Nie uciekają do szkół przed wojem

  Nie uciekają do szkół przed wojem

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zawodowe wojsko zagraża wielu szkołom. Będzie mniej godzin pracy dla nauczycieli.
  Właśnie zakończył się nabór na semestr wiosenny w szkołach dla dorosłych. Wiosną zawsze jest mniej chętnych do nauki niż jesienią. Ale ten rok jest szczególny - liczba słuchaczy zapisujących się do szkół wieczorowych i zaocznych poważnie stopniała. A jesienią będzie na pewno jeszcze gorzej. Powód? Likwidacja zasadniczej służby wojskowej.

  Wiadomo, że część osób, które zapisywały się do szkół dla dorosłych, robiła to tylko po to, by uniknąć wcielenia do armii.
  - Tym razem zgłosiło się o jedną piątą mniej chętnych - wyjaśnia Anna Duda, dyrektor oddziału "AP Edukacja" Szkoły Policealne we Wrocławiu. - Na razie jeszcze nie jest to wielki problem. Gorzej będzie jesienią. By zachęcić słuchaczy do nauki w naszej szkole, przygotowujemy 14 nowych zawodów.

  Podobnie sytuację oceniają dyrektorzy Centrów Kształcenia Ustawicznego we Wrocławiu i w Legnicy.
  - Szacuję, że zgłosiło się o 5-7 procent mniej słuchaczy niż w latach ubiegłych - mówi Jolanta Śniecińska, wicedyrektor CKU we Wrocławiu. - Miarodajny jednak będzie dopiero semestr jesienny. Może się okazać, że brak obowiązkowej służby wojskowej mocno wpłynął na sytuację w szkołach dla dorosłych. Na wszelki wypadek szukamy nowych sposobów reklamy.

  Andrzej Łękawski, dyrektor CKU w Legnicy, potwierdza, że chętnych jest mniej. Ale nie narzeka.
  - Dla nas to o tyle dobra sytuacja, że nie będziemy musieli łączyć klas, gdy odejdą ci, którzy zapisali się tylko dla zaświadczenia do WKU - mówi Andrzej Łękawski. - Przeważnie 4-5 osób z każdej klasy rezygnowało z nauki już po kilku tygodniach. Nie ukrywali, że zapisali się do szkoły, by uniknąć wojska.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama