Mój Reporter: Dlaczego biały orzeł, godło Polski, zniknął z...

  Mój Reporter: Dlaczego biały orzeł, godło Polski, zniknął z dyplomu Politechniki Wrocławskiej?

  Weronika Skupin.

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mój Reporter: Dlaczego biały orzeł, godło Polski, zniknął z dyplomu Politechniki Wrocławskiej?

  ©fot. Paweł Relikowski

  - Jestem studentem Politechniki Wrocławskiej. Ostatnio będąc w dziekanacie przyłączyłem się do rozmowy pracowników na temat nowych wzorów dyplomów. Według tego, co usłyszałem, na nowych dyplomach orzeł ma zostać zastąpiony logiem uczelni. Chciałbym się dowiedzieć czy to prawda, a jeżeli tak, to czemu ma to służyć. Czy szkolnictwo wyższe w Polsce jest w takim kryzysie, że państwowa uczelnia wstydzi się nadawać tytuły naukowe i zawodowe na dyplomach z symbolami państwowymi? – pyta Tomasz Jankowski. Odpowiedzi na jego pytania szukała reporterka Weronika Skupin.
  Mój Reporter: Dlaczego biały orzeł, godło Polski, zniknął z dyplomu Politechniki Wrocławskiej?

  ©fot. Paweł Relikowski

  Jak wyjaśnia nam Agnieszka Niczewska, rzecznik Politechniki Wrocławskiej, wewnątrz dyplomu rzeczywiście zaszły zmiany i zamiast godła Polski, jest jedynie logo uczelni. Obecność godła uczelni w dyplomie, to wymóg nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

  Nowe dyplomy na Politechnice Wrocławskiej będą wydawane studentom, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2012/2013, tj. np. studentom studiów II stopnia już od lutego 2014.
  Na czerwonej okładce, tak jak do tej pory, widnieje złoty orzeł w koronie, godło Polski. Poniżej znajduje się napis, przykładowo: dyplom ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia wydany w Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w środku na trzeciej stronie u góry znajduje się nie tak jak do tej poru godło państwowe, a logo Politechniki Wrocławskiej.

  – Zgodnie z nową ustawą nie ma wymogu umieszczania w środku dyplomu godła Polski, za to istnieje obowiązek nadrukowania tam logo uczelni. Można umieścić te dwa godła obok siebie, ale nie zdecydowaliśmy się na to, ponieważ elementem godła Politechniki Wrocławskiej jest biały orzeł – mówi Niczewska.

  Rzeczywiście, w logo politechniki znajdują się dwa połączone orły - biały orzeł symbolizujący godło Polski i dolnośląski czarny Zgorzelec.

  – Do słów Czytelnika nie będę się odnosić, bo student najpierw mógł obejrzeć, jak dyplom wygląda, a potem dopiero ewentualnie osądzać uczelnię. Zapraszamy do działu nauczania, tam można zobaczyć nowy wzór – komentuje Agnieszka Niczewska.

  Orzeł zniknął także z wnętrza dyplomu innych wyższych uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Godło pozostało na okładce, a na trzeciej stronie widnieją jedynie logo uniwersytetów.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (37)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Minister kultury w sprawie usuwania polskich symboli narodowych z przestrzeni publicznej:

   www.jakiznaktwoj.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   „Z upoważnienia prezesa Rady Ministrów, w związku z interpelacją posła Marka Polaka, przesłaną w piśmie o sygn. SPS-023-530/11, w sprawie usuwania polskich symboli narodowych z przestrzeni...rozwiń całość

   „Z upoważnienia prezesa Rady Ministrów, w związku z interpelacją posła Marka Polaka, przesłaną w piśmie o sygn. SPS-023-530/11, w sprawie usuwania polskich symboli narodowych z przestrzeni publicznej uprzejmie informuję, że w zakresie ochrony i obecności symboli narodowych w przestrzeni publicznej za wystarczające w chwili obecnej uznaję zapisy ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (t.j. Dz. U z 2005 r. Nr 235, poz. 2000, z późn. zm.) precyzujące art. 28 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w połączeniu z art. 137 § 1 Kodeksu karnego. Odnośnie do szczegółowych kwestii poruszonych przez pana posła chciałbym przekazać poniższe wyjaśnienia.

   Minister nauki i szkolnictwa wyższego poinformowała ze swej strony, że w rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu (Dz. U. Nr 196, poz. 1167) zostały określone jedynie niezbędne elementy dyplomu, takie jak zapis o wydaniu dyplomu w Rzeczypospolitej Polskiej oraz godło uczelni, co ma służyć zróżnicowaniu uczelni i ich indywidualizacji, także ze względu na dbałość o jakość kształcenia. Umieszczenie godła uczelni na dyplomie ukończenia studiów może pomóc w budowie marki uczelni, rozpoznawalnej przede wszystkim przez pracodawców.

   Minister nauki i szkolnictwa wyższego poinformowała również, że uczelnie działają w Polsce na zasadach autonomii i w ich gestii pozostaje umieszczanie na dyplomie godła państwowego. Z treści przywołanego powyżej rozporządzenia wynika, że nie ma zakazu umieszczania godła państwowego na dyplomie - godło państwowe może, ale nie musi być istotnym elementem dyplomu. […]

   W przekonaniu minister nauki i szkolnictwa wyższego, podzielanym przez cały rząd, do godła państwowego powinno podchodzić się z najwyższym szacunkiem, chroniąc je także przed nadużywaniem, a obecne regulacje dają taką gwarancję. […]

   --
   Odpowiedź ministra kultury i dziedzictwa narodowego z dn 01.02.3013 r. na interpelację poselską nr 530 w sprawie usuwania polskich symboli narodowych z przestrzeni publicznej z dn. 16.12.2011 r.

   Więcej: http://www.jakiznaktwoj.pl/aktualnoscizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co tam godło Polski...

   qwerty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Lepiej umieścić tam piłkoptaka jak to swego czasu zrobił PZPN na koszulkach piłkarzy :)
   A tak poważnie-Godło Polski jest systematycznie rugowane z przestrzeni publicznej. Nie wiem kto za tym stoi...rozwiń całość

   Lepiej umieścić tam piłkoptaka jak to swego czasu zrobił PZPN na koszulkach piłkarzy :)
   A tak poważnie-Godło Polski jest systematycznie rugowane z przestrzeni publicznej. Nie wiem kto za tym stoi i jaki jest tego cel, ale to jest słabe. Widocznie ktoś z rządzących się polskich symboli wstydzi albo go rażą. To smutne po tylu latach walk o wolność i o możliwość używania tych symboli.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   P.S.

   Wojciech S.

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Jeszcze jedno... za antysemityzm czyli za antyżydostwo można dostać wyrok, tak? Dlaczego za taki wyraz antypolskości nikt nie został ukarany? Jakiej narodowości jest ten rząd z ul. Wiejskiej w Wawie?

   Zdjęcie autora komentarza
   Hańba!

   Wojciech S.

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Żydzi odczepcie się już od Polski i Polaków!!! Zostawcie nas i nasze uczelnie w spokoju! Dziś wam przeszkadza nasze Godło Narodowe a jutro będziecie w to miejsce wstawiali swoje gwiazdy dawida?!...rozwiń całość

   Żydzi odczepcie się już od Polski i Polaków!!! Zostawcie nas i nasze uczelnie w spokoju! Dziś wam przeszkadza nasze Godło Narodowe a jutro będziecie w to miejsce wstawiali swoje gwiazdy dawida?!
   Sami wzbudzacie antysemityzm bo atakujecie Polskę więc jesteście naszymi wrogami! Niszczycie nas i okradacie, a później narzekacie, że w Polsce coraz częściej wspomina się nazizm... Kiedyś Polacy was osądzą!
   Polska to nie wasza ziemia obiecana, niszczcie i kradnijcie u siebie, łapy precz od naszego Orła i Krzyża!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pedały, żydzi i komuniści rządzą Polską

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Pewnie dupkiewicz i żyd bauman i pedał rektor tak zadecydowali

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uniwersytet Wrocławski - patron ?

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Uniwersytet Wrocławski miał lub nadal ma patrona Bolesława Bieruta. Ale czy go ma, czy nie ma nikt nie potrafi odpowiedzieć. Rozumiem pracowników Uniwersytetu: umieją czytać nie umieją pisać;...rozwiń całość

   Uniwersytet Wrocławski miał lub nadal ma patrona Bolesława Bieruta. Ale czy go ma, czy nie ma nikt nie potrafi odpowiedzieć. Rozumiem pracowników Uniwersytetu: umieją czytać nie umieją pisać; rozumiem również studentów Uniwersytetu: nie umieją czytać i nie umieją pisać. Ale może ktoś z wykształconych urzędników odpowie na to proste pytanie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   patron

   odpowiedź na pytanie Janusza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   USTAWA z dnia 29 maja 1989 r.
   o nadaniu Uniwersytetowi Wrocławskiemu im. Bolesława Bieruta nazwy "Uniwersytet Wrocławski". (Dz. U. z dnia 6 czerwca 1989 r.)

   Art. 1. Uniwersytetowi Wrocławskiemu...rozwiń całość

   USTAWA z dnia 29 maja 1989 r.
   o nadaniu Uniwersytetowi Wrocławskiemu im. Bolesława Bieruta nazwy "Uniwersytet Wrocławski". (Dz. U. z dnia 6 czerwca 1989 r.)

   Art. 1. Uniwersytetowi Wrocławskiemu im. Bolesława Bieruta nadaje się nazwę "Uniwersytet Wrocławski".

   Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żenujący poziom

   Francisco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Zastanawiam się, czy te debilne wpisy pochodzą od studentów (kandydatów na studentów) - jeżeli tak, to Boże broń nas przed tymi absolwentami w przyszłości!!! A jeżeli nie od studentów, to g.... ich...rozwiń całość

   Zastanawiam się, czy te debilne wpisy pochodzą od studentów (kandydatów na studentów) - jeżeli tak, to Boże broń nas przed tymi absolwentami w przyszłości!!! A jeżeli nie od studentów, to g.... ich to powinno obchodzić, nieprawdaż?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spier##j

   studentos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   żenujące to jest twoje pe dal skie zawodzenie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żenujący poziom

   Francisco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Zastanawiam się, czy te debilne wpisy pochodzą od studentów (kandydatów na studentów) - jeżeli tak, to Boże broń nas przed tymi absolwentami w przyszłości!!! A jeżeli nie od studentów, to g.... ich...rozwiń całość

   Zastanawiam się, czy te debilne wpisy pochodzą od studentów (kandydatów na studentów) - jeżeli tak, to Boże broń nas przed tymi absolwentami w przyszłości!!! A jeżeli nie od studentów, to g.... ich to powinno obchodzić, nieprawdaż?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znów nam hańbią Orła, pragną stępić Pazur. Żydzi i komuchy, geje i masoni

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   słuchajcie uważnie - oto głos z przepony:

   Nikt nie będzie nam bezkarnie

   i bezwstydnie, wszem i wobec,

   lżyć, upadlać, lekceważyć,

   kalać, szmacić i centralnie

   dymać Orła Białego!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biały orzeł to czysty rasizm!

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   POprawność POlityczna POnad wszystko!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze trochę i Michnik "zafunduje" nam dwa trójkąty.

   wroclove (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Polskość to nienormalność - tak powiedział D.Tusk!!! Z jednej strony Oscar od Stasi, z drugiej hrabia Bul od WSIochów, a to dla Polski nic dobrego.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama