KGHM: ostrożny optymizm czy obawy

  KGHM: ostrożny optymizm czy obawy

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kolejny, bardzo wysoki zysk w Polskiej Miedzi. Związki już walczą o to, by został w spółce.
  Spółka KGHM Polska Miedź opublikowała wczoraj skonsolidowany raport podsumowujący działalność Grupy Kapitałowej KGHM PM w 2008 roku. Jej przychody ze sprzedaży wyniosły 12,7 mld zł, zysk netto sięgnął 2,77 mld zł. Z raportu wynika, że największy wpływ na te wyniki miał KGHM PM.
  - Rok 2008 był trudny, bo warunki makroekonomiczne były dużo gorsze od zakładanych w planach budżetowych, mimo to zrealizowaliśmy budżet - mówi Mirosław Krutin, prezes miedziowego holdingu.
  Przychody spółki ze sprzedaży wyniosły 11,30 mld zł, a zysk netto - 2,92 mld zł.

  Jednocześnie, jak wynika z raportu, w zeszłym roku Grupa Kapitałowa KGHM poniosła najwyższe w historii nakłady na inwestycje rzeczowe i kapitałowe. Na te pierwsze wydano 1,14 mld zł, m.in., na budowę szybu SW-4, udostępnienie złoża Głogów Głęboki Przemysłowy, modernizację i wymianę maszyn. Na inwestycje kapitałowe przeznaczono 793 mln zł (pięć razy tyle, co w 2007 r.). Najwięcej w grudniu, gdy kupiono 4,78 procent akcji Polkomtela S.A. (obecnie miedziowa firma ma 24,39 proc. akcji Polkomtela).

  Zdaniem Mirosława Krutina, osiągnięte w zeszłym roku wyniki pozwalają z ostrożnym optymizmem spojrzeć w przyszłość.
  - Stabilna sytuacja finansowa spółki umożliwia realizację ambitnych zamierzeń inwestycyjnych - twierdzi prezes KGHM. - Jestem przekonany, że efekty tych działań przyczynią się do wzrostu wartości całej Grupy, a tym samym satysfakcji naszych akcjonariuszy i inwestorów.

  Z przyjętej strategii na lata 2009-2018 wynika, że największe inwestycje obejmą energetykę (nowe, alternatywne źródła energii) oraz górnictwo, w tym za granicą. Ma to poprawić efektywność i przynieść oszczędności.

  - Nie podzielamy poglądów pana prezesa - mówi Józef Czyczerski, reprezentant załogi w Radzie Nadzorczej KGHM, szef miedziowej Solidarności.
  - To są mało realne i kosztowne inwestycje powodujące zadłużenie spółki. Zanim ukazał się raport, zaapelowaliśmy do ministra skarbu państwa o zostawienie w spółce zysku za 2008 r. W ciągu trzech ostatnich lat wyprowadzono z KGHM w sumie ponad 7,2 mld zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama