W polkowickiej kopalni będą badać kosmiczny wielki wybuch

  W polkowickiej kopalni będą badać kosmiczny wielki wybuch

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wyrobiska soli będą podziemnym laboratorium? Europa szuka miejsca na ważne eksperymenty.
  Grupa czterdziestu fizyków i astrofizyków europejskich jest zachwycona warunkami w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Są tu zwarte pokłady soli i anhydrytu - substancji idealnie nadających się do izolacji czynników zewnętrznych.
  - Fizycy schodzą pod ziemię, by badać sygnały cząsteczek kosmosu, ponieważ na powierzchni są zagłuszane przez bombardowania jonów kosmicznych - tłumaczy prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.


  W przyszłym roku dowiemy się, gdzie powstanie największe podziemne laboratorium w Europie. O lokalizację dla projektu LAGUNA (Design of a pan-European Infrastructure for Large Apparatus studying Grand Unification and Neutrino Astrophysics) stara się siedem państw, w tym Polska z kopalnią Polkowice-Sieroszowice. To ona ma dziś największe szanse i możliwości stworzenia ośrodka badawczego.

  - Kolegów z innych państw zaskoczyło, że w projekt zaangażował się tak duży koncern jak KGHM - relacjonuje prof. Jan Kisiel z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Jesteśmy bardzo wdzięczni miedziowej spółce, bo jej zaangażowanie może sprawić, że przestaniemy jeździć na badania za granicę, a cały naukowy świat będzie zjeżdżał do Polski.

  Szykuje się ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Gdyby kopalnia Polkowice-Sieroszowice wygrała konkurs, w jej nieczynnej części, odgrodzonej od czynnych wyrobisk, zamontowano by olbrzymią komorę w kształcie podkowy wielkości stadionu piłkarskiego, wysoką na kilkanaście pięter. W jej wnętrzu znalazłby się jeden z największych detektorów do wykrywania cząsteczek.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama