj była reklamowana przez dewelopera jako inwestycja, w której masz miasto u stóp ©Paweł Relikowski

  Zbigniew Przybylski kupił dwupokojowe mieszkanie na 15. piętrze budynku Odra Tower. Podpisał przedwstępną umowę kupna w formie aktu notarialnego, a następnie wpłacił całą kwotę za zakup mieszkania na rachunek powierniczy w Millenium Bank. Zgodnie z nowymi przepisami ustawy deweloperskiej, stanowiło to ochronę nabywców w razie upadłości firmy budującej mieszkania. Bardzo się zdziwił, gdy przedwczoraj odebrał telefon od Ganta. Usłyszał propozycję nie do odrzucenia.
  Odra Tower jeszcze wczoraj była reklamowana przez dewelopera jako inwestycja, w której masz miasto u stóp

  Odra Tower jeszcze wczoraj była reklamowana przez dewelopera jako inwestycja, w której masz miasto u stóp ©Paweł Relikowski

  - Powiedziano mi, że nastąpi przeniesienie prawa własności na mieszkanie pod warunkiem, że wyrażę zgodę na objęcie mojego lokalu hipoteką na ponad 400 tys. zł z tytułu niezapłaconych faktur dla podwykonawców Ganta - mówi wzburzony Zbigniew Przybylski. - Czy w ogóle deweloper może mnie o coś takiego prosić? Kupiłem mieszkanie bez konieczności brania kredytu hipotecznego, a teraz deweloper prosi mnie o możliwość obciążenia go za długi osoby trzeciej? - dodaje.

  Taka konstrukcja prawna jest zgodna z obowiązującymi przepisami, ale kupujący mieszkanie musi się na to zgodzić. - Po pierwsze, nikt nie może narzucić kupującemu konieczności obłożenia jego mieszkania kredytem hipotecznym - tłumaczy Seweryn Chwałek, wrocławski prawnik. - Po drugie, moim zdaniem, deweloper powinien wykonać umowę przedwstępną bez narzucania dodatkowych warunków. Nie zgadzałbym się na żadne nowe obciążenia, skoro jako kupujący spełniłem wszystkie leżące po mojej stronie obowiązki - dodaje.

  Sytuacja ta jest związana zapewne z trzema wnioskami o upadłość likwidacyjną, które wpłynęły w sprawie Ganta do wrocławskiego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków. Przyszłość dewelopera rozstrzygnie się 30 października na posiedzeniu w VIII Wydziale Gospodarczym ds. Upadłościowych i Naprawczych. W oficjalnym komunikacie Gant zapewnia, że do tego czasu będą prowadzone negocjacje z wierzycielami.

  Co zrobią kupujący mieszkania w przypadku, gdy zostanie ogłoszona upadłość dewelopera? Dzięki nowej ustawie deweloperskiej, mogą spać tylko odrobinę spokojniej. W praktyce bowiem dojdzie do mnóstwa komplikacji. W przypadku Odra Tower nabywcy mieszkań wpłacali swoje pieniądze na specjalne rachunki powiernicze. Fundusze miały być przelane deweloperowi po sprzedaży mieszkania lub zakończeniu etapu inwestycji. W razie upadłości spółki pieniądze te będą wyodrębnione od pozostałego majątku dewelopera, dzięki czemu nie trafią do wspólnej masy upadłościowej, lecz zostaną przeznaczone na zaspokojenie roszczeń nabywców.

  Możliwe jest jednak, że kupujący dostanie tylko część ze swoich pieniędzy, bo suma środków na rachunkach będzie za mała.
  - Upadłość dewelopera to duży kłopot, ale na razie w przypadku Gant Development nie została ona jeszcze ogłoszona. Dużo czasu też upłynie zanim to nastąpi, o ile w ogóle nastąpi - mówi Łukasz Piechowiak, główny ekonomista portalu Bankier.pl. - Kupujący mieszkanie nie powinien przede wszystkim godzić się na obciążenie jego lokalu jakąkolwiek hipoteką osób lub podmiotów trzecich. Dopóki się nie zgodzi, dopóty nie będzie niczym obciążony. W tym przypadku widać, że Gant próbuje się ratować różnymi środkami prawnymi - dodaje.

  Jeżeli upadłość Ganta zostanie ogłoszona, będzie to pierwsza taka sprawa od czasu wprowadzenia nowej ustawy deweloperskiej.
  - Zostałaby ona po raz pierwszy wypróbowana w praktyce - twierdzi Łukasz Piechowiak. - Będzie to jedno z ciekawszych postępowań. W mojej opinii ustawa może nie działać tak, jak chcieliby ustawodawcy. Co radziłbym tym, którzy podpisali umowy przedwstępne? Dokładnie je przeczytać i spróbować jak najszybciej wycofać się z tej inwestycji. Na pewno warto odwiedzić prawnika - dodaje.

  Gant wstrzymał się od komentarzy w tej sprawie.

  Czytaj także

   Komentarze (74)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   G/Kant (niepotrzebne skreślić)

   K (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   O tej literze G w nazwie Kant wiemy od dawna

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   deweloperzy

   Eryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   Niepewnym deweloperom mowie nie. na szczescie moj byl w 100% uczciwy i solidny. mieszkania odebrane w terminie. polecam familyhouse.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Potrzeba w Polsce nieskorumpowanych prokuratorów, najlepiej sprowadzić ich z Chin czy Rosji i wyroki śmierci zgodnie z prawem! Żaden by już nic nie ukradł! Ale Polska lepiej jak będzie burdelem -...rozwiń całość

   Potrzeba w Polsce nieskorumpowanych prokuratorów, najlepiej sprowadzić ich z Chin czy Rosji i wyroki śmierci zgodnie z prawem! Żaden by już nic nie ukradł! Ale Polska lepiej jak będzie burdelem - wtedy każdy coś zajebie dla siebie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gdzie są wasze pieniądze - co sie stalo z pozyczka Ganta dla firmy Kantor

   snoop (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   za parkiet.com.pl
   Do końca 2012 r. giełdowa spółka miała otrzymać zwrot 51,7 mln zł pożyczki. Zarząd zapewnia, że pożyczka nie jest przeterminowana. Jaki jest zatem jej status?

   Borykający się z...rozwiń całość

   za parkiet.com.pl
   Do końca 2012 r. giełdowa spółka miała otrzymać zwrot 51,7 mln zł pożyczki. Zarząd zapewnia, że pożyczka nie jest przeterminowana. Jaki jest zatem jej status?

   Borykający się z problemami finansowymi Gant Development od czerwca 2009 r. finansuje firmę Kantor Sp. z o.o. GANT s.k.a., o której powszechnie mówi się, że jest powiązana z założycielami Ganta. Pożyczka, której saldo na koniec 2012 r. sięgnęło 51,7 mln zł, miała zostać spłacona do 31 grudnia 2012 r. Tego dnia pieniądze nie wróciły do spółki, gdyż w raporcie rocznym poinformowała ona o dokonaniu odpisu na kwotę 44,2 mln zł (do wysokości zabezpieczenia). Co się stało z tymi pieniędzmi?
   Co z przeterminowaniem

   Krzysztof Brzeziński, który jest prezesem Ganta od początku kwietnia, zapewnił nas w wiadomości e-mail, że pożyczka nie jest przeterminowana. Nie sprecyzował, czy została spłacona, czy termin został wydłużony. Zwrot pożyczki wydaje się mało prawdopodobny ze względu na dokonany odpis. Na nasze dodatkowe pytanie o przyczynę braku komunikatu bieżącego, jeśli termin spłaty został wydłużony, Brzeziński odpowiedział jedynie, że zgodnie z obowiązującymi przepisami firma nie miała takiego obowiązku. Innego zdania są jednak prawnicy, z którymi rozmawialiśmy.
   Komunikat powinien być?

   Udzielony limit wyniósł początkowo 40 mln zł, w związku z czym nie przekraczał 10 proc. kapitałów własnych firmy i dlatego spółka nie poinformowała o pożyczce komunikatem bieżącym. Na koniec czerwca 2012 r. limit sięgał już jednak 110 mln zł. – Jeśli wysokość limitu kredytu została podwyższona do 110 mln zł, w związku z czym limit ten był wyższy niż 10 proc. kapitałów własnych, to firma miała obowiązek poinformowania o tym zdarzeniu. Jeśli podpisany został aneks wydłużający termin spłaty, to również należy uznać, iż mamy do czynienia z istotnym zdarzeniem wymagającym raportu bieżącego – komentuje Leszek Koziorowski, wspólnik Kancelarii Gessel.
   Zdaniem Radosława Kwaśnickiego, partnera w Kancelarii RKKW, jeśli pożyczka została spłacona, to spółka nie musiała o tym raportować. – Jeśli jednak został zawarty jakikolwiek aneks do umowy, jak np. wydłużający termin spłaty, to firma miała obowiązek opublikować komunikat bieżący w tej sprawie niezwłocznie, jednak nie później niż w czasie 24 godzin. Inną kwestią pozostają zasady dobrej komunikacji z akcjonariuszami – mówi. – Jeśli pojawiają się, tak jak w tym przypadku, pytania dotyczące pożyczki, to oznacza, że spółka nie wyjaśniła należycie (w tym we właściwym czasie), jaki jest jej status. To z kolei mogło mieć wpływ na decyzje inwestorów, a więc może mieć charakter cenotwórczy. W mojej ocenie nie ma tu znaczenia, że na koniec roku pożyczka została objęta odpisem aktualizującym. Raport dotyczący zmiany umowy w tym przedmiocie powinien być opublikowany od razu – dodaje.
   Zdaniem Koziorowskiego, jeśli po rozpoczęciu tego roku nie było komunikatu o tym, że termin spłaty został wydłużony, to należałoby uznać, że umowa wygasła. – Na koniec roku firma informowała, że saldo pożyczki to 51,7 mln zł, z czego na ponad 44 mln zł zawiązany został odpis aktualizacyjny. Po 1 stycznia nie było komunikatu, że umowa została aneksowana lub kredyt spłacony. W związku z tym nie wiadomo, jaki jest jego status – mówi. – Mamy tu do czynienia ze sprzecznością w raportowaniu, której nie jestem w stanie wyjaśnić bez dostępu do dokumentów. Należałoby jednak oczekiwać jej wyjaśnienia od spółki – dodaje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przywidzenie

   Januszz4 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Nie wiem, czy mi się przywidziało, ale litera G w nazwie GANT coraz bardziej zaczyna przypominać literę K.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   haha

   lol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   jak sie komus daje pieniadze za dom ktorego jeszcze niema to trzeba byc polglowkiem....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie wiesz jak było, to się nie wypowiadaj

   lol2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Gant brał tylko 10%, reszta była wpłacana tuż przed odbiorem;
   facet zapłacił za gotowe mieszkanie!
   tylko, ze aktu notarialnego nie dostawało się od razu i o tym napisał ten gość

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nord House

   :( (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   A może ktoś zainteresuje się tematem inwestycji Nord House? Bo Gant udaje, że sprawy nie ma, a jest 30 rodzin, które wpłaciło po jakieś 50-70 tys zł, niektórzy z nas spłacają kredyty i nie mają...rozwiń całość

   A może ktoś zainteresuje się tematem inwestycji Nord House? Bo Gant udaje, że sprawy nie ma, a jest 30 rodzin, które wpłaciło po jakieś 50-70 tys zł, niektórzy z nas spłacają kredyty i nie mają gdzie mieszkać. Budowa stanęła rok temu, wypowiedzieliśmy umowy, jednak Gant nie chce oddać naszych pieniędzy! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ta...

   radeberger (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   I na rynku, na którym stoi pełno pustych mieszkań - musiałeś kupować dziurę w ziemi i obietnice?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nord house

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   czy to znaczy, że nie można niczego zamawiać, a kupować tylko gotowe produkty ? poza tym jeśli piszesz "stoi pełno pustych mieszkań", to chyba czegoś nie rozumiesz. kupując mieszkanie bierze się...rozwiń całość

   czy to znaczy, że nie można niczego zamawiać, a kupować tylko gotowe produkty ? poza tym jeśli piszesz "stoi pełno pustych mieszkań", to chyba czegoś nie rozumiesz. kupując mieszkanie bierze się pod uwagę cenę, lokalizację, układ pomieszczeń, obecność piwnicy, itp. i wtedy ilość takich już zbudowanych mieszkań przestaje być "pełno".zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OT

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   A czy klienci z Odra Tower też kupili dziurę w ziemi ? Jeszcze 2 miesiące temu ludzie kupowali mieszkania w Odra Tower, bo budynek już stał i miał pozwolenie na użytkowanie a akty przeniesienia...rozwiń całość

   A czy klienci z Odra Tower też kupili dziurę w ziemi ? Jeszcze 2 miesiące temu ludzie kupowali mieszkania w Odra Tower, bo budynek już stał i miał pozwolenie na użytkowanie a akty przeniesienia własności to była kwestia 2 tygodni... Warto poczytać to forum niedoszłych/przyszłych(?) mieszkańców Odra Tower
   http://forum.odratower.net/viewtopic.php?f=5&t=121&start=10zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cóż..

   radeberger (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Gdzieś czytałem opinie nt. tej "własności" w Odra Tower - i potwierdziły się opinie malkontentów, że to funta kłaków warte. Czytałem też o zabezpieczeniach przeciwpożarowych, które powinny być...rozwiń całość

   Gdzieś czytałem opinie nt. tej "własności" w Odra Tower - i potwierdziły się opinie malkontentów, że to funta kłaków warte. Czytałem też o zabezpieczeniach przeciwpożarowych, które powinny być diametralnie inne, gdyby budynek był 10 cm wyższy.
   A wszystko to znalazłem w sieci, nawet nie będąc zainteresowany tą inwestycją.

   Więc nie opowiadaj łzawych historii, bo po prostu nie wierzę w nie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DONALDZIE TUSKU MIALA BYC USTAWA CHROPNIANA NABYWCOW

   aproPO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   A CO MAMY? GOWNO W SPODNIACH

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wr

   wr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Moja propozycja to sprowadzić prokuratorów z Chin i wyroki śmierci dla złodziei zgodnie z prawem! Ciekawe czy wtedy były by przekręty?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a czy jesteś pewien, że były przekręty?

   jarek5566 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   załóżmy, że firma X kupuje grunt za 100mln, aby wybudować osiedle inwestując kolejne 100mln, i kalkulując sprzedaż na poziomie 220 mln, zanim wybudowała i sprzedała, przyszedł kryzys i a) wszystkie...rozwiń całość

   załóżmy, że firma X kupuje grunt za 100mln, aby wybudować osiedle inwestując kolejne 100mln, i kalkulując sprzedaż na poziomie 220 mln, zanim wybudowała i sprzedała, przyszedł kryzys i a) wszystkie mieszkania są warte nie 220 a 170mln, jedynie połowę udało się sprzedać, oczywiście ty ich byś pozabijał, bo w twojej główce jedynym powodem upadłości są przekręty, cóż, jak się ogląda tylko paradokumentalne filmy i telenowele, tak widzi się również świat.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   www.facebook.com/TakBudujeDachBud

   ktosik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   www.facebook.com/TakBudujeDachBud

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nord House

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Pani Agato
   są jeszcze nabywcy mieszkań w Nord House na kamieńskiego, wpłacili część pieniędzy, a budowa stoi i straszy (bez okien i drzwi, stan surowy). Warto byłoby poruszyć ten temat. Jak na...rozwiń całość

   Pani Agato
   są jeszcze nabywcy mieszkań w Nord House na kamieńskiego, wpłacili część pieniędzy, a budowa stoi i straszy (bez okien i drzwi, stan surowy). Warto byłoby poruszyć ten temat. Jak na razie Gantowi udaje się skutecznie wycinać ten problem ze świadomości (inwestycji nie ma na stronie internetowej). Mieszkania nabyło tam 30 rodzin. Budowa nie ma szans już na ukończenie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nord House

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Dokładnie, może ktoś zainteresuje się tematem Nord House! 30 rodzin kupiło mieszkania w tej inwestycji, od pół roku próbujemy odzyskać swoje pieniądze. Nie są to małe kwoty, przeważnie wpłacaliśmy...rozwiń całość

   Dokładnie, może ktoś zainteresuje się tematem Nord House! 30 rodzin kupiło mieszkania w tej inwestycji, od pół roku próbujemy odzyskać swoje pieniądze. Nie są to małe kwoty, przeważnie wpłacaliśmy po 50-70 tys zł. Niektórzy z nas zaciągnęli kredyty, które spłacają, mimo że nie mają gdzie mieszkać. Gant naszych pieniędzy oddać nie chce, w większości przypadków sprawy toczą się już w sądzie, ale ich końca nie widać. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   x

   q (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Tak, Nord House i to jak Gant się obchodzi z klientami, którzy wtopili po kilkadziesiąt tysięcy po podpisaniu umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego to jakieś kuriozum. Chętnie porozmawiamy...rozwiń całość

   Tak, Nord House i to jak Gant się obchodzi z klientami, którzy wtopili po kilkadziesiąt tysięcy po podpisaniu umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego to jakieś kuriozum. Chętnie porozmawiamy z autorem artykułu i wszystko wyjaśnimy - mamy kontakt z około 15 osobami z tej inwestycji, które chętnie powiedzą co o tym deweloperze myślą. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nord house

   ewelina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Również z mężem kupiliśmy mieszkanie w Nord House i teraz żałujemy bo nie mamy gdzie mieszkać w tej chwili :/ Na chwilę obecną nie ma żadnego dobrego zdania o deweloperze. Z mężem jesteśmy zmuszeni...rozwiń całość

   Również z mężem kupiliśmy mieszkanie w Nord House i teraz żałujemy bo nie mamy gdzie mieszkać w tej chwili :/ Na chwilę obecną nie ma żadnego dobrego zdania o deweloperze. Z mężem jesteśmy zmuszeni podjąć inne kroki aby odzyskać pieniądze bo na mieszkanie nie mamy chyba co liczyć.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama